SESTŘIH: Sparta - Karviná 3:1. Karabec skóroval, pak oplácel a byl vyloučen

29
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté pražské Sparty porazili v šestém kole první ligy nováčka z Karviné 3:1. Obhájce titulu v sezoně nejvyšší soutěže stále nenašel přemožitele, popáté zvítězil a vrátil se do čela tabulky o skóre před městského rivala Slavii, která dnes remizovala v Jablonci 1:1. Slezané nevyhráli páté kolo za sebou, z toho počtvrté prohráli, a jsou dvanáctí.

Triumf letenského celku zařídili v prvním poločase Adam Karabec a Matěj Ryneš, v 57. minutě oslabil domácí po červené kartě autor první branky. V 82. minutě zdramatizoval duel Rajmund Mikuš, domácí ale uklidnil David Pavelka třetím gólem. Sparta zvítězila po třech soutěžních zápasech a ideálně se naladila na čtvrteční domácí odvetu závěrečného 4. předkola Evropské ligy s Dinamem Záhřeb, v níž bude dohánět ztrátu 1:3.

V desátém soutěžním utkání po sobě hnala Spartu vyprodaná Letná (16.256 fanoušků). Pražané nastoupili poprvé v soutěžním ročníku ve výroční sadě černých dresů k jubilejní 130. sezoně. Dánský trenér Sparty Brian Priske udělal oproti čtvrtečnímu duelu v Záhřebu šest změn v sestavě, premiérově v sezoně nejvyšší soutěže hrál od začátku Karabec. Naopak kapitán Krejčí chyběl kvůli vyloučení z minulého kola v Teplicích.

Domácí čekali na úvodní trefu necelých šest minut. Sadílek přiťukl míč do běhu Karabcovi a dvacetiletý záložník nekompromisní ranou pod břevno otevřel skóre. V lize se zapsal mezi střelce poprvé od loňského listopadu.

Poté se hrálo bez výrazných šancí, v 25. minutě Birmančevič postupoval z levé strany a brankář Ciupa vyrazil jeho střelu na břevno. O chvilku později udeřili Letenští podruhé. Pešek se prodral do vápna, jeho přízemní zakončení Ciupa vyrazil, ale na Rynešovu dorážku nestačil. Dvaadvacetiletý záložník zaznamenal první ligový gól za Spartu, předchozí tři zásahy v nejvyšší soutěži si v minulé sezoně připsal v dresu Hradce Králové.

Ve 54. minutě Karabec udeřil loktem do obličeje Žáka a od sudího Machálka uviděl žlutou. Po intervenci videorozhodčího Starého a zhlédnutí opakovaných záběrů však Machálek sparťanského záložníka vyloučil. Pražané ve druhém kole po sobě obdrželi červenou, Karabec premiérově v ligové kariéře.

Hosté se začali tlačit dopředu, Sparta však navzdory oslabení mohla skórovat potřetí. V 67. minutě Sejk vystihl špatnou zpětnou přihrávku Mikuše a postupoval na branku, jenže Ciupu neprostřelil. Stejně dopadl o něco později i Peškův pokus.

Ligový nováček se dlouho nedostal k přímému ohrožení domácí branky. V 82. minutě ale centr střídajícího Bartla z pravé strany propadl až k nikým nehlídanému Mikušovi a slovenský hráč propálil Vindahla. V ročníku nejvyšší soutěže šlo o jeho třetí zásah.

V 87. minutě si domácí definitivně zajistili tři body. Střídající Vydra se zbavil Mikuše, dostal se do vápna a nahrál Pavelkovi, jenž s pomocí odrazu od tyče stejně jako Karabec skóroval v lize poprvé od loňského listopadu. Letenští mají se 17 góly nejlepší ligový útok.

Sparta zdolala v lize Karvinou posedmé za sebou. Slezané venku v nejvyšší soutěži poosmé v řadě prohráli.

Domácí: 6. Karabec, 27. Ryneš, 87. Pavelka

Hosté: 82. Mikuš

Domácí: Vindahl – Gomez, Sörensen, Vitík – Birmančević (61. P. Vydra), Sadílek, Pavelka (C), Pešek (86. Kairinen) – Karabec, Ryneš – Olatunji (46. Sejk).

Hosté: Ciupa – Bederka, Krčík, Svozil (C), Ražnatović (46. Soukeník) – Mikuš, D. Žák (66. Akinyemi), Čavoš (76. Málek), Memić – Ezeh (66. Doležal), Papalelé (46. Bartl).

Domácí: Ševčík, Sejk, Zelený, Kairinen, Vydra, Vorel, Panák, Wiesner, Minčev, Haraslín, Kuchta

Sparta - Karviná: Sejk mířil na Ciupu, tutovku neproměnil

Sparta - Karviná: Karabec trefil mimo hru Žáka loktem. Nesportovní chování a vyloučení!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905