Lance Armstrong o dopingu: Zpětně bych nic neměnil | iSportLIFE | iSport.cz
25.5.2019 • 12:00

Doping stál Armstronga 2,3 miliardy. Proč nelituje a udělal by něco jinak?

Bývalý cyklista Lance Armstrong budí mezi sportovními fanoušky emoce i několik let poté, co odešel do sportovního důchodu. A není divu. Jeho dopingová aféra patří k těm největším v historii cyklistiky i profesionálního sportu vůbec. Nyní, zhruba sedm let po jejím odhalení, Armstrong tvrdí, že by zpětně nic neměnil. Aféra mu totiž podle jeho slov dala významnou životní lekci.
Lance Armstrong zcela jistě patří mezi nejznámější cyklisty na světě. Důvodů je hned několik. Jedním z nich jsou nepochybně jeho sportovní úspěchy. Armstrong toho během své kariéry stihnul opravdu hodně, mimo jiné i stát se sedminásobným vítězem legendární Tour de France. Srdce fanoušků z celého světa si získal také díky úspěšnému boji s rakovinou varlat, kterou prodělal v roce 1996.

V paměti mnohých však navždy zůstane zapsaný především kvůli svému dopingovému skandálu odhalenému v roce 2012. Ačkoliv obvinění nejprve striktně odmítal, zhruba o rok později se k dopingu sám přiznal. Dnes sedmačtyřicetiletý Armstrong tvrdí „nic bych neměnil“.

Lance Armstrong se vrací ke svému autu poté, co si zaběhal s fanoušky v Mount Royal parku
Lance Armstrong se vrací ke svému autu poté, co si zaběhal s fanoušky v Mount Royal parku

„Mé chyby mě naučily mnohému, avšak kdyby se nestaly, jen stěží bych se z nich mohl poučit. Vím, že to, co jsem pro vítězství udělal, nebylo legální, ale nic bych neměnil. A to i přesto, že jsem zažil pád na úplné dno a ztratil kvůli tomu spoustu peněz,“ řekl Armstrong v rozhovoru pro NBC Sport.

Cyklista v minulém roce souhlasil, že zaplatí americké vládě odškodné v celkové výši pět milionů dolarů (zhruba 115 milionů korun). Vládou byl obviněn z podvodu, kterého se dopustil tím, že bral doping v době, kdy jezdil za veřejně financovaný tým US Postal Service. Tato již několik let trvající žaloba stála Armstroga doposud již 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun).

Armstrong v rozhovoru pro NBC Sport také řekl, že mu bylo v době, kdy závodil, jasné, že je doping v oblasti cyklistiky rozšířený. „Nechci se vymlouvat na to, že to tehdy dělali všichni, a že bychom bez toho neměli šanci vyhrát. Já jsem byl ten, kdo se rozhodl dopovat a musím za to nést odpovědnost. Rozhodně bych neměnil životní lekci, kterou jsem tak mohl dostat,“ zakončil.


Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

14. března 2020
Praha (Milíčovský les)
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava (Bělský les)
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň (Borský park)
Přihlásit se
12. září 2020
Brno (ZOO Brno)
Přihlásit se
17. října 2020
Praha (Divoká Šárka)
Přihlásit se

iSport LIFE Columbia
běžecké závody

Praha (Milíčovský les) 14. března 2020 iSport LIFE Columbia závod Praha - Milíčovský les
Ostrava (Bělský les) 18. dubna 2020 iSport LIFE Columbia závod Ostrava
Říčany 16. května 2020 iSport LIFE Columbia závod Říčany
Plzeň (Borský park) 6. června 2020 iSport LIFE Columbia závod v Plzni
Brno (ZOO Brno) 12. září 2020 iSport LIFE Columbia závod v ZOO Brno
Praha (Divoká Šárka) 17. října 2020 iSport LIFE Columbia závod Praha - Divoká Šárka

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace iSport LIFE pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud