Nominace na ZOH už dnes: Červenka do Pekingu pojede, Chlapík zřejmě ne

Video placeholder
Nominace na olympiádu: Červenka musí jet, ale nešít pro něj roli spasitele
Roman Červenka si zahrál už na třech olympiádách
Čeští hokejisté se radují z gólu Jana Kováře proti Švédsku
Tři góly a jednu asistenci zapsal Roman Červenka na olympiádě 2018 v Pchjongčchangu
Česká gólová radost proti Švédsku
Při druhé olympijské účasti v Soči vstřelil Roman Červenka dva góly
Reprezentační trenér Filip Pešán
Roman Červenka bojuje o puk se dvěma americkými soupeři ve čtvrtfinále ZOH 2014
24
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (5)

Původně tohle jméno vůbec nemělo být ve hře. Roman Červenka dlouho nebyl očkovaný proti covidu, do národního týmu v posledních letech nepatřil. Jenže zkraje roku útočník Rapperswilu podstoupil vakcinaci a skvělými výkony ve švýcarské lize si řekl o pozornost stavitelů olympijské nominace. V té by podle posledních zpráv deníku Sport neměl chybět. Soupiska bude odtajněna už dnes, nemusí to však být její konečná podoba.

Jen se o tom špitalo. Vrátí se Roman Červenka poprvé od mistrovství světa v roce 2018 do národního týmu? Nebo už o stále produktivního šestatřicetiletého borce nebude mít reprezentační úsek zájem? Aktuální informace mají blíže k možnosti číslo jedna.

Dnes od 14 hodin proběhne online nominační tisková konference (Sledujte ONLINE>>>), na které generální manažer Petr Nedvěd a hlavní trenér Filip Pešán vypustí do světa českou soupisku. O jejích detailech už byli informováni hráči, kluby i Český olympijský výbor. Podle informací Sportu bude mezi povolanými i Červenka.

„Romanovi není dvacet, aby lítal nahoru dolů, ale imponuje mi, že na ledě dělá správná rozhodnutí. Ví přesně, kdy podržet puk a hru zklidnit, dát jí větší řád. Je silný na puku a v rozehrávce, navíc je velmi produktivní. Já bych ho do Pekingu rozhodně vzal,“ říkal už před několika dny bývalý skvělý forvard Josef Marha, který Červenku ve Švýcarsku bedlivě sleduje.

Zkušený útočník působí v klubu Rapperswil-Jona. Je to hlavně Červenka, kdo má zásluhu na tom, že je malý klub aktuálně na druhém místě tabulky. Jindy outsider, který se vždy krčil u dna nebo dokonce hrál o soutěž níž, trůní na špici soutěže. Čech je aktuálně na druhém místě kanadského bodování se 43 body (12+31) ve 35 utkáních. Podílel se na více než třetině branek svých Lakers.

Ocenění se Červenka na startu roku dočkal také od hokejové veřejnosti. Uznávaný švýcarský novinář Klaus Zaugg, jemuž se přezdívá „Ice Master“, vybíral nejlepších padesát hokejistů, kteří působí v domácí nejvyšší soutěži. Český útočník u mnohonásobného švýcarského sportovního novináře roku vyhrál.

„Působí tu už šestý rok, stále ukazuje, že je jedním z nejkomplexnějších hokejistů v lize. S Červenkou získal tvrdě pracující a dobře organizovaný tým Rapperswilu špetku geniality a ofenzivní nepředvídatelnosti. To z nich v sezoně dělá nejlepší ofenzivu a zatím jednoznačné překvapení ročníku. V poměru ceny a výkonu je za mě nejlepším hráčem ligy,“ napsal Zaugg.

A co další jména nominace? Kromě očekávaných by v ní měli být například Michal Řepík nebo Tomáš Kundrátek. Scházet naopak s největší pravděpodobností bude nejproduktivnější hráč extraligy Filip Chlapík. Otázky byly kolem forvarda Milana Gulaše. Nebylo by překvapení, kdyby v sestavě chyběl.

