Z jedné z nejkrásnějších hal na světě, švédské multifunkční haly Ericsson Globe, vám přejeme příjemný podvečer a při sledování dalších přenosů z letošního mistrovství světa na počtenou.
Na střely vyhráli Češi ve třetí třetině 10:7, na góly však třetinu prohráli 0:3. Celkově Češi Švýcary přestříleli 39:31.
Českou republiku teď po dvou dnech volna čekají Dánové a hned poté Slovinci. Věřme, že se Češi oklepou a připíší si povinná vítězství. Pokud se tak nestane, může se zapsat Stockholm 2013 jako historicky první šampionát, na kterém Češi nepostoupí do čtvrtfinále.
Zatímco Švýcaři po výhrách nad Švédy a Kanaďany zdolali i třetí hokejovou velmoc a radují se z nejlepšího startu do šampionátu v historii, Češi zklamali. Chyběl jim tah na branku a soupeř je zejména ve třetí třetině k ničemu nepustil. Příslibem byl dobrý výkon Jiřího Hudlera, který vstřelil dvě branky, na druhou stranu zápas nedohrála hvězda extraligového play-off Jan Kovář, kterého trenér stáhl. Kovářovi evidentně pozice mimo dva elitní útoky nesvědčí. Švýcaři se prosazovali z brankoviště, kde byli důraznější a vstřelili z tohoto prostoru tři z pěti branek. Po třetím zápase se Češi dostávají do složité pozice, kdy ani zdaleka nemají zajištěn postup do čtvrtfinále.
60:00
59:21
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Je hotovo. Pátou branku přidává do opuštěné české klece RETO SURI. Asistence: Julian Walker, Julien Vauclair.
58:48
Michálek vystřelil od modré čáry, puk jen zaduněl o zadní mantinel.
57:40
Českému týmu se v power play zatím na šampionátu vůbec nedaří. Ještě nevystřelili na branku, stejný obrázek už jsme viděli v závěru utkání se Švédskem.
57:05
Přechod do útočného pásma se jim přesto nevydařil, nepohlídali si ofsajd.
56:44
Salák zůstává na střídačce, Češi hrají v šesti!
56:44
Český tým si zažádal o oddechový čas.
54:46
S Čechy už to začíná pět minut do konce třetí třetiny vypadat hodně špatně. Švýcaři nevypadají na to, že by si nechali třetí vítězství nad favoritem jen tak utéct mezi prsty.
53:22
A nyní mají Švýcaři k radosti ještě o důvod více. Po sérii náhodných odrazů puku ve střední pásmu přistrčil nedůrazně bráněný Hollenstein jednou rukou puk na najíždějícího SIMONA BODENMANNA, který z hranice brankoviště doklepl puk za Saláka. Asistence: Denis Hollenstein, Luca Cunti.
52:42
Halou zní švýcarské zvonce. I když je diváků málo, tak příznivci soupeře dokáží vytvořit poměrně bouřlivou atmosféru.
52:04
Plüss se málem řítil sám na branku, ale na útočné modré čáře ho Češi stihli zastavit.
51:00
Utkání sleduje pouze 3537 diváků.
49:51
Hanzal se srazil v útočném pásmu s Michálkem a utekl jim puk. Toho se zmocnil Vauclair právě vyjíždějící z trestné lavice a Salák měl co dělat.
49:11
Češi se dobře rozestavili, ale střelba chybí.
48:28
Voráčkovi utíká puk na modré čaře.
47:44
Zkrat švýcarského gólmana Berry. Ten se zcela bezdůvodně ohnal po Hanzalovi, který ma tváři od jeho hokejky krvavou stopu. Berra obdržel trest na dvě minuty za podražení, odsedí ho za něj Vauclair.
46:56
Dlouho Češi točili švýcarské bránící hráče v jejich obranném pásmu, ale bez gólového efektu.
45:47
Dlouho se Češi z rovnovážného stavu neradovali a přišel hodně smolný obdržený gól. Plüss objel branku a poslal puk do brankoviště, kde ho bruslí usměrnil mezi Salákovými betony za brankovou čáru SIMON MOSER. Asistence: Martin Plüss.
44:43
Walkerovu střelu zneškodnil Salák, puk přikryl lapačkou.
44:10
Na ledě je opět čtvrtý český útok, tentokrát se ale do šance nedostal.
42:44
Vyloučený Moser je zpět na ledě, druhou početní výhodu Češi nevyužili.
42:05
