FORTUNA:LIGA - Základní část - 22. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Bohemians - 5. března 2023   14:00

Liberec
54' Prebsl
1:3
(0:2)
Bohemians
16' Drchal  (Prekop) • 45+1' Jan Matoušek  (Jánoš) • 74' Jan Matoušek  (M. Dostál)

Vliegen – Plechatý (C), Prebsl, Purzitidis (46. Olatunji) – Ndefe (70. Mészáros), Červ (70. M. Kozák), Valenta, Doumbia (46. Frýdek), Preisler – Rondić (80. Rabušic), Tupta.
Bačkovský – Varfolomejev, Lehoczki, Polyák, Ghali.
Černý – Antoníček, Volf; VAR: Hocek, AVAR: Vodrážka
Stadion U Nisy, Liberec
1432 diváků
Jedlička – Hůlka, A. Kadlec, Vondra – Köstl, Jindřišek (C), Jánoš (58. Beran), Kovařík (70. M. Dostál) – Drchal (70. Mužík), Prekop (82. Necid), Jan Matoušek (82. Nový).

SESTŘIH: Liberec - Bohemians 1:3. Skvělý Matoušek, klokani v TOP 6

Utkání 22. kola mezi domácím Slovanem Liberec a hostujícími Bohemians 1905 je minulostí. Do zápasu vstoupil lépe Liberec, ale Pražané šli do vedení po rychlém protiútoku a zakončení Drchala. V nastavení první půle se po individuální akci prosadil Jan Matoušek, který ještě na podzim působil právě pod Ještědem. Slovanu se podařilo zdramatizovat vývoj utkání deset minut po přestávce, kdy se z dorážky prosadil Prebsl. Místo tlaku a vyrovnání však přišlo sólo Matouška po rohovém kopu Liberce, klička Vliegenovi a druhý gól utkání pro hráče Bohemians. Pražský celek tak vůbec poprvé v historii samostatné české ligy vítězí na stadionu U Nisy, a to po výsledku 3:1. Liberec naopak nevyhrál už po páté v řadě, když budeme počítat i pohár se Spartou. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek víkendu.
90+4'
90+4'
Martin Dostál se hnal za míčem a v tom rozhodčí ukončil utkání.
90+4'
Výkop Martina Jedličky končí na tribuně.
90+3'
Ne. Matyáš Kozák si v soubojích neví rady s obránci Bohemians a znovu fauluje.
90+3'
Karol Mészáros po souboji upadl na zem. Zůstal ležet na míči a je mu pískána nedovolená hra.
90+2'
Hosté si nechali na závěr zápasu ještě jeden protiútok. Daniel Köstl si zasekl balon, ale nevyzrál na Vliegena. Následnou dorážku Mužíka zblokovala obrana.
90+1'
Druhý poločas bude nastaven o čtyři minuty.
90'
Domácí se ještě snaží něco vymyslet, ale Bohemians kontrolují závěr zápasu.
89'
Christian Frýdek je dalším hráčem, který vidí žlutou kartu zblízka. Trenér Luboš Kozel si ji prohlédl vzápětí za protesty také.
88'
Adam Kadlec vystihl Frýdkovu přihrávku do levé strany.
87'
Liberec evidentně nemá morální síly na zdramatizování duelu a blíží se jeho historicky první porážka na domácím stadionu proti Bohemians.
87'
Tentokrát Michal Beran vybojoval autové vhazování v těsné blízkosti rohového praporku.
86'
Se žlutými kartami se roztrhl pytel. Další vidí střídající Martin Nový za zákrok na Frýdka.
85'
Christian Frýdek si nerozuměl s Rabušicem a Liberec tak o míč přišel.
83'
Matěj Valenta šlápl na nárt Köstlovi. Za tento zákrok vidí žlutou kartu.
82'
Střídání v týmu Bohemians Praha 1905:
ze hřiště odchází Erik Prekop, přichází Tomáš Necid,
ze hřiště odchází Jan Matoušek, přichází Martin Nový.
81'
Na dobrý centr před Vliegena nikdo v černém nedosáhl. Hosté však zůstávají na balonu.
80'
Skvěle hrající Matoušek se dostal před Prebsla, který zatáhl za záchrannou brzdu v podobě faulu a po právu vidí žlutou kartu.
80'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Imad Rondić, přichází Michael Rabušic.
