Sparta - Kometa Brno: Vítězný gól! Dominik Uher vstřelil třetí gól domácích, 3:2

Závěrečné dějství přineslo rozuzlení zápasu, které si v pětapadesáté minutě zajistili prostřednictvím gólu Dominika Uhera sparťané. Domácí útočník se dostal do slibné pozice díky šikovné akci Cingela, kterému se v přečíslení podařilo poslat puk právě na jeho hokejku. Uher neměl jinou možnost, než vypálit do Vejmelkovy klece. Šokovaní hosté jen s velkými obtížemi vymýšleli kloudnou akci, která by jim zajistila šanci vystřelit se do prodloužení.

Nejlepší hráči utkání:
Lukáš Cingel (SPA)
Vojtěch Němec (KOM)
59:29
Vyloučení v týmu HC Kometa Brno (Michel Miklík – 2 min., podražení).
59:00
Nečas přišel o puk v sevření domácích obránců a čas běží dál.
58:15
Vejmelka se vrací na své místo. Hosté se zřejmě ke hře v šesti uchýlit nehodlají.
58:15
Oddechový čas pro hosty.
58:15
Vincour posílal puk dopředu na Káňu. Ten si s ním ale příliš nerozuměl a volného kotouče se zmocnil jeden ze sparťanů, který s ním vyjíždí ze třetiny ven.
57:08
Hosté značně znervózněli po třetí inkasované brance a v rozehrávce se dopouští nepřesností, které jdou domácím k duhu.
54:41
Sparta právě vstřelila branku!
Cingel si ukázkově poradil v přečíslení dva na jednoho když puk prostrčil hokejkou pod jedním z padajících beků Komety na DOMINIKA UHERA, kterému nezbývalo nic jiného než zakončit do Vejmelkovy klece. Asistence: Lukáš Cingel, Andrej Kudrna.
54:29
Kováčik čekal s pukem na hokejce za vlastní brankou. Namísto spoluhráče mu v ústrety vyrazil jeden ze sparťanů.
53:40
Pöpperle měl tentokrát štěstí, hosté se dostali do velké šance, ve které jen těsně minuli jeho tři tyče.
52:58
52:09
V oslabení Sparty je klíčovým hráčem Cingel, který opakovaně maří soupeřovy rozehrávky.
51:26
Atmosféra na ledě začíná houstnout. Jeden z hostujících hráčů ostře napadl Švrčka, kterého loktem trefil do oblasti hlavy. Spoluhráče se zastal kapitán týmu Hlinka.
50:46
Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Petr Kumstát – 2 min., podražení).
50:00
Domácí jsou na ledě stále tím aktivnějším týmem. Hráči Komety se nakonec osvobozují za cenu dalšího zakázaného uvolnění.
49:18
Spartě se podařilo na delší dobu obsadit útočné pásmo, hosté ale Vejmelku bedlivě střeží.
47:46
Nedomlel s Dočekalem si nyní před Pöpperlem příliš neporozuměli a sudí oba rozvášněné hráče od sebe raději ihned rozhání.
47:28
Aktivní hosté se dopouští dalšího ofsajdu.
46:51
Barinka inkasoval puk po vhazování ve středním pásmu, odkud vypálil přes celou třetinu přímo do lapačky připraveného Vejmelky.
46:45
Komerční přestávka.
45:50
Cingel se směle vydal na průzkum do obranné třetiny hostí, kde stačil i vypálit na Vejmelku. Jeho projektil označkoval brankářovy betony.
44:39
Nečas se právě napřahoval ke střele do nehlídané sparťanské branky. Jeden z domácích beků ale puk srazil vlastním tělem mimo nebezpečnou zónu Pöpperleho klece.
43:53
Ve vhazování po jeho pravé ruce úspěšnější hosté. Štencel vypálil golfákem ze středu kruhu a jeden z jeho spoluhráčů se puk následně pokusil prostrčit do volného prostoru v brankovišti. Pöpperle byl ale na svém místě včas.
43:47
Hra je přerušena. Pöpperle přikrývá puk lapačkou.
43:05
Barinka plní svoji defenzivní činnost na výbornou. Na poslední chvíli zastavil přihrávku na jednoho z hostujících hráčů, který vyčkával na možnost samostatného úniku.
42:07
Martinu Procházkovi se naskytla dobrá příležitost, jenže je zmařena píšťalkou rozhodčího. Puk mu jeden ze spoluhráčů přistrčil rukou.
41:35
Čermák se pokusil prosadit střelou z vysokého úhlu. Ovšem přestřelil.
40:52
Další vhazování před Vejmelkou nemá dlouhého trvání. Ofsajd brzdí jakoukoli další akci a hosté se urputně tlačí do útoku.
40:32
Němec vypálil ze středu pravého kruhu na Pöpperleho, minul.
40:01
Druhá třetina je minulostí a přinesla i očekávaný zvrat, který vyzněl v neprospěch domácích. Těsně před uplynutím poloviny základní hrací doby se na Pöpperleho vyřítila dělovka Jozefa Kováčika. Těžko čitelná střela nakonec dopadla až do jeho sítě.