Přesilová hra se zatím Čechům moc nedaří, nemohou se dostat do útočného pásma.
40:44
Moser vyloučen za hákovaní, Češi si zahrají přesilovku.
40:40
Hudler v další velké šanci, puk mu ale před odkrytou brankou přeskočil hokejku.
40:32
Poprvé se v Globenu ozývá nesmělé "jedeme, hoši, jedeme" od jednoho hloučku českých příznivců.
40:01
Kouč Hadamczik během druhé třetiny přeházel první útoky a do hry poslal třináctého útočníka Vránu, mimo je nyní Kovář. Pohromadě zůstala jen první a aktivní čtvrtá formace.Ve druhé lajně aktuálně hrají Tenkrát, Hanzal a Vrbata, ve třetí Hertl, Vrána a Fleischmann.
Ve druhé třetině už jsme sledovali mnohem lepší hokej z obou stran. Švýcaři nejprve utekli na rozdíl dvou branek zásluhou Niederreitera, ale český tým v závěru druhé části zabojoval a dvěma brankami Jiřího Hudlera srovnal krok. Čeká nás tedy ještě drama. Třetí třetina začne v 17:49.
Střely na branku ve druhé třetině: 9:15 (celkem 24:29)
40:00
39:30
A další obrovská česká šance! Hudler posílal puk od mantinelu na Tlustého do mezikruží, ten ze vzduchu puk tečoval těsně vedle švýcarské branky!
39:12
Česko právě vstřelilo branku!
Důraz JIŘÍHO HUDLERA přináší vyrovnání. Útočník Calgary převzal přihrávku od Irgla a pálil nejprve do Berry, který puk neměl pod kontrolou, a poté vlastní střelu dorazil do sítě. Asistence: Zbyněk Irgl.
38:05
Původně třináctý útočník Vrána, který se objevuje od druhé třetiny ve třetí formaci s Hertlem a Fleischmannem, střílel do betonu Berry.
37:02
Hanzal střílel od mantinelu, ale trefil jen brusle spoluhráče Tenkráta, který mířil před branku tečovat. Od nich se kotouč odrazil pryč.
36:19
Další švýcarskou akci zastavuje ofsajd.
34:57
Na druhé straně hodně nebezpečně pálil Plüss, jeho pokus Salák tečoval mimo branku.
33:51
Hertl trefil z mezikruží pravý beton švýcarského gólmana.
33:02
A Češi ji využívají a snižují na rozdíl jediného gólu! Tlustý střílel z pravého kruhu, jeho střelu ještě Berra vytěsnil, ale kotouč se odrazil přímo k JIŘÍMU HUDLEROVI číhajícímu mezi kruhy. Asistence: Jiří Tlustý, Jakub Voráček.
32:09
První česká přesilovka v zápase! Plüss jde na trestnou lavici za nedovolené bránění.
30:50
Tenkrát dával puk zpět na modrou čáru, ale Hejdovi projel a Češi musí začínat opět až od vlastní branky.
29:36
Hudler trefil ze vzduchu puk, ale Berra prokázal dobrý postřeh a pokryl i jeho pokus.
29:07
Průběžný stav zatím velice teší dvě skupinky švýcarských kraviček v hledišti. Kamera režie je má v oblibě, na kostce jásají každou chvíli.
28:59
Tlustý s Novotným, který si své střídání pořádně protáhl, nebezpečně doráželi před Berrou. Švýcarský brankář je ale zatím bezchybný.
28:40
Na druhé straně zahrozil Ambühl.
28:27
Irgl s Novotným v další šanci, opět ale neúspěšní.
27:49
Zatím nejaktivnějším českým útokem je ten čtvrtý. Hubáček ale pálil jen doprostřed branky, kde byl připravený pozorný Berra.
26:36
Ale soupeř se dokázal prosadit i ve hře v pěti. Šmíd nedůrazně bránil první útočnou formaci Švýcarů, Moserovu střelu dorazil za Saláka na hranici brankoviště NINO NIEDERREITER, který si připsal už třetí branku na turnaji. Asistence: Simon Moser, Martin Plüss.
26:00
Hubáček je zpátky na ledě, druhé oslabení zvládli Češi na jedničku a soupeře k ničemu nepustili.
25:12
Irgl zabojoval u modré čáry a povedlo se mu dostat puk z obranného pásma.
24:21
Michálek vyhazuje, česká čtyřka upaluje vystřídat.
24:00
Další české vyloučení po velkém tlaku Švýcarů v útočném pásmu, který rozhodčí přerušil poněkud unáhleně, protože Salák ještě neměl puk pod kontrolou. Hubáček pyká za vražení na hrazení.
23:11