Na dnes oznámené soupisce by mělo figurovat celkem pětadvacet jmen. Oproti standardnímu poměru dvaceti hráčů do hry plus tří gólmanů tentokrát přibyla ještě dvě místa. Důvod je jasný: covid. Rozšíření seznamu má tým pojistit pro případ, že by někdo vinou nákazy vypadl. Kromě toho Nedvěd s Pešánem sestavili také široký okruh dalších náhradníků, kteří by v případě potřeby mohli do Číny odjet.

Je velmi důležité říct, že dnešní tiskovka je pouze předběžně informační. Zveřejněná jména totiž nemusí ani zdaleka odpovídat finální podobě. Důvodem jejího konání je to, že v pátek se sejde plénum ČOV, které bude schvalovat podobu celé výpravy. Jde o tradiční formální akt. Český hokej ale logicky chtěl veřejnost seznámit se soupiskou ještě dřív.

Až do 24. ledna se však dá nominace měnit. A to bez udání důvodů! Teoreticky tak může projít ještě rozsáhlým faceliftem, byť očekávat se to nedá.

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 5. února 2022

Důležitý moment
Martina Sáblíková
5. února 2022 · 12:36

RYCHLOBRUSLENÍ: Deset olympijských startů, devět umístění do čtvrtého místa. To poslední přidala Martina Sáblíková do sbírky v Pekingu na tříkilometrové trati. Když sledovala poslední jízdu, v podvědomí možná pomalu sahala po medaili. Když jedna ze soupeřek tuhla, bronz se přiblížil. Nakonec ale nezacinkal. Před novináře přišla šestinásobná olympijská medailistka viditelně zmožená, ale přesto šťastná. "Lidi mě vidí a hned čekají medaili. Já jsem nadšená," vykládala. Více čtěte zde >>>

Martina Sáblíková a její gesto po závodě na tři kilometry, v němž skončila čtvrtá
Martina Sáblíková a její gesto po závodě na tři kilometry, v němž skončila čtvrtá
Markéta Davidová
5. února 2022 · 12:31

SHORT TRACK: Michaela Hrůzová vypadla na pětistovce na v rozjížďkách. Její čas na postup z třetích míst do čtvrtfinále nestačil.

Důležitý moment
Markéta Davidová
5. února 2022 · 12:26

BIATLON: S očekávaným martyriem na střelnici si poradila jen s třemi dobíjeními vestoje, na úvod olympijských her ale biatlonistka Markéta Davidová ve smíšené štafetě narazila na jiný problém. Cítila se bídně a soupeřky jí ujížděly. „Bylo to ryzí zoufalství,“ řekla Davidová po závodě, který přinesl českému týmu dvanácté místo. Chyba ale nebyla na její straně. V buňce dostala špatné lyže. Více čtěte zde >>>

Markéta Davidová ve smíšené štafetě na olympiádě v Pekingu
Markéta Davidová ve smíšené štafetě na olympiádě v Pekingu
5. února 2022 · 12:00

Souhn toho nejdůležitějšího, co přineslo dnešní dění, v pořadu czechteam.tv Olympiáda živě.

Důležitý moment
Hokejová reprezentace
5. února 2022 · 11:57

HOKEJ:Paráda, české hokejistky přidaly druhou olympijskou výhru! Švédsko porazily 3:1 >>>

5. února 2022 · 11:36

SKOKY NA LYŽÍCH: Skokan na lyžích Čestmír Kožíšek tráví zimní Hry v izolaci jako blízký kontakt týmového kolegy Viktora Poláška, pozitivně testovaného na koronavirus. Může však závodit. A svou šanci využil, z kvalifikace na středním můstku postoupil do nedělního finále. "Jsem vděčný za to, že můžu skákat, to je hlavní. Ve finále jsem omezený být na pokoji. Jídlo mi nosí, co potřebuju, napíšu klukům. Jsem vděčný, že to takhle funguje," popisuje. Více čtěte zde >>>

Důležitý moment
Markéta Davidová
5. února 2022 · 11:16

BIATLON: Českým biatlonistům úvodní závod v Pekingu nevyšel, smíšená štafeta dojela dvanáctá se ztrátou přes tři a půl minuty na vítězné Norsko. Více čtěte zde >>>