Velká vlna radosti projela kotlem fanoušků hostující Komety, kteří svůj klub následovali věrně až do dalekého hlavního města. Pět minut po úvodní střele brněnského mančaftu přišlo i zúčtování se Spartou, které z bekhendu vystřelil Vojtěch Němec.
40:00
39:31
Zaťovič na poslední chvíli zakončoval před Pöpperlem, při pádu ale minul.
39:00
Hosté vyhazují až na zakázané uvolnění.
37:55
Hlinka vyvezl puk z vlastní třetiny, obkroužil Vejmelkovo hájemství a poslal přihrávku křížem na Piskáčka. Ten okamžitě vypálil, puk prosvištěl mezi nohama bránícího hráče, ale brankářovy betony byly na svém místě.
36:28
Hosté vyhrávají boj o střední pásmo.Gulaši pálil střelou ramenem zpoza modré, puk se ale odrazil o špičku Pöpperleho hokejky.
36:03
Sparta reaguje obdobným tlakem a před Vejmelkou se nyní strhl menší závar. Kotouč je kdesi v útrobách výstroje brněnského brankáře.
34:49
Miklík nyní pálil vysoko nad Pöpperleho svatyni. Ten ale pro vlastní jistotu do trajektorie puku vystrčil hůl.
33:58
Oba týmy se nyní snaží nezpůsobit ani tu nejmenší chybičku, která by je při vyrovnaném skóre mohla stát hodně.
33:13
Vhazování po levé Vejmelkově ruce vyhrávají domácí. S kotoučem jsou ale zahnáni k mantinelu a zakrátko o něj přicházejí.
32:34
32:29
Kometa si hlídá střední pásmo a vyhozený puk je navrácen Káňou zpět před Pöpperleho.
31:37
Kumstát se nyní pokusil obelstít brněnskou defenzivu, ale po několika otočkách po své ose se puku raději vzdal. Nyní se jej ujímají hosté.
31:06
Kometa právě vstřelila branku!
VOJTĚCH NĚMEC ujel z brejku sám na maskovaného muže Sparty a bekhendovou kličkou zakončil těsně nad jeho vyrážečku.
30:54
Gernát ujížděl z pravého kruhu, odkud pálil na Vejmelku. Ten jeho počínání zlikvidoval mezi betony.
30:44
29:58
Při Pöpperlem nyní stáli doslova všichni svatí. V rámci přesilové hry musel čelit několika velmi nepříjemným dorážkám.
28:39
Lukáš Cingel dostává dvě minuty za podražení a Kometa si zahraje přesilovou hru.
28:02
Domácí jsou nyní před Vejmelkou velmi nebezpeční. Brněnský brankář si nyní nemůže být ničím jistý.
27:18
Vincour se nyní dostal k puku v prostoru neorganizované defenzivy domácích a pokusil se golfákem vystřelit na brankáře Sparty. Ten puk pohotově vyrazil.
26:30
JOZEF KOVÁČIK se na modré čáře napřáhl z plné síly a prostřelil Pöpperleho takovým způsobem, že sparťanský brankář neměl sebemenší šanci jeho dělovku postřehnout. Asistence: Jan Štencel.
26:00
Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Lukáš Pech – 2 min., vysoká hůl).
24:51
Vyloučení v týmu HC Kometa Brno (Leoš Čermák – 2 min.).
Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Dominik Uher – 2 min.).
24:51
24:47
Martin Procházka se k nelibosti brněnských hráčů nachomýtl až příliš blízko jejich brankáři. Čermák se to s ním rozhodl vyřídit ručně a před Vejmelkou se strhla ostřejší výměna názorů.
24:43
U dalšího dolování puku u mantinelu jsou úspěšnější hosté.
24:07
Cingel nyní bojoval o puk s se Štencel těsně u mantinelu. Osvobozený kotouč se dostal na hokejku jednoho ze sparťanů a Vejmelka jej posléze raději přikrývá lapačkou.
23:23
Martin Procházka se nyní pokusil vystřelit z otočky z prostoru mezikruží. Jeho střela jen označkovala špičku Vejmelkovy vyrážečky.
22:38
Kometa se snaží zbavit stále se vracejícího puku seč může. Dvořák posílal dlouhou přihrávku na Němce, jejich akce ale byla k ničemu. Hosté se nyní brání za cenu zakázaného uvolnění.
21:38
Cingel právě překazil Káňův možný samostatný únik.
20:45
Hosté se ihned derou do útoku. Pöpperle rozehrává a puk končí na Mikušově hokejce.
20:01
Hráči obou týmů jsou zpátky na ledě. Přinese druhá třetina zlom v utkání, nebo se domácím podaří vedoucí postavení uhlídat?
Máme za sebou první třetinu, ve které se dvakrát prosadili domácí. V deváté minutě jako první udělal radost sparťanským fanouškům Andrej Kudrna, který inkasoval šikovnou přihrávku od kapitána týmu Jaroslava Hlinky. Kudrna pak dvakrát neváhal a vypálil z hranice pravého kruhu mezi Vejmelkův beton a vzdálenější z bočních tyčí.

