+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
10. října 2015 • 10:16

Naděje pro Vrbův výběr? Turecko v Čechách ještě nikdy nevyhrálo

Autor:
Turecko v Čechách ještě nikdy nevyhrálo
TOP VIDEA
Anketa s redaktory: Důvody neúspěchu na EURO? Selhání opor, nekomunikace útoku a obrany Anketa s redaktory: Důvody neúspěchu na EURO? Selhání opor, nekomunikace útoku a obrany
Přes milion korun Voráčkově nadaci! Hokejisté na hřišti opět bavili Přes milion korun Voráčkově nadaci! Hokejisté na hřišti opět bavili
VŠECHNA VIDEA ZDE

Porážka na EURO 2008, která poslala výběr Karla Brücknera z turnaje pryč, aktérům a fanouškům nezmizela z paměti, ale jinak má Česko (či Československo) s Tureckem velmi pozitivní bilanci. A i ti nejstarší příznivci by pátrali v paměti hodně dlouho, než by došli k jedinému zápasu, v němž na české půdě dnešní soupeř neprohrál.Reprezentační dres tehdy nosili hráči jako Josef Masopust, Ladislav Novák či Tadeáš Kraus. Psal se rok 1956 a v pozdním listopadovém dni vidělo třicet tisíc diváků na Strahově remízu 1:1.

Byl to první vzájemný zápas s Tureckem na domácí půdě. Následujících šest duelů národní tým vyhrál. Zatímco v 60. a 70. letech to ještě nebyl takový div, protože soupeř nepatřil v Evropě ke špičce, postupem času se jeho kvalita zvedala.

O to víc je bilance překvapivější, jelikož mezi jednatřiceti evropskými zeměmi, které Česko (či Československo) hostilo alespoň pětkrát, existuje jen osm reprezentaci, s nimiž doma neprohrálo. Kromě outsiderů typu Malty, Lucemburska či v minulosti Islandu, jsou to Wales, Norsko, Švédsko, Rumunsko a právě Turecko.

Paradoxně, nejvyšší výhru zaznamenali Češi v dubnu 2003. V přípravném utkání hostila Brücknerova parta v Teplicích tehdy bronzové medailisty z mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji a smetla je 4:0, přičemž všechny góly stihla za první poločas. Zkušený kouč obvykle šetřil superlativy, ovšem výkon úvodní pětačtyřicetiminutovky, v níž se trefi li Rosický, Koller, Šmicer, Baroš, označil za „reklamu na fotbal“. Od té doby se oba celky utkávaly buď na neutrální půdě (EURO 2008, příprava na jaře 2010 v USA), nebo v Turecku.

A i tam se Češi pyšní sérií bez porážky trvající několik desítek let.

Tu jedinou utrpěli v prosinci 1958, naopak před rokem ji prodloužili vítězstvím v Istanbulu (2:1), čímž si zároveň položili základ pro pozdější postup na EURO 2016.

Turky naopak postavili do situace, že musí předvést historický počin, pokud chtějí mít situaci ve vlastních rukou i před závěrečným úterním kolem kvalifi kační bitvy o evropský šampionát.