Markéta Davidová ve smíšené štafetě na olympiádě v Pekingu
Markéta Davidová ve smíšené štafetě na olympiádě v Pekingu
Důležitý moment
Martina Sáblíková
5. února 2022 · 10:55

RYCHLOBRUSLENÍ: Martina Sáblíková obsadila v Pekingu čtvrté místo na 3 000 metrů a sedmou medaili z olympiády zatím nezískala. Vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová. Podívejte se na sestřih jízdy české reprezentantky. Více čtěte zde >>>

5. února 2022 · 10:29

SNOWBOARDING: Velké zklamání zažila Šárka Pančochová, která skončila už v kvalifikaci slopestylu. Přitom měla naplánovanou stejnou jízdu jako čtvrtá Rakušanka Gaserová. Její ambice ale zhatily už úvodní raily. "Bohužel musíte dát všechny triky, jinak body nejsou dobré. Počítá se to jako pár, potřebovala jsem to celé spojit. A bohužel… Jsem hrozně zklamaná, že se mi to nepodařilo,“ vykládala. Více čtěte zde >>>

5. února 2022 · 10:22

SKOKY NA LYŽÍCH: V další temné sezoně českých skoků na lyžích je to osvěžující pozitivní moment. Ze sobotní kvalifikace se do závodu na středním můstku dostali Čestmír KožíšekRomanem Koudelkou. Ten se přesně rok a den od vážné operace kolene vešel do top dvacítky. „Určitě mě to povzbudilo a pevně doufám, že na to navážu i v závodě,“ věří Koudelka. Více čtěte zde >>>

Důležitý moment
Markéta Davidová
5. února 2022 · 10:01

BIATLON: Rozjíždí se i biatlonové závody, jak si povede česká smíšená štafeta? ONLINE  sledujte zde >>>

5. února 2022 · 09:49

Reportéra nizozemské veřejnoprávní televize NOS během živého vstupu při slavnostním zahájení přerušila bezpečnostní služba. Jeden z mužů, kteří k němu na ulici přišli, ho chytil kolem těla a odváděl pryč. Další se snažil zakrýt kameru. Podle vyjádření MOV výboru šlo o ojedinělou událost, která neovlivní zpravodajství zahraničních médií o hrách v Pekingu. „Samozřejmě jsme byli v kontaktu s NOS, byla to politováníhodná okolnost,“ citovala agentura Reuters mluvčího MOV Marka Adamse. „Myslím, že někdo byl příliš horlivý. On (reportér) pak mohl ihned poté s pomocí místních zástupců před kamerou vystoupit,“ řekl mluvčí.

5. února 2022 · 09:38

LYŽOVÁNÍ: Norská favoritka Therese Johaugová ovládla skiatlon a má první individuální olympijské zlato. České běžkyně na lyžích skončily ve druhé polovině třetí desítky. Petra Hynčicová v závodě na 2x7,5 kilometru obsadila 26. místo, Petra Nováková byla třicátá.

Ženy - skiatlon (2x7,5 km): 1. Johaugová (Nor.) 44:13,7, 2. Něprjajevová (Rus.) -30,2, 3. Stadloberová (Rak.) -30,5, 4. Niskanenová (Fin.) -36,1, 5. Karlssonová (Švéd.) -42,5, 6. Digginsová (USA) -50,5, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -58,4, 8. Rygalinová (Rus.) -1:17,2, 9. Claudelová (Fr.) -1:17,8, 10. Anderssonová (Švéd.) -1:27,6, ...26. Hynčicová -4:27,1, 30. Nováková (obě ČR) -4:39,0.

Hokejová reprezentace
5. února 2022 · 09:37

HOKEJ: České hokejistky jdou na svůj druhý zápas ve skupině. Po výhře 3:1 nad domácí Čínou jsou jejich soupeřkami Švédky. Oba týmy se velmi dobře znají, spousta svěřenkyň trénéra Paciny totiž hraje ve Skandinávii. Zápas začíná v 9:40, sledujte ho ONLINE zde >>>

Vstoupit do diskuze (5)