79'
Matyáš Kozák si při napadání počínal nedovoleně. Odnesl to Jan Vondra.
77'
Michal Beran u rohového praporku Liberce nevybojoval to, co chtěl, tedy aut či roh.
76'
Tentokrát liberecká obrana, konkrétně Mészáros, nebezpečí odvrátila.
76'
A Pražané útočí znovu.
74'
Gól roku! Matoušek přesprintoval celé hřiště a povodil si i Vliegena, 1:3
74'
Bohemians právě vstřelili branku!
Jenže z rohového kopu Liberce skórují hosté! Martin Dostál odhlavičkoval míč mimo vápno, kde jej nedokázal zachytit Plechatý. JAN MATOUŠEK si převzal kulatý nesmysl, pláchl všem, udělal kličku Vliegenovi a pohodlně vstřelil svůj druhý gól v utkání.
73'
A Preisler získal pro modrobílý tým rohový kop.
72'
Domácí se dostávají na útočnou polovinu.
70'
ze hřiště odchází Gigli Ndefe, přichází Karol Mészáros,
ze hřiště odchází Lukáš Červ, přichází Matyáš Kozák.
70'
ze hřiště odchází Jan Kovařík, přichází Martin Dostál,
ze hřiště odchází Václav Drchal, přichází Ladislav Mužík.
70'
Za vzájemnou výměnu názorů s postrkáváním při střídání viděli domácí Lukáš Červ a Václav Drchal z Bohemians žlutou kartu.
70'
Olatunjimu se nepovedlo zpracování a míč mu odskočil do zámezí.
69'
Jeden z hráčů hostujícího mužstva však stál při rozehrání v ofsajdu.
68'
Filip Prebsl si pomohl v souboji pažemi. Standardní situace pro Bohemians.
67'
Následný protiútok domácích prováhal Červ.
66'
Po dalším rohovém kopu zůstal ležet ve vápně Liberce Adam Kadlec. Rozhodčí vše společně s VARem zkonzultoval a střet Valenty s obráncem Bohemians jako nedovolený nevyhodnotil.
65'
Pražané zůstali po rohovém kopu před bránou soupeře. Dvě střely zblokovala obrana. Následně se Prekop proháčkoval až před Vliegena, ale z úhlu domácího brankáře nepřekonal.
64'
Lukáš Červ ztratil balon a hosté se hnali do dalšího brejku. Střela Drchala na přední tyč se otřela o jednoho z obránců a rozvlnila pouze boční síť.
62'
Tentokrát Tuptovi střela nesedla. Balon letěl vysoko nad.
62'
Victor Olatunji prováhal okanžik na přihrávku. Následně byl faulován.
61'
Dnešní utkání sleduje 1432 diváků.
60'
Valenta se štěstím prostrčil míč na Tuptu, který z úhlu tvrdě vypálil. Dobře chytajícího Jedličku ale neprostřelil.
60'
Domácí opět kombinují a hledají cestu k bráně Bohemians.
58'
A právě Jánoš je prvním střídajícím hráčem Bohemians. Místo něj na hřiště vybíhá Michal Beran, který zdejší trávník také dobře zná.
56'
Adam Jánoš je dalším hráčem hostů, který bude dohrávat pod hrozbou žluté karty.
54'
Nádherný Tuptův přímák dorazil Prebsl, 1:2
54'
Liberec právě vstřelil branku!
Domácí snižují! Povedenou střelu Ľubomíra Tupty ještě dokázal brankář Jedlička vyrazit. Jenže přímo k nohám FILIPA PREBSLA, který už měl jednoduchou úlohu a dorazil balon za bezmocného brankáře.
53'
Christian Frýdek oživil hru domácích. Po prostrčení za obranu byl faulován pár metrů za vápnem a k míči už se staví Ľubomír Tupta.
53'
Ndefeho vysoký centr skončil u Preislera. Liberecký křídelník spoluhráče nenašel.
51'
Victor Olatunji vybojoval v souboji s Vondrou rohový kop.
50'
Přetažený liberecký centr přiklepl zkušeně hrudníkem svému brankáři Köstl.
49'
Imad Rondić se odhodlal ke střele ze střední vzdálenosti. Míč letící doprostřed brány Jedlička kryl.
47'
Na druhé straně vybojovali Bohemians rohový kop.
46'
A hned po pár vteřinách hry posunul střídající Olatunji balon na Rondiće, který v tísni protečoval těsně mimo.
