Favorité nezklamali. Výhry slaví Slovensko, Anglie či Španělsko

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

KVALIFIKACE NA EURO | Fotbalisté Slovenska porazili v utkání kvalifikace mistrovství Evropy Lucembursko 3:0 a po pěti zápasech si stále drží stoprocentní bilanci. Tabulku skupiny C vedou před úřadujícími evropskými šampiony ze Španělska, kteří zdolali 1:0 Ukrajinu.

Slováci šli za vítězstvím na stadionu v Žilině už od začátku. Do vedení je poslal v 10. minutě útočník Adam Nemec, když dorazil míč odražený od břevna. Ještě do poločasu se trefili také Vladimír Weiss a Peter Pekarík. Brankář Viktorie Plzeň Matúš Kozáčik udržel v kvalifikaci potřetí čisté konto.

Španělé v souboji o druhé místo porazili doma v Seville Ukrajince zásluhou branky Álvara Moraty, který po přihrávce Kokeho skóroval obloučkem. Na domácí půdě tak svěřenci trenéra Vicenta Del Bosqueho neprohráli třicátý soutěžní zápas za sebou.

Skupina C:

Makedonie - Bělorusko 1:2 (1:1)
Branky: 9. Trajkovski - 44. Kalačev, 82. Bordačev. Rozhodčí: Taylor (Angl.).

Slovensko - Lucembursko 3:0 (3:0)
Branky: 10. Nemec, 21. Weiss, 40. Pekarík. Rozhodčí: Studer (Švýc.).

Španělsko - Ukrajina 1:0 (1:0)
Branka: 28. Morata. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

1. Španělsko 10 9 0 1 23:3 27
2. Ukrajina 12 7 2 3 17:5 23
3. Slovensko 10 7 1 2 17:8 22
4. Bělorusko 10 3 2 5 8:14 11
5. Makedonie 10 1 1 8 6:18 4
6. Lucembursko 10 1 1 8 6:27 4

Další jasnou porážku utrpěla ve skupině E Litva, která podlehla ve Wembley Anglii 0:4. Domácí poslal do vedení už v 6. minutě z dorážky kapitán Wayne Rooney, těsně před poločasovou přestávkou zvýšil vedení v utkání řízeném českým sudím Pavlem Královcem Danny Welbeck.

Náskok Anglie po pauze ještě zvýraznili Raheem Sterling a útočník Tottenhamu Harry Kane, který při svém debutu v národním týmu skóroval po minutě na hřišti a v této sezoně má na svém kontě už třicet branek.

"Albion" vede se stoprocentní bilancí tabulku skupiny E o šest bodů. Oba jeho nejbližší pronásledovatelé, kteří mají shodně devět bodů, rovněž vyhráli - Slovinci si poradili 6:0 se San Marinem a Švýcaři 3:0 s Estonskem.

Skupina E:

Anglie - Litva 4:0 (2:0)
Branky: 6. Rooney, 45. Welbeck, 59. Sterling, 73. Kane. Rozhodčí: Královec (ČR).

Slovinsko - San Marino 6:0 (1:0)
Branky: 10. Iličič, 49. Kampl, 50. Struna, 52. Novakovič, 73. Lazarevič, 89. Ilič. Rozhodčí: Drachta (Rak.).

Švýcarsko - Estonsko 3:0 (2:0)
Branky: 17. Schär, 27. Xhaka, 80. Seferovic. Rozhodčí: Makkelie (Niz.).

1. Anglie 10 10 0 0 31:3 30
2. Švýcarsko 10 7 0 3 24:8 21
3. Slovinsko 12 5 2 5 19:14 17
4. Estonsko 10 3 1 6 4:9 10
5. Litva 10 3 1 6 7:18 10
6. San Marino 10 0 1 9 1:36 1

Ve skupině G potvrdili role favoritů Rakušané a Švédové. Lídr skupiny G Rakousko vyhrál 5:0 v Lichtenštejnsku, skandinávský tým si poradil 2:0 s Moldavskem díky dvěma brankám Zlatana Ibrahimovice. Tomu na první gól nezvykle "nahrál" brankář Ilie Cebanu, když ho odkopem trefil do hlavy, od níž se míč odrazil do sítě.

Utkání v Černé Hoře bylo po čtyřech minutách hry přerušeno poté, co brankáře Ruska Igora Akinfejeva zasáhla světlice do hlavy. Německý rozhodčí Deniz Aytekin utkání přibližně odvedl hráče přibližně na půl hodiny do šatny.

Utkání mezi Černou Horou a Ruskem se nedohrálo. Německý rozhodčí Deniz Aytekin poprvé zápas přerušil ve čtvrté minutě, kdy brankáře hostů Igora Akinfejeva zasáhla světlice do hlavy. Po strkanici hráčů obou týmů duel definitivně ukončil za bezbrankového stavu v 68. minutě.

Skupina G:

Lichtenštejnsko - Rakousko 0:5 (0:2)
Branky: 14. Harnik, 16. Janko, 59. Alaba, 74. Junuzovic, 90.+3 Arnautovic. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).

Moldavsko - Švédsko 0:2 (0:0)
Branky: 46. a 84. z pen. Ibrahimovic. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). ČK: 90.+3 Granqvist (Švéd.).

Černá Hora - Rusko - zápas byl v 68. minutě ukončen kvůli potížím s fanoušky a potyčce hráčů. Rozhodčí: Aytekin (Něm.).

1. Rakousko 10 9 1 0 22:5 28
2. Švédsko 12 6 4 2 19:12 22
3. Rusko 9 5 2 2 18:5 17
4. Černá Hora 9 3 2 4 10:10 11
5. Lichtenštejnsko 10 1 2 7 2:26 5
6. Moldavsko 10 0 2 8 4:16 2