FORTUNA:LIGA - Základní část - 5. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Hr. Králové : Zlín - 20. srpna 2023   15:00

Hr. Králové
45+1' Gabriel (Kodeš) • 74' Horák (Krejčí st.)
2:0
(1:0)

Bajza – Ja. Klíma, Heidenreich, Leibl (65. O. Ševčík) – Gabriel, Kučera, Kodeš (C), Dancák (46. Rada) – Pilař (65. Horák), Krejčí st. (82. P. Juliš) – Vašulín (90. Čech).
Vízek, Zadražil – Pudhorocký, Harazim, Šašinka.
Starý – Kotík, Dresler
Malšovická aréna, Hradec Králové
8 567 diváků
S. Dostál – Cedidla, Simerský (C), Didiba, Čelůstka (78. Kovinić) – J. Kolář (59. Slončík) – Reiter (59. Vukadinović), Janetzký, Tkáč (86. F. Žák), Fantiš – E. Ndiaye (59. Y. Dramé).
Rakovan – Bužek, J. Hellebrand, Bartošák.
Dostál

SESTŘIH: Hradec Králové - Zlín. Votroci doma válí. Výhru 2:0 zařídili Gabriel s Horákem

V příštím týdnu čeká Hradec cesta do Prahy na Bohemku, Zlín přivítá doma Teplice. Další domácí utkání sehrají votroci v neděli 3. září od 20 hodin pod světly a mělo by se jednat o velkou slávu, součástí by mělo být slavnostní otevření stadionu. Tak neváhejte dorazit, nebo se aspoň dívat! Do té doby děkuji za pozornost.