46'
Domácí trenér se rozhodl provést dvě změny do druhého poločasu.
ze hřiště odchází Marios Purzitidis, přichází Victor Olatunji,
ze hřiště odchází Mohamed Doumbia, přichází Christian Frýdek.
46'
Je to tak. První půle je minulostí. Do utkání vstoupil aktivněji domácí Slovan, ale byli to právě Bohemians, kteří šli do vedení po rychlém protiútoku a zakončení Drchala. Pražané se poté stáhli do obranného bloku, do kterého se domácí jen těžko dostávali a nadále hrozili z rychlých protiútoků. V nastavení se pak po individuální akci prosadil Jan Matoušek a poslal hosty dokonce do dvougólového vedení. Pod Ještědem je zaděláno na první výhru Bohemians na stadionu U Nisy v samostatné české historii. Pokud to bude chtít Slovan odvrátit, bude muset ve druhém poločase zabrat. Ten začne přibližně v 15:05.
45+4'
45+3'
Každou chvíli skončí první část hry.
45+2'
Liberec je evidentně opařen vývojem utkání.
45+1'
To je studená sprcha pro domácí Liberec! Adam Jánoš na polovině hřiště hlavou posunul míč na JANA MATOUŠKA. Hráč, který ještě na podzim působil právě pod Ještědem, si to namířil vstříc Vliegenovi. Prošel přes Pourzitidise a se štěstím i Prebsla a prostřelil domácího brankáře. Branku z úcty k Liberci neslavil, ale zadělal na první výhru Bohemians v historii na stadionu U Nisy.
45+1'
První poločas bude nastaven o tři minuty.
45'
Ľubomír Tupta padá na hranici velkého vápna po souboji s Kadlecem. Fanoušci chtějí penaltu, ta se nepíská.
44'
Dominik Preisler neprošel přes Köstla a navíc nepřihrál přesně.
43'
A další rychlý kontr hostů. Tentokrát se včas vrátil Plechatý.
43'
Odražený míč Matěj Valenta netrefil.
42'
Vedle vápna byl faulován Lukáš Červ. Liberec má k dispozici zajímavou standardní situaci.
41'
Matěj Valenta přihrával z levé strany po zemi do vápna. Jánoš skluzem balon odkopl.
41'
Bohemians rychle otočili hru, ale Doumbia čistě odstavil od míče veterána Jindřiška a ukončil útok Pražanů.
39'
Z rohového kopu domácí nezakončili, ale stále zůstávají v tlaku.
38'
Liberec se trpělivou kombinací dostal na hranici vápna, kde si dal Tupta v dobré pozici příliš daleko balon od nohy. Akce pokračovala, za vápnem vystřelil Valenta, Jindřišek míč přizvedl nad bránu.
36'
Pražané se snad poprvé na delší čas usadili na útočné polovině. Vzešla z toho přihrávka do vápna, kterou neortodoxním odkopem uťal domácí Červ.
35'
Centr z rohu prodloužil Köstl do území, kde nikdo nestál.
34'
Adam Kadlec si narazil balon s Jánošem a pokusil se odcentrovat do vápna. Marios Purzitidis srazil míč na roh.
34'
Mohamed Doumbia centroval také od rohového praporku. Hlavičkujícího Pourzitidise vychytal Jedlička.
33'
Doumbiův centr ze standardní situace odvrátil hlavou na rohový kop hostující Hůlka.
31'
Míč se po rohovém kopu poodrážel od hráčů až k brankáři Vliegenovi.
30'
Máme za sebou třicet minut hry, ve kterých jsme viděli jeden gól Bohemians. Začátek utkání patřil domácímu Liberci, ale po jednom z mnoha protiútoků se prosadil Drchal a poslal hosty do vedení. Ty se následně stáhli do obranného bloku a čekají na další šance z protiútoků. Liberec zatím pořádně nenašel recept na dobré bránění Pražanů.
29'
Hosté se řítili po dalším rychlém protiútoku dva na jednoho! Erik Prekop bránu trestuhodně přestřelil.
28'
Ndefeho přetažený centr vracel před bránu Preisler. Ani tentokrát se ale k míči nedostal nikdo v modrém.
