Pro dnešní večer se tedy loučím s konstatováním, že Austria Vídeň prohrála ve svém prvním zápase Ligy mistrů 0:1. Přičemž zaslouží pochvalu, protože předvedla velice dobrý výkon a rozhodně se nemá za co stydět. Tolik z dneška, na počtenou.
Statistiky zápasu:

Střely na bránu: 4:3
Střely mimo: 9:6
Rohy: 5:5
Fauly: 14:20
Držení míče v %: 34:66.
Také se tak stalo. Je dobojováno. Porto nakonec bere tři body z rakouské půdy, která byla velice horká. Austria nehrála vůbec špatně, možná by si zasloužila alespoň remízu, ale bez gólu se boduje jako vždy špatně. Porto udeřilo deset minut po pauze, kdy Lindnera překonal Gonzáles. Největší tutovku měl Stankovič, jenž hlavičkoval do tyče. Více už se nestalo a zápas končí výsledkem 0:1.
90+3
Roh pro Porto, dá se očekávat rozehrávka na krátko a co nejvíc natahovat čas.
90+2
Trestný kop po faulu Mangaly, který poslal k zemi Madera. Sám postižený nakopl míč před bránu a tam už byly rukavice Heltona.
90
Nastavují se tři minuty nad rámec druhého poločasu.
90
Domácí zoufale tlačí, nakopávají míče před portugalskou branku.
89
Helton má o jeden víc, tedy dva.
89
Gólman Lindner si připsal pouze jeden ostřejší zákrok, přesto to hostům stačilo k vedení.
88
Další roh pro Vídeň. V této statistice je to 4:4.
87
Střídání v týmu FC Porto: ze hřiště odchází Lucho González, přichází Juan Quintero.
86
Maderův přetažený centr chytá do náruče v pohodě gólman Helton. Ještě dodám, že na stadionu Ersnta Happela je 37 500 diváků.
85
Jak již bylo řečeno, tak se stalo, Austria dvakrát střídala a ještě zkusí v závěru něco s výsledkem udělat.
84
Střídání v týmu FK Austria Vídeň: ze hřiště odchází James Holland, přichází Rubin Okotie.
84
Střídání v týmu FK Austria Vídeň: ze hřiště odchází Philipp Hosiner, přichází Roman Kienast.
82
U lajny jsou dva hráči rakouského celku, vypadá to, že uvidíme hned dvojí změnu v kádru chorvatského kouče Bjelici.
81
Velice ochotně se složil k zemi Hosiner, kterého zřejmě lehce trknul Fernando, sudí faul však nepíská.
79
Střídání v týmu FC Porto: ze hřiště odchází Silvestre Varela, přichází Héctor Herrera.
78
Druhý gól měl na kopačce Gonzáles, kterému do vápna centroval míč Fernando, ale nedosáhl na míč, i když po něm špičkou kopačky skákal.
76
Bude se střídat, u postranní čáry je poměrně čirý ruch, tak uvidíme, kdo nakonec vstoupí do posledních minut tohoto utkání.
75
Hosté brání v poklidu výsledek a brnkají svým otálením s rozehrávkou na nervy rakouskému mužstvu.
73
Teď už se žlutí, Varela je za faul ve středu hřiště potrestán žlutým kartonkem.
72
Helton dlouho otálel s rozehrávkou a koledoval si o žluté napomenutí.
71
Hosiner patří k nejlepším hráčům na hřišti, nyní se dostal za obranu, ale i do ofsajdu.
70
Máme prostřídáno na obou stranách, dohrál Tomáš Jun, který dnes nebyl až tak vidět.
68
Střídání v týmu FK Austria Vídeň: ze hřiště odchází Tomáš Jun, přichází Tomas Simkovic.
67
Střídání v týmu FC Porto: ze hřiště odchází Licá, přichází Marat Izmajlov.