První útočná formace Komety měla na hokejkách o něco více štěstí nežli zbytek týmu, ovšem ne dostatek. Jejím střelám chyběla přesnost a to v součtu s aktivní sparťanskou defenzivou nemohlo vést k vyrovnání. Ba naopak. Kometa šla v patnácté minutě do čtyř a sparťané se se vstřelením druhé branky příliš nerozpakovali.

Juraj Mikuš vypálil od modré a puk s pořádnou dávkou štěstí prosvištěl přes clonící hráče až do Vejmelkovy sítě. Sparťané mají za sebou úspěšný vstup do utkání a do prostřední dvacetiminutovky vstoupí s příjemným dvougólovým vedením. Co na to hosté?
20:00
17:27
Domácí se brání zuby nehty a přesvědčil se o tom i hostující Káňa, který skončil sražen u mantinelu jedním z bránících sparťanů. Po nepříjemném pozdravu odjíždí střídat.
15:58
Forman to se svojí aktivitou poněkud přehnal a podrazil jednoho z brněnských beků. Početní výhody a vhazování po pravé Pöpperleho ruce ale hosté prozatím nevyužili.
15:39
Vyloučení v týmu HC Sparta Praha (Miroslav Forman – 2 min., podražení).
14:40
Druhá přesilovka Sparty nakonec přináší vytoužený druhý gól a domácí navyšují na dvoubrankové vedení! JURAJ MIKUŠ pálil zpoza modré čáry a vystřelený touš si přes clonící hráče našel cestu až do sítě brněnské Komety. Asistence: Petr Vrána
13:49
Vyloučení v týmu HC Kometa Brno (Jozef Kováčik – 2 min., podražení).
13:39
12:19
Proti Pöpperlemu nyní pálil Zohorna, který si ke sparťanskému brankáři sjel plnou rychlostí po pravém křídle. Gólman domácích ale zasáhl na vteřinu přesně.
11:14
Sparta má momentálně ze hry víc do útoku se dere s patřičnou chutí. Nyní na Vejmelku dorážel pro změnu Vrána, maskovaný strážce brněnské klece si jej ale dobře pohlídal.
09:50
Domácí nyní rozehrávají zpoza brankoviště a puk končí až na modré u Hlinky, který se jej snaží vystřelil přes střední pásmo. Tam o něj ale ke své smůle i přichází.
08:29
A tohle je výborný vstup Sparty do zápasu! Hlinka si pomocí šikovné nahrávky našel na hranici pravého kruhu na vhazování připraveného ANDREJE KUDRNU, který překvapeného Vejmelku prostřelil mezi beton a vzdálenější z bočních tyčí. Asistence: Jaroslav Hlinka.
07:33
Barinkovi se vyhození puku z obranné třetiny nyní příliš nezdařilo. Černá pryž se dostala na hůl Štenclovi, který se ihned jal prověřit reakce sparťanské jedničky. Ovšem bez úspěchu.
07:24
Z vrcholu pravého kruhu vystřelil zápěstím Král. Pöpperle si pro puk sice musel lehce nadskočit, velké obtíže s jeho polapením ale neměl.
06:46
Zakázané uvolnění domácích.
05:43
Sparta si delší dobu lebedí v útoku. Od modré střílí z nízkého úhlu Piskáček, vystřelený puk se ale v houfu hráčů odklonil.
05:09