27'
Severočeši obehrávají bránící blok zleva zprava, ale k Jedličkovi se ne a ne dostat.
26'
Tuptovi nevyšlo zpracování. Kadlec balon uklidil do zámezí.
25'
Pražané hrají v bloku a čekají na své šance z protiútoků.
24'
Domácí Slovan se tlačí za vyrovnáním, ale obrana Bohemians je zatím pevná.
22'
Hezká kombinace Liberce uvnitř vápna zakončení nepřinesla. Následný centr z levé strany skončil v rukavicích Jedličky.
21'
Hra se rychle přesunula na druhou stranu, kde domácí v dobré pozici zakončovali nepřesně.
21'
Centr z kopačky Kovaříka prodloužil hlavou na zadní tyč Hůlka. Drchal hlavičkoval v záklonu nepřesně.
20'
Jan Vondra neodcentroval přes Prebsla. Následovat bude rohový kop.
19'
Bohemians se hnali do dalšího rychlého protiútoku. Domácí je opět zastavili jen za cenu faulu.
19'
Preislerův centr odhlavičkoval z hranice velkého vápna Daniel Köstl.
17'
VAR vše potvrdil. Gól platí.
16'
Kontroverzní gól, Drchal udeřil z hranice ofsajdu, 0:1
16'
Filip Prebsl vyvážel míč a těsně za polovinou o něj přišel. Následně chyběl vzadu při rychlém protiútoku, který hosté dokonale využili. Erik Prekop předložil míč do tutové šance VÁCLAVU DRCHALOVI, a ten se nemýlil. 1:0 pro Pražany.
15'
Jan Matoušek se po brankové čáře dostal přes Doumbiu, ale i tentokrát jeho přihrávku před bránu sbírá liberecký brankář.
15'
Drchalovi nevyšla zpětná přihrávka na vhazujícího Kovaříka.
14'
Erik Prekop kličkoval kličkoval, až nakonec vybojoval aut na útočné polovině.
14'
Tuptův padající projektil Jedlička raději pouze vyboxoval.
13'
Prebslův centr za obranu odhlavičkoval jeden ze stoperů. Následně byl Valenta faulován přibližně 30 metrů od Jedličkovy svatyně.
12'
Útočný faul v pokutovém území znamená konec hostující akce.
11'
Místo ohrožení Jedličky přiel rychlý protiútok, na jehož konci fauloval Preisler právě Matouška.
10'
Po tvrdém faulu na domácího Červa vidí první žlutou kartu zápasu Jan Matoušek z Bohemians.
8'
Přetažený centr z levé strany přeletěl všechny útočící hráče v modrém. Z pokračující akce vzešel Imad Rondić postaven v ofsajdu.
6'
Rondič měl na kopačce vedoucí gól
6'
V první velké šanci zápasu se ocitl domácí Slovan! Ľubomír Tupta sklepl balon do druhé vlny á la Koller na volného Rondiće, ale bosenský útočník nezamířil placírkou přesněji k zadní tyči a nechal vyniknout brankáře Jedličku.
6'
O slovo se hlásí také liberecké počasí. Na trávník právě dopadá husté sněžení.
4'
Průniková přihrávka za obranu na nabíhajícího Pourzitidise byla příliš dlouhá.
3'
Zajímavý centr na hranici malého vápna vyboxoval Jedlička.
3'
Smělý průnik domácích Preislera s Tuptou končí rohovým kopem.
2'
Také Ndefeho sražený centr na druhé straně hřiště končí v rukavicích brankáře.
1'
Hned po pár vteřinách hry se prodral dopředu domácím fanouškům dobře známý Jan Matoušek. Jeho přízemní centr do malého vápna si sebral Vliegen.
1'
Liberec zahájí zápas úvodním výkopem.
Rozhodčí již vedou aktéry dnešního utkání na hrací plochu. Domácí nastoupí v tradiční modré kombinaci. Bohemians budou hrát v černém.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Plechatý (C), Prebsl, Purzitidis – Ndefe, Červ, Valenta, Doumbia, Preisler – Rondić, Tupta.
Náhradníci: Bačkovský – Varfolomejev, Rabušic, M. Kozák, Mészáros, Frýdek, Lehoczki, Olatunji, Polyák, Ghali.
Trenér: Luboš Kozel