Žluté karty: 2:2.
Hradec se vítězstvím posouvá se 7 body na 9. místo právě před Bohemku.
Rozhodčí Starý ani nenechal vhazování uskutečnist a končí pro oba celky důležitý zápas, který skončil vítězstvím Hradce 2:0! Domácí ale měli ve druhém poločase dlouho namále a vyloženě si koledovali o vyrovnání. Nechali se příliš snadno zatlačit a chvílemi působili dezorientovaně, jenže hosté toho nedokázali využít. Střídající Slončík dobře pálil z voleje, ale jeden z bránících hráčů do střely stačil vložit hlavu, v 73. minutě měl opět Slončík velkou šanci, po narážečce však střílel jen do boční sítě. A přišel trest. V ojedinělém brejku sice Ladislav Krejčí nemohl zády k brance střílet, ale nabil do běhu Danielu Horákovi, který se po zemi prosadil i ve druhém domácím utkání v sezoně a dal svému támu do zbytku zápasu klid. Ševci se již v poslední čtvrthodině na nic pořádného nezmohli a s jedinou střelou na branku za celý zápas v Hradci vyhrát nemohli. Sahali sice po bodu, ale nedokázali střílet přesně a vzhledem k výhře Českých Budějovic nad Bohemkou se propadají na poslední místo tabulky.
90+4'
90+4'
Ještě jedno vhazování hostů na pravém křídle.
90+4'
Vzápětí je Zlín v ofsajdu.
90+3'
Rychlý brejk na druhou stranu, Gabriel přihrával na potenciální gól do prázdné branky Julišovi, jenže Dostál se skvěle nátáhl a přihrávku vystihl.
90+3'
Rozehrál ho před půlkruh, kde byl volný Slončík, jenže byl nakonec rychle dohrán a vystřelil vysoko nad.
90+2'
Po faulu na Vukadinoviće má Zlín trestný kop z pravé strany.
Což sleduje nahlášená návštěva 8 567 diváků, ale tolik lidí na stadionu reálně není. Fyzicky zcela jistě pod 8 tisíc.
90+1'
Kodeš se zlobí, diví se, že mu byl u brankové čáry odpískán útočný faul.
90'
Nastavují se 4 minuty.
90'
V poslední minutě základní hrací doby kontroluje míč Hradec.
90'
Střídání v týmu FC Hradec Králové:
ze hřiště odchází Daniel Vašulín, přichází František Čech.
89'
Zlín zakopává míč, poblíž středového kruhu klečí a nezvedá se Vašulín.
88'
Slončíki nepřesně přihrál dopředu, nákop na Juliše byl moc dlouhý, ale Dostál trochu riskantně rozehrával podél dobíhajícího hradeckého záložníka. Vyšlo mu to.
88'
Ihned po vhazování však hrají opět žlutí.
87'
Horák zahrál dobře u levé lajny a donutil Cedidlu zahrát míč do autu.
86'
Vašulín se pokusil vymodlit faul na Didibovi, ale byl to on, kdo u lajny hrál nedovoleně.
86'
Střídání v týmu FC Zlín:
ze hřiště odchází David Tkáč, přichází Filip Žák.
85'
Míč z rohového kopu sice propadl na malé vápno, ale nejlépe se zorientoval jeden z hradeckých hráčů a posílá míč až za půlku.
85'
Centr před branku lízl hlavou na roh Kučera.
84'
Heidenreich fauloval Koviniće, trestný kop ševců z pravé strany.
83'
Hradečtí mohli zaútočit do nepostavené obrany, ale báli se, že byli i tak v oslabení, a o průnik do šestnáctky se ani nepokusili, až o míč přišli.
82'
ze hřiště odchází Ladislav Krejčí st., přichází Petr Juliš.
82'
Cedidla si navedl míč zprava do středu do střelecké pozice, vypálil levačkou, ale vůbec mu to nesedlo a branku vůbec neohrozil.
81'
Dramé nezvládl situaci proti dvěma soupeřům v rohu pokutového území.
80'
Oddech pro Hradec, faul ve středovém kruhu.
79'
Jeho rozehrávka se však hostům vůbec nepovedla a domácí se konstruktivně osvobodili aspoň tak, že žlutí vhazují na půlce.
79'
Sražený střelecký pokus Slončíka znamená další roh Zlína.
78'
ze hřiště odchází Tomáš Čelůstka, přichází Nedeljko Kovinić.
77'
Kučera měl dost prostoru k postupu do středu, z nějakých 28 metrů napřáhl a jeho táhlý pokus proletěl jen těsně nad brankou!
76'
Centr z pravé strany mířil do zajímavého prostoru, ale Dostál dobře vyběhl a schoval míč do rukavic.
74'
Ševci tlačí, ale skórují domácí. Horák upravuje na 2:0
74'
Hradec Králové právě vstřelil branku!
Votroci si tak dlouho koledovali o vyrovnání, až z brejku přidávají pojistku a vedou 2:0! Už se zdálo, že Vašulín zadrbal samostatný postup na branku, ale míč se po nepovedené přihrávce dostal k Ladislavu Krejčímu, jenž se neotáčel, nabil dobíhajícímu DANIELU HORÁKOVI a ten po zemi prostřelil Dostála! Asistence: Ladislav Krejčí.
73'
Hradec je ale vytrvale pod tlakem a brání hubené vedení. Teď měl obrovské štěstí, jelikož Slončík se po narážečce ocitl v gólové šanci, jenže míč se mu svezl po nártu a střílel sice nahoru, ale do boční sítě!
72'
Další akci Zlína zastavuje ofsajd.
71'
Další příležitost ševců. Na přízemní přihrávku od levého praporku si zprava sbíhal Vukadinović, přes hráče se však netrefil dobře do míče a poslal ho obloukem za branku.
70'
Kučera se po vhazování skvěle probil středem, byl faulován, ale předal míč doprava sprintujícímu Vašulínovi, který se o gólovou šanci připravim mizerným prvním dotykem, kdy si míč kopl příliš před sebe.
69'
Rozhodčí v tento moment nařizuje přestávku na občerstvení.
68'
Sice se tam dostali, ale nepřesná přihrávka na Fantiše končí u Bajzy, který následným odkopem k lajně zařídil spoluhráčům vhazování na půlce.
67'
Zlínští se teď těžko dostávají na útočnou polovinu.
65'
ze hřiště odchází Michal Leibl, přichází Ondřej Ševčík.
65'
ze hřiště odchází Václav Pilař, přichází Daniel Horák.
65'
Po rohovém kopu se do zakončení dostal Janetzký, stejně jako v první půli však branku netrefil.
65'
Hradec má teď v obraně velké zmatky! Po centru Cedidly odehrál před brankou napůl dezorientovaný Klíma míč na roh.
64'
Z něj však vůbec ničeho nedosáhli a musí začít až od Dostála.
63'
Sice to zvládli, jenže po rozehrávce rychle ztratili míč a Zlín si může drbat hlavu, že do rozhozené obrany Tkáč nezpracoval Vukadinovićovu přihrávku. Je z toho ale aspoň roh pro hosty.
62'
Ani Východočeši však před brankou soupeře neuspěli a musí rchle zpátky.
61'
Z rohového kopu již ševci nezahrozili.
60'
Nebezpečný volej! Slončík se uvedl krátce po vstupu na hřiště
60'
Pěkně sehraná akce hostů na levé straně, Dramého centr byl sražen pouze k Slončíkovi, který se do míče opřel na vápně z voleje a mířil dobře, ale dobře postavený domácí obránce se vrhl po míči hlavou a odehrál ho na roh!
59'
ze hřiště odchází Jakub Kolář, přichází Tom Slončík.
59'
ze hřiště odchází Rudolf Reiter, přichází Vukadin Vukadinović.
59'
ze hřiště odchází El Hadji Ndiaye, přichází Youba Dramé.
58'
Další dlouhý aut votroků, tentokrát se k hlavičce dostal Didiba, takže žádné vzrušení nevzniklo.
57'
Cedidla se po centru z pravé strany pokusil nahrát penaltu, ale rozhodčí zůstal klidný a na zadní tyči hlavičkoval pravděpodobně Fantiš v těžké pozici vedle.
56'
Hradečtí opět zahrozili z vhazování! To hlavou prodloužil Vašulín na zadní tyč, kde nabíhal Pilař, ale byl už příliš blízko brankové čáry a Dostál se stihl přemístit, takže nebylo místo a Pilař navíc hlavičkoval vedle.
55'
Radův centr před malé vápno odhlavičkoval opět pozičně skvělý Didiba.
54'
Gabriel v nábehu po pravém křídle, zkoušel přihrát po zemi nabíhajícímu spoluhráči, ale nohu do toho vložil Didiba. Rohový kop.
53'
Rada zcela zbytečně ztratil míč na vlastní polovině, Zlín se však v nadějné situaci ke střele nedostal.
53'
Na zemi zůstává ležet po ostrém souboji Tkáč a míč je zakopnut do autu.
52'
Čelůstka viděl rozběhnutého Fantiše, ale nedokázal mu dát přesný pas.
51'
Rada ve středovém kruhu poslal na zem Janetzkého a je opět pískáno.