Vejmelka přikrývá puk pod lapačku a hra je přerušena.
04:59
Gernát přihrával z modré na Nedomlela. Jeden z hostujících hráčů ale vložil do trajektorie puku čepel své hokejky a puk je vyražen z dosahu sparťanů.
04:26
Hra je přerušena a oba týmy střídají. Vhazování po pravé ruce Pöpperleho.
04:26
03:54
Hosté vyhazují před Pöpperleho a kupují tak cenné vteřiny.
03:03
Sparťané se okamžitě pouští do akce před Vejmelkou, Kometa ale prostor před brankovištěm dostatečně zahustila a domácí se tak ke střele jen horko těžko dostávají.
02:21
Vyloučení v týmu HC Kometa Brno (Martin Dočekal – 2 min., podražení).
02:09
Pöpperle rozehrává zpoza svého brankoviště, Černoch si ale s odraženým pukem nedokázal poradit a kotouč se dostává na hokejky hostí.
00:57
Zaťovič našel jednoho z hostujících beků na modré čáře, který ale po jeho přihrávce minul Pöpperleho branku.
00:16
Úvodní buly vyhrávají domácí, kteří okamžitě vyhazují před strážce brněnské brány Vejmelku.
00:01
Hráči obou týmů se pomalu řadí na modré čáry k úvodnímu pozdravu. Utkání za pár okamžiků začne.

HC Sparta Praha: Pöpperle (F. Novotný) – Barinka, Eminger, Gernát, Mikuš, Nedomlel, Piskáček, Švrček – Cingel, Černoch, Forman – J. Hlinka, Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Martin Procházka – O. Procházka, Uher, P. Vrána.

HC Kometa Brno: Vejmelka (Dostál) – Gulaši, Kováčik, Štencel, F. Král, Malec, Trška, Zábranský – Zaťovič, V. Němec, H. Zohorna – M. Kvapil, Vincour, Miklík – J. Káňa, Čermák, Dočekal – Dvořák, Nečas, Dymáček – Dostálek.

Rozhodčí: Hradil, Šír – Frodl, Zavřel.
Soupeři řečí statistik

HC Sparta Praha

Postavení v tabulce: 6. (39 b.)
Počet vstřelených branek: 74
Počet inkasovaných branek: 59
Nejproduktivnější hráč: Lukáš Pech – 30 b. (11+19)
Nejlepší střelec: Lukáš Pech, Petr Vrána (oba 11 gólů)
Nejlepší nahrávač: Lukáš Pech (19 asistencí)

Počet vstřelených branek: 95
Nejproduktivnější hráč: Martin Erat – 29 b. (9+20)
Nejlepší střelec: Martin Zaťovič (13 gólů)
Nejlepší nahrávač: Martin Erat (20 asistencí)

Doma/venku
Doposud Sparta odehrála větší část zápasů venku a nyní ji čeká turné na domácím ledě, kde se zatím představila pouze osmkrát. Pětkrát zde brala po třech bodech, utkání čtvrtého kola proti Třinci pak prohrála až v samostatných nájezdech. V Praze ji prozatím zcela pokořili pouze Bílí Tygři Liberec a pak východočeský Mountfield HK. Nejlepší výkon po výsledkové stránce sparťané předvedli v desátém kole proti Mladé Boleslavi, která se z hlavního města vracela s nulou a devíti inkasovanými brankami. Nešťastný zde byl také Litvínov, který si na ledě moderní O2 areny v rámci dvaačtyřicátého kola též ani jednou nevystřelil.