67
Penaltová situace vyvolala ještě dozvuk u Hosinera, který něco od cesty vyřídil rozhodčímu, ten mu ihned udělil žlutou kartu.
66
Domácí se dožadovali penalty. Po Junově centru upadl ve vápně Hosiner, nic se neděje. Rozhodčí je v klidu.
65
Střely celkem 12:7, zajímavá statistika zápasu. Na bránu 4:2, mimo: 8:5.
64
Austria hrozí dál. Až inkasovaná branka ji pořádně nakopla a nastarovala. Hosiner opět pláchnul svým strážcům a vyslal nebezpečnou střelu. Míč se zatřepal o boční síť.
62
Tomáš Jun dnes nebyl příliš vidět, ale v posledních minutách operuje na levé straně hřiště, kde se snaží hledal svými centry spoluhráče.
60
Radost málem přešla. Mader se vydal na pořádný sprint. Od poloviny hřiště upaloval na bránu po pravé straně hřiště. Udělal obráncům dvě kličky a nebezpečně zakončil. Helton však jeho prudkou ránu dokázal nadvakrát zlikvidovat.
59
Dva zajímavé momenty máme za sebou, více radosti a úsměvu můžeme vyloudit pochopitelně na hostujícím Portu.
57
Uběhly dvě minuty a mohlo být vyrovnáno. Po trase Jun – Mader a hlavičkující Stankovič zazvonila u Heltona levá tyč. To byla obrovská šance rakouského týmu, který se po úvodním direktu možná probudil. Nutno říci, že by bylo záhodno. Hrál zakřiknutě.
55
Porto právě vstřelilo branku!
Pasivita rakouskému týmu se nevyplatila, do druhé půle vstoupilo Porto velice dobře a svůj dobrý výkon korunuje úvodním gólem. Danilo sklepl míč na hranici velkého vápna, pro LUCHA GONZÁLESE, který práskl do míče a přízemní rána zapadla přesně do protipohybu Lindnera. Ten správně vyběhl, chtěl zmenšit úhel, ale nebylo to nic platné.
54
Po rohu Martíneze se k míči dostal Sandro, ale minul kýžený cíl nepřesnou ránou.
53
Nemusí se vyplatit hrát pasivně, Porto je aktivní a bude kopat další roh. Tentokrát z levé strany.
51
FC Porto i tak zůstává dál u míče a v podstatě bojuje proti deseti bránícím hráčům. Austria zalezla hodně daleko do hloubky svého pole.
50
Koch fauloval zhruba dvacet metrů před vápnem a byla z toho standardka pro Porto. Sandrova nabídka hráčům do vápna se minula účinkem.
49
Suttner měl dobrou palebnou pozici, ale dlouhou si rovnal míč na kopačky a pak mu do jeho střely skočil Gonzáles.
48
Druhý poločas začal nepřesnou střelou hostujícího Martíneze, který pálil vysoko nad.

Držení míče v %: 35:65.
První část hry tedy 0:0, druhý poločas začíná v 21:45.
Je tu konec prvního poločasu, který nebyl vůbec špatný. Na šance bohatý, na fauly ještě víc, nicméně na góly chudý. Rakouský tým nehraje vůbec špatně a portugalského soupeře možná v prvních třiceti minutách překvapil. Poté se však oklepal z tlaku a začal hrát daleko lépe. Před Lindnerem bylo docela horko, nakonec se míč za jeho záda nedostal.
45
Ještě jeden roh před koncem poločasu, který se bude nastavovat o jednu minutu.
45
Tentokrát už rozhodčí Thompson tvrdou hru nepřipustil a v závěru poločasu pro jistotu klidní vášně.
44
...následně i Sandro.
43
Sotva jsem to dořekl a rozhodčí začal vytahovat ze své kapsičky žolíky žluté barvy. Nejprve ji vyfasoval Koch...
