25. srpna 2015 • 04:59

Kovařík: Berbr vytváří dojem, že přes Damkovou ovlivňuje i Evropu

Elitní sudí Libor Kovařík kritizuje Romana Berbra i Dagmar Damkovou
TOP VIDEA
Dočkal odchází do Číny. Podívejte se, čím se zapsal ve Spartě Dočkal odchází do Číny. Podívejte se, čím se zapsal ve Spartě
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel
VŠECHNA VIDEA ZDE

V první části své exkluzivní zpovědi pro deník Sport mezinárodní rozhodčí Libor Kovařík hovořil především o způsobu, jakým svazový místopředseda Roman Berbr bezprecedentně řídí fotbalové sudí. I o tom, jak je zastrašuje a ponižuje. Nyní se Kovařík dostává i k dalším tématům. Třeba k záměrně přeceňované roli Dagmar Damkové v evropském fotbale.Berbr totiž často zdůrazňuje, jak členství Damkové v komisi rozhodčích UEFA pomáhá českému fotbalu na mezinárodním poli. Vzpomeňme třeba loňský kvalifikační zápas v Turecku. V něm podle neodpískal proti českému týmu sudí penaltu po Váchově faulu. „Všichni jsme byli rádi, že máme Damkovou,“ tvrdil tehdy kontroverzní funkcionář.

Libor Kovařík jako první rozhodčí otevřeně promluvil v rozhovoru pro deník Sport o vlivu Romana BerbraLibor Kovařík jako první rozhodčí otevřeně promluvil v rozhovoru pro deník Sport o vlivu Romana Berbra
Jenže mohl za to opravdu vliv Berbrovy manželky? Kovařík se staví k takovému vysvětlení skepticky. „Žádný rozhodčí nám nebude kvůli paní Damkové pomáhat. Takové uvažování je podle mě naprosto scestné. Podle mého názoru chce Roman Berbr jen využít situaci a vytvořit dojem, že on prostřednictvím paní Damkové spoluovládá už nejen český, ale i evropský fotbal. A že bez Damkové, a tím pádem i bez něj, náš fotbal špatně skončí,“ vysvětluje si Kovařík takové chování.

Jako rozhodčí se zkušenostmi z mezinárodních reprezentačních i pohárových zápasů je přesvědčený, že vliv Damkové tak daleko nesahá. Akorát Berbr se takto nepřímo snaží zvyšovat svojí důležitost.

„V zahraničí není rozhodující, kdo sedí v jaké komisi, ale jaké podáváte výkony, zda máte štěstí na zápasy, popřípadě delegáty... V posledních letech pískal finále Ligy mistrů třeba Maďar nebo Turek a tito pánové v komisi rozhodčích nikoho nemají. Důležitá je totiž jejich kvalita a výkony. To rozhoduje,“ tvrdí Kovařík, který kvůli přílišnému Berbrově vlivu nedávno ukončil profesionální rozhodcovskou kariéru.

Druhý díl rozhovoru s rozhodčím Liborem Kovaříkem čtěte v úterním vydání deníku Sport

- Proč sudí jezdí na semináře do exotických míst?

- Proč Libor Kovařík pískl penaltu po nafilmovaném pádu Davida Lafaty?

- Co také zaznělo z úst Romana Berbra a Dagmar Damkové při seminářích sudích?

Zde si vyberte, zda si chcete aktuální či archívní vydáníku Sport přečíst ve vašem počítači, nebo ve smart phonech či tabletech.

Deník Sport v čtečce přímo ve vašem počítači objednávejte zde, nebo přímo na www.isport.cz/epaper >>

Deník Sport v App Storu pro mobily a smart phony se systémem iOS (Apple) stahujte zde >>

Deník Sport v Google play pro mobily a smart phony se systémem Android stahujte zde >>