Zatímco Kometa je na domácím ledě téměř neporazitelná, na kluzištích ostatních týmů je její bilance o poznání kolísavější. Z jedenácti utkání získala plnohodnotnou tříbodovou výhru prozatím čtyřikrát. Ve čtvrtém kole pokořila Plzeň s rozdílem tří branek, což byl doposud její nejlepší výkon mimo domácí led. Dvakrát o body přišla úplně. Na co je třeba upozornit, jsou čtyři prohry po prodloužení, které kulminují s identickým počtem vítězství. Po pětiminutové nadstavbě vyhrála pouze jednou a to v Pardubicích.

Přesilovky/oslabení
Přesilové hry v tomto utkání budou dost možná zlomovými okamžiky zápasu. Hosté jsou na druhém místě co se týče úspěšnosti během power play (25.47%). Sparta jim v tomto ohledu dýchá na záda, je hned za nimi na třetí příčce (23.36%). Je ale nutno dodat, že s 411 trestnými minutami jsou sparťané momentálně nejtrestanějším týmem soutěže, nabídnout soupeři příliš početních výhod by je mohlo stát hodně.

Návštěvnost
Sparta má v průměru třetí nejvyšší domácí návštěvnost, přičemž brněnští fanoušci patří mezi ty nejvěrnější. Svůj klub totiž s odhodláním následují kamkoli, kam jej soutěž zavane a jsou tak v tomto ohledu na prvním místě. Jak to tak vypadá, v O2 areně to bude hlava na hlavě. Je nasnadě, že si ani jeden z fanklubů nenechá tento zápas ujít a nás tak čeká zajímavá atmosféra.
Poslední odehraná utkání

Energie Karlovy VaryHC Sparta Praha

3:4sn (0:2, 1:0, 2:1 – 0:0)
32. Gorčík (Skuhravý, Dujsík), 50. Tuominen (T. Rachůnek, Mikulík), 54. Mikulík (Dujsík, Flek) – 3. Černoch (O. Procházka, Piskáček), 19. Pech (Piskáček, Hlinka), 54. Kumstát (Pech, Forman), rozhodující nájezd Pech.

HC Kometa BrnoPiráti Chomutov

3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
10. Čermák (M. Kvapil, Dočekal), 15. Zaťovič (V. Němec), 27. Vincour (Zaťovič, Štencel).
První vzájemný zápas

HC Kometa BrnoHC Sparta Praha

6:2 (2:0, 2:2, 2:0)
5. M. Erat (M. Kvapil, O. Němec), 20. O. Němec (M. Kvapil, Štencel), 21. Nečas (M. Erat), 37. V. Němec (M. Kvapil), 41. M. Erat (O. Němec), 55. M. Kvapil – 27. Pech (Eminger, Safin), 34. Černoch (Ihnačák, Kumstát).

Už jen z pohledu na výsledek je jasné, pro koho úvodní vzájemný duel vyzněl lépe. Tisíce párů zvědavých očí tehdy ve vyprodané DRFG areně přihlíželo bruslivému hokeji, nechyběly ostré střety a oba mančafty hrály na krev. Sparťané se museli obejít bez Tomáše Netíka a už v začátku hry ztráceli na domácí 0:3. Pech s Černochem zajistili snížení, ovšem Kometa nechtěla o vyrovnávacím gólu ani slyšet a přidala další tři zářezy. Jelikož hosté už žádné další góly nepřidali, vraceli se z dalekého Brna s prázdnou.
Dámy a pánové, milí hokejoví příznivci, dohrávka dvaadvacátého kola Tipsport Extraligy se již kvapem blíží a nás čeká souboj dvou tradičních tuzemských rivalů, pražské Sparty a neméně známé Komety Brno.

Ještě než ale dojde k zahajovacímu buly, pojďme si společně oba soupeře v krátkosti představit. Od posledního vzájemného střetu uplynuly zhruba dva měsíce a v kabinách těchto soupeřů se tedy ledacos změnilo. Prostřednictvím statistik nahlédneme jak pod pokličky trenéra domácích Jiřího Kalouse, tak hlavního kouče Komety Libora Zábranského.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.