43
Stankovič to zkoušel z velké dálky. Nevěděl co s míčem, spoluhráči nikde, tak proč ne. Helton musel být ve střehu, za jeho zády se zatřepetala síť, leč ta horní. To nebyla vůbec špatná rána.
42
Portugalci v posledních minutách přepli na vyšší level a Austria má očividně problémy. Horko a těžko bojuje o každý míč, navíc hráči chodí do tvrdých soubojů, které sudí pouští. Od rozhodčích, jenž řídí utkání v Anglii a Skotsku se není co divit.
41
Zhruba pět minut do konce poločasu, stále čekáme na úvodní branku zápasu. Šance by už na obou stranách nějaké byly, jen je proměnit.
40
Už ho může zase odvolat, hosté to provedli prachbídně. Centr Licá neprošel vůbec do vápna, míč odhlavičkoval do bezpečí Holland.
39
Tohle už bude dobrá palebná pozice. Těsně před vápnem složil zápasnických chvatem Suttner hostujícího Martinéze a Lindner musí vyhlásit stav nejvyšší pohovosti.
37
Na rohy 3:2, Porto v posledních minutách přebírá aktivitu a snaží se také něco vymyslet. Zatím však naráží na jistou obranu Austrie.
36
Tak nakonec nebylo, spíše jen tak lehce zafoukal možná poslední letní větřík a míč je daleko od Lindnerovy brány.
35
Stankovič fauloval Fernanda a před rakouskou brankou bude pořádně horúco, jak by řekli naši slovenští kolegové.
33
Sledujeme stále velice zajímavý fotbal a dá se říci, že Austria je v tomto duelu překvapivě lepší. Vytváří si šance, hledá prostory na zakončení. Což teď dokázal opět Hosiner, jenž si udělal místo na malém vápně a hlavičkoval na Heltona. Jenže mu ten pokus příliš nevyšel a míč je u mladých podavačů za bránou.
31
Jo, teď už to byla jiná káva. Hosiner si vzal míč na starost a zhruba z dvaceti metrů pořádně pocuchal nervovou soustavou portugalských fanoušků. Míč totiž letěl jen o pár čísel vedle pravé tyče Heltonovy svatyně.
30
...Hosinerův třetí roh utkání pouze proletěl napříč celým vápnem a nic z toho.
29
Na dobré šance tedy máme 1:1, možná se dočkáme další po rohu domácí mužstva...
28
Obrovská šance hostů, konkrétně Martíneze. Ten se dostal celkem pohodlně za rakouskou obranu a snažil se vyběhnuvšího gólmana Lindnera přehodil. To se i povedlo, jenže přeloboval i horní tyč.
27
Rozhodčí je zatím hodně benevolentní a nechává hře volný průběh.
25
Na Lindnera poslal nepříjemný projektil kapitán hostů Gonzáles, míč však letěl nad bránu.
24
U míče jsou nyní delší čas hosté, ale jejich souhru provází obrovský pískot místního publika.
22
Mader hraje velký zápas. Nyní rozkmital svá rychlá chodila a pumelicí vyprášil rukavice gólmana Heltona, jenž si připisuje první ostřejší zákrok utkání.
21
Austria hrozí dál. Měla k dispozici dvě standardní situace, především Royerova střela byla nebezpečná, ale zablokoval ji Sandro.
19
Royer vletěl do kleští jménem Licá a Varela, silně otřesen se sbírá z mokrého pažitu a pokračuje ve hře.
18
Kdepak, Varela předvedl útočný faul ve snaže obelstít Suttnera. Ten už je u míče a bude kopat směrem na Heltonovu bránu.
16
Po nějakém čase je u míče také Porto, které působí zaskočeně, zakřiknutě. Můžete si vybrat, každopádně není na hřišti vůbec vidět.
15
Mohlo se žlutit, Stankoviče složil k zemi jako pytel brambor obránce hostů Otamendi, vše zůstalo pouze u ústního napomenutí.
13
Ortlechner se zapomněl za obranou soupeře a je pískán ofsajd Austrie, která ale na svého soka vletěla se vší vervou.
12
No vida, Austria pokračuje v útočném fotbalu i nadále. Mader je hodně aktivní a vybojoval pro svůj tým další rohový kop.
11
Austria nehraje vůbec špatně, nyní si na centr z pravé strany naběhl Mader a jeho hlavičku musel gólman Helton odrazit na rohový kop.
10
Další střela v podání Royera byla daleko zajímavější, šla tentokrát zhruba metr nad bránu. Navíc byla tečovaná a rakouský borec se správně dožadoval rohu, ovšem marně. Skotští sudí byli opačného názoru.
8
Zatím je to naprosto vyrovnané utkání, Austria nehraje vůbec zakřiknutě a do Ligy mistrů se snaží vstoupit co nejaktivněji.
7
Střela domácího Madera se také dá zapsat jako z kategorie nepřesných.
5
Spíše propagační nebo zahřívací střela Royera, který poškádlil diváky za brankou Helton. Ten se jen mohl ohlédnout, jak míč letí na tribunu stadionu Ernsta Happela.
4
Hned na začátku utkání rozehrávali hosté rohový kop, který kopal Varela, leč obrana rakouského mužstva dokázala včas zapracovat a nepřipustit nějaké komplikace před Lindnerovou bránou.
3
Hosiner se potkal v tvrdém souboji s Josuém, který o něm nevěděl a nepříjemně se oba hráči srazili. Vše je však v pořádku a nikdo není zraněn.
2
Za bouřlivého potlesku a bouřlivého fandění domácích fanoušků utkání odstartovalo.
1
Ve Vídni celý den prší a je poměrně chladno, terén tak bude jistě mokrý a pro brankáře nepříjemný.
Oba kapitáni Ortlechtner s Gonzálesem jsou u losovacího aktu, rozehrávat budou domácí.
Za chytlavé hymny LM sledujeme všechny aktéry dnešního mače, včetně Tomáše Juna, kterého budeme pochopitelně sledovat.
Oba týmy nastupují na hrací plochu, kam je přivádí skotský rozhodčí Thompson. Pro Vídeňský klub je to velký svátek, vstupuje do Ligy mistrů před svým publikem a hostí věhlasného soupeře z Porta.

FK Austria Vídeň: Lindner – Rogulj, Ortlechner (C), Suttner, Koch – Mader, Holland, Royer, Jun, Stankovic – Hosiner.
Náhradníci: P. Grünwald – Rotpuller, Leovac, Simkovic, Okotie, Dilaver, Kienast.

FC Porto: Helton – Danilo, Mangala, Sandro, Otamendi – González (C), Josué, Fernando – Licá, Martínez, Varela.
Náhradníci: Fabiano – Fucile, Reyes, Izmajlov, Herrera, Quintero, Ghilas.

Rozhodčí: Thompson – Mulvanny, McGeachie (všichni Skotsko).
Austria se však nebude chtít vzdát a nějaký ten bodík urvat. V lize se již až tolik nedaří, prozatím je na pátém místě, když v neděli prohráli domácí s Grödigem 2:3. Tomáš Jun odehrál 70. minut, doufejme, že nemusel střídat pro zranění a dnes bude připraven nastoupit.
Porto zatím vede tabulku své domácí soutěže, vkročilo tak na úvod podzimu skvěle. Po čtyřech zápasech má plný počet bodů a také dobrou formu. Minule ji odneslo Gil Vicente prohrou 2:0. I skóre Portugalců je impozantní – 9:1. Netřeba hovořit, že tento zkušenější mančaft je favoritem tohoto mače.
Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Hezký večer přeji u sledování středečního programu Ligy mistrů. Dnes budeme pozorovat duel skupiny G, ve kterém se představí rakouský mistr Austria Vídeň včele s útočníkem Tomášem Junem a portugalským věhlasným šampiónem FC Porto.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.