Bohemians Praha 1905: Jedlička – Hůlka, A. Kadlec, Vondra – Köstl, Jindřišek (C), Jánoš, Kovařík – Drchal, Prekop, Jan Matoušek.
Náhradníci: Valeš – Beran, Mužík, Novák, M. Dostál, Hála, Nový, Necid.
Trenér: Jaroslav Veselý

Rozhodčí: Černý – Antoníček, Volf; VAR: Hocek, AVAR: Vodrážka.

BOHEMIANS PRAHA 1905 – SILNÉ VENKOVNÍ ZÁPASY A POKUKOVÁNÍ PO PRVNÍ ŠESTCE

Vstup do jarní části sezony se hráčům Bohemians vyvedl. V prvních dvou zápasech zvítězili pokaždé 2:0 a dokonce poskočili až na čtvrté místo v tabulce. Poté ovšem přišlo zadrhnutí a Klokani nestačili na Spartu, se kterou doma prohráli vysoko 2:6. V následujícím kole navíc podlehli 0:1 Českým Budějovicím a posledně si nedokázali poradit ani se Zbrojovkou. S tou pouze remizovali 1:1.

V celkovém součtu to znamená pro Bohemians sedmé místo v tabulce se ziskem 29 bodů. Hlavní předností vršovického týmu jsou pro tuto sezonu venkovní zápasy. Při pohledu na tabulku venku jim totiž přísluší třetí místo s 19 body, což je téměř dvojnásobek bodů získaných v porovnání s domácími duely. Na druhou stranu z toho vyplývá, že na domácím stadionu jsou Klokani značně podprůměrní (až 14. ligová příčka).

V týdnu se ukázalo, že venkovní kouzlo Bohemians platí i pro zápasy MOL Cupu. V něm se totiž pražský klub představil na Slovácku a dokázal zvítězit 2:1, což pro ně znamená postup již do semifinále této soutěže. Rozhodnuto bylo prakticky již v první půli, když se trefili Čermák a Hůlka. Slovácko dokázalo snížit až v samotném závěru nastavení díky Hofmannovi.

Hlavním tahounem zelenobílého týmu je po odchodu Romana Květa David Puškáč, který v této sezoně vstřelil již pět branek a na další dvě nahrál. Rovněž vytvořil i nejvíce (14) přihrávek do šance. V posledních utkáních stráží prostor mezi třemi tyčemi Martin Jedlička, který vychytal v sezoně dvě čistá konta. Pro zápas proti Slovanu bude trenér Jaroslav Veselý postrádat zraněné Křapku, Morávka, Petráka a Shejbala.

FC SLOVAN LIBEREC – ZTRÁTA KAPITÁNA I KONEC V POHÁRU

Liberec se naposledy představil ve čtvrtfinále MOL Cupu proti Spartě. V dramatickém duelu, který se rozhodoval až na penalty, se nakonec z postupu radovali Pražané. Obrovskou ztrátou se po zápase ukázalo být zranění Thea Gebre Selassieho, který musel předčasně střídat. Rentgen následně potvrdil zlomeninu v oblasti kotníku a liberecký kapitán doplní hojnou marodku dlouhodobě zraněných (Višinského, Fukalu a Mikulu). V karetním ohrožení pro další zápas navíc bude dvojice Červ a Frýdek.

Pokud si připomeneme poslední ligové duely, Slovanu se v nich příliš nedařilo. Z pěti zápasů získal pouze pět bodů (1 výhra, 2 remízy a 2 porážky). Naposledy svěřenci trenéra Kozla nestačili na Plzeň, které podlehli i přes sympatický výkon 1:2. V tabulce libereckému týmu přísluší devátá příčka s 26 body. V případě výhry by se Liberec mohl dotáhnout až na šestou Sigmu Olomouc (29 bodů).

Při pohledu na vzájemné zápasy s Bohemians je na tom lépe Liberec. Ze 41 duelů zvítězil ve 21 případech a navíc nikdy v domácích podmínkách s pražským týmem neprohrál. I při posledním vzájemném ligovém střetnutí se radovali Severočeši. Po brankách dvou záložníků, Matěje Valenty a Lukáše Červa, si liberečtí fotbalisté odvezli tři body za výhru 2:0. Na konci listopadu loňského roku se ještě oba celky utkali v rámci zimní Tipsport ligy, kde ale nastoupili i hráči širšího kádru. Zápas přinesl celkem sedm branek a těsnou výhru pražského celku.

A jak vidí nadcházející utkání asistent trenéra Jakub Harant? „V neděli odpoledne nás na domácí půdě čeká tým Bohemians. Na soupeře v tabulce momentálně ztrácíme přesně tři body, a tak máme velkou motivaci se právě tímto zápasem bodově dotáhnout. Nečeká nás ovšem nic lehkého. Bohemians přijedou posilněni o důležitou výhru na hřišti Slovácka ve čtvrtfinále poháru. V zápasech po zimní pauze nedostávají mnoho branek, což ukazuje na dobře organizovanou obrannou fázi. Výjimkou byl zápas se Spartou, kde ale padlo několik gólů po standardních situacích. I my máme za sebou čtvrtfinále MOL Cupu. Kluci podali výborný výkon, v penaltách si ale postup zajistila Sparta. Moc nás mrzí ztráta kapitána týmu, Theo by nám na hřišti v neděli hodně pomohl. Musíme tedy zabrat o to víc a navázat na dobré výkony se Spartou a třeba i naposledy v lize s Plzní, kde nám k lepšímu výsledku scházela jen kvalitnější koncovka. Atmosféra na stadionu byla ve středu opravdu skvělá. Věřím, že fanoušci opět přijdou v hojném počtu a společně po zápase oslavíme zisk důležitých tří bodů."

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.