Michálek našel z obranného pásma dobře najetého Novotného hlídkujícího na útočné modré. Českému kapitánovi se ale puk zamotal a obrana ho zvládla odstavit.
22:37
Nadějně se rozvíjející akci druhého českého útoku zastavuje ofsajd.
21:53
Hollensteinova střela prolétla asi půl metru vedle tyčky Salákovy branky.
20:46
Nástup do druhé třetiny je v podání obou týmů aktivnější.
20:01
První dvacetiminutovka duelu nenabídla příliš pohledný hokej. První gól přišel až v jejím závěru, kdy využil první přesilovou hru Švýcar Ambühl. Jinak kralovali oba brankáři, kteří ale na pokusy soupeřů většinou dobře viděli. Druhá třetina začne v 17:03.
Střely na branku v první třetině: 15:14.
20:00
19:25
Zakázané uvolnění Švýcarska, které zřejmě vedení do přestávky udrží.
17:56
Soupeř přetavil první přesilovou hru v úvodní gól utkání. Gardner posunul puk na ANDRESE AMBÜHLA, který pokusem z mezikruží přes obránce Nakládala propálil Saláka. Asistence: Ryan Gardner, Roman Josi.
17:25
Plüssova střela z horní hranice kruhu mířila nad Salákovu branku.
16:55
První vyloučení zápasu. Čáslava před brankou zahákoval švýcarského dorážejícího hráče. Soupeř si zahraje přesilovku.
16:14
Hollenstein našel Cuntiho mezi kruhy, jeho střelu Češi zblokovali mimo branku.
14:58
Češi ale nebezpečnou situaci vyřešili, v protiútoku střílel Irgl a český gólman si pro svou širokou hůl stihl v klidu dojet za branku.
14:45
Salák nemá hokejku!
14:08
To však nevadí hlasitým a nadšeným švýcarským fanouškům, kteří se soustředili zejména do kotle na podélné tribuně ve druhém patře arény.
13:45
Zatímco duely Švýcarska se Švédskem a Kanadou nabízely velice atraktivní podívanou, o dnešní zápase se to zatím rozhodně říci nedá.
13:11
Ambühlův pokus skryl Salák v lapačce.
12:23
Diváci v Globenu sledují poněkud nudnější pasáž hry, kdy se toho obou stranách moc neděje.
11:28
Salák lehké nahození radši přikryl lapačkou, protože se k němu už hnali útočníci soupeře lačnící po dorážce. Čáslava s Kutlákem je však rychle zpacifikovali a odstranili z českého brankoviště.
10:30
Gardner a Ambühl mohli Salákovi pořádně zatopit, ale jejich křižná nahrávka nebyla z kategorie nejpřesnějších.
09:45
Mírně lepším týmem jsou nyní Češi, kteří obléhají Berrovu branku. Zatím bez gólového zakončení.
08:55
Michálkova střela škrtla o Berrovu lapačku a odrazila se pryč od branky.
08:04
V Globenu je poloprázdno, spíše prázdno. Převahu v hledišti mají jasně Švýcaři, který hlasitě povzbuzují svůj tým.
07:25
Obránce Vauclair hodně nebezpečně střílel z mezikruží, kde na něj Češi zapomněli. Salák puk ztlumil, ale vypadl z výstroje a před jeho brankovištěm se strhla pořádná mela. Naštěstí stihli Češi puk odpálit pryč.
06:45
Šmíd střílel do modré čáry, kapitán Novotný dorážel. Berrův beton byl na svém místě.
06:20
Hubáček zpoza branky vyslal zadovku na Irgla, tomu ale střela vůbec nesedla.
05:44
Češi se nikam neženou, rozvážně krouží ve vlastní třetině a vyčkávají na příležitost k útočné zteči.
04:15
Fleischmannova střela z levého kruhu rozvlnila síťku Berrovy branky, ale jen z vnější strany.
03:40
Voráček byl nepříjemně sražen na obranné modré čáře, Plüss ho však zastavil v rámci pravidel.
02:52
Čtvrtá útočná formace Čechů točí Švýcary v jejich obranném pásu. Zakončoval Irgl, nepřesně.
02:31
Úvod utkání je z obou stran poměrně opatrný, gólmani se zatím moc nerozehřáli.
01:35
Kutlák dvakrát po sobě zkoušel pálit od modré čáry, obě střely zblokovali švýcarští hráči.
00:50
Oba týmy už mají na ledě své druhé útoky. Bieber pálil z pravého kruhu nad branku.
00:20
První pokus českých hokejistů, rána Tlustého byla ale zblokovaná a vůbec se k brance nedostala.
00:01
Zahajovací sestavy:

Švýcarsko: Berra – Vauclair, Seger – Niederreiter, Plüss, Moser.

Česko: Salák – Michálek, Šmíd – Tlustý, Hudlej, Voráček.
Halou Globen zní národní hymny. Nejprve švýcarská, poté česká.
Na led přicházejí rozhodčí a za nimi už oba týmy.
Rozbruslení skončilo, oba týmy odcházejí do kabin.
Kouč země helvétského kříže, Kanaďan Sean Simpson, udělal změnu na postu brankáře. První zápasy, které Švýcarsko nad silnými soupeři Švédskem a Kanadou vyhrálo, odchytal velezkušený osmatřicetiletý Martin Gerber. Nyní ale stojí mezi třemi tyčemi Švýcarska Reto Berra z EHC Biel.
Kouč Hadamczik tentokrát udělal změnu oproti prvním dvěma zápasům a jako elitní formaci uvedl v zápisu tu s Tlustým, Hudlerem a Voráčkem. Trio Fleischmann – Vrbata – Hanzal se posunulo do druhé pětky.
Právě probíhá rozbruslení obou týmů na ledě Globen arény. Švýcaři nastoupí v červených dresech, Češi v bílých.

Švýcarsko: Berra (Gerber) – Vauclair (A), Seger (C), Blindenbacher, Furrer, Von Gunten, Josi, Blum, Grossmann – Niederreiter, Plüss (A), Moser – Cunti, Bodenmann, Hollenstein – Ambühl, Suri, Gardner – Trachsler, Bieber, Walker. Trenér: Sean Simpson.

Česko: Salák (Francouz) – Michálek (A), Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák – Tlustý, Hudler, Voráček – Fleischmann, Vrbata (A), Hanzal – Kovář, Tenkrát, Hertl – Hubáček, Novotný (C), Irgl – Vrána. Trenér: Alois Hadamczik.

Rozhodčí: Croft (USA), Ronn (FIN) – Suominen (FIN), Woodworth (USA).
Ladislav Šmíd věří ve střelecké probuzení:

"Koncovka nefunguje, ale všichni to víme, mluvili jsme o tom a doufám, že se to proti Švýcarsku zlepší. Koukal jsem na Švýcary proti Švédům a hráli velice dobré utkání, byli disciplinovaní a dřeli. Dá se říct, že padali po hubě do střel. Všechno na co sáhli, jim vyšlo. Samozřejmě Švýcarsko respektujeme, ale musíme se soustředit na sebe a na svůj výkon. Myslím, že náš tým je silný a máme na to je porazit," uvedl po nedělním tréninku Ladislav Šmíd.
Kauza Pavelec odtajněna:

Také už bylo oznámeno, co trápí Ondřeje Pavelce, jenž měl být od začátku turnaje naši jedničkou. Tedy oznámeno, přesněji řečeno se Alois Hadamczik nechtěně prořekl. "Pokud vím, tak oblékl v šatně výstroj a zkoušel kotník, ale neznám výsledek. V pondělí půjde na led společně s náhradníky. Je natěšený a chce hrát. Za každou cenu chtěl jet a reprezentovat. Pokud bude zdravý, tak mu dáme dva tři tréninky a pak ho pošleme do utkání," prozradil Hadamczik.

Pokud nahlédneme pod pokličku českého týmu, zajímavé události se dějí kolem brankářů. Na nedělním tréninku překvapivě chytali Francouz s Kovářem, který dorazil do dějiště šampionátu teprve po nedělním poledni. Původně gólmani, kteří byli na pozici trojky nebo čtverky. Proč chyběl Alexander Salák vysvětlil Alois Hadamczik: "Salák odpočíval, říkal, že toho má po dvou zápasech ve dvou dnech dost. Byl se jen lehce protáhnout, šel na masáže a teď odpočívá a proti Švýcarsku bude chytat," upřesnil Hadamczik.
Střelba, koncovka, góly:

To jsou hlavní problémy Česka nejen na tomto šampionátu, ale prakticky celou sezónu. Především ten třetí aspekt. Proti Bělorusku pouze dva góly, proti Švédsku jeden. "Dva góly dostat můžeme, ale dát jeden je hodně málo. Měli bychom být schopni dát aspoň tři," řekl médiím kouč Alois Hadamczik. Švédové zasypali Saláka téměř 40 střelami, Češi jich za celý zápas vyslali na soupeřovu branku jen 18.

Česko – Švédsko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. J. Ericsson (Thörnberg, Järnkrok), 24. Tallinder (Lundqvist, E. Gustafsson) – 33. Hudler (Voráček, Tlustý).
Švýcarsko ničí silné soupeře, další na řadě je Česko:

I ve druhém mači to byla parádní podívaná. Švýcaři nejprve vedli 1:0, poté Kanada překlopila výsledek na svou stranu a šla do vedení 2:1, nicméně šest minut před koncem vyrovnal Niederreiter a šlo se do prodloužení, respektive nájezdů. Tam Švýcarsko zvítězilo, když dvakrát se v rozstřelu trefil útočník Reto Suri. Třetím silným do party, kterého by chtěli tito borci porazit, je právě Česko. Je jasné, že si i nás brousí zuby. Rozjetí jsou hodně dobře.

Švýcarsko – Kanada 3:2 po nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Hollenstein (Walker, Traschler), 54. Niederreiter, rozhodující sam. nájezd Suri – 35. Ladd (Schenn, Stamkos), 48. Read (Eberle).
Švýcarsko se zatím ukazuje jako nebezpečný a nepříjemný protivník, který může porazit praticky každého soupeře. Dosavadní výkony Švýcarů budí respekt a je jasné, že svěřence Aloise Hadamczika nečeká vůbec nic jednoduchého. Pokud se podíváme na dosavadní dva odehrané duely, tak už v tom první přišlo výrazné varování. Švédové nevstoupili do turnaje dobře a prohráli právě s tímto houževnatým mužstvem 2:3.

Švédsko – Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 39. Fransson (Danielsson, L. Eriksson), 60. S. Hjalmarsson (Tallinder) – 23. Bieber (Walker, Blum), 29. Niederreiter (M. Plüss), 60. Gardner.
Pěkné odpoledne přeji všem hokejovým nadšencům u sledování čtvrtého dne programu mistrovství světa. Český tým dnes bude od 16:15 hrát proti nebezpečnému Švýcarsku, které svou sílu ukázalo v pátečním duelu se Švédskem a také včera s Kanadou. Bez nějaké nadsázky se dají Švýcaři rázem pasovat mezi černé koně turnaje. Mnohé napoví právě dnešní souboj.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.