14. července 2011 • 17:30

Kreuzigerovi útok nevyšel, ztratil i Contador

2
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Vítězem první pyrenejské a celkově dvanácté etapy Tour de France se stal španělský cyklista Samuel Sánchez. Žlutý trikot lídra závodu udržel Francouz Thomas Voeckler, který projel cílem v lyžařském středisku Luz Ardiden jako devátý se ztrátou 50 sekund.

Romanu Kreuzigrovi nevyšel únik, do kterého se pustil před stoupáním na Tourmalet, kdy začal sám stíhat skupinku uprchlíků.

Prémií na slavném vrcholu projel jako první Francouz Jérémy Roy, na kterého osamocený Kreuziger ztrácel na čtvrtém místě tři minuty. Jedenáct kilometrů před cílem v závěrečném stoupání českého závodníka peloton dojel stejně jako Roye a spol.

Olympijský vítěz z Pekingu Sánchez v posledním kilometru 211 km dlouhé trasy předčil svého kolegu z úniku Belgičana Jelleho Vanenderta a ve 33 letech vybojoval první etapový triumf na Tour.

Ve žlutém trikotu zůstává na Tour Francouz Voeckler

Třetí dojel Lucemburčan Fränk Schleck, který přivedl do cíle s odstupem půl minuty skupinku favoritů. Z ní překvapivě odpadl v závěru obhájce titulu Španěl Alberto Contador, který skončil osmý 43 sekund za Sánchezem.

Celkově vede Voeckler o 1:49 před Schleckem, jenž se posunul ze čtvrtého místa. Třetí Evans ztrácí 2:06. Contador na sedmé příčce zaostává o rovné čtyři minuty.

V pátek se jede další horská etapa s jedním těžkým stoupáním na vrchol Aubisque vysoký 1709 metrů, která měří celkem 152,5 km.

Tour de France, cyklistický závod - 12. etapa Cugnaux - Luz Ardiden (211 km):

1. S. Sánchez (Šp.) 6:01:15, 2. Vanendert (Belg.) -7, 3. F. Schleck (Luc.) -10, 4. Basso (It.), 5. Evans (Austr.), 6. A. Schleck (Luc.) všichni -30, 7. Cunego (It.) -35, 8. Contador (Šp.) -43, 9. Voeckler, 10. Rolland (oba Fr.) oba -50, ...73. Kreuziger (ČR) -17:28.

Průběžné pořadí: 1. Voeckler 51:54:44, 2. F. Schleck -1:49, 3. Evans -2:06, 4. A. Schleck -2:17, 5. Basso -3:16, 6. Cunego -3:22, 7. Contador -4:00, 8. S. Sánchez -4:11, 9. Danielson (USA) -4:35, 10. Roche (Ir.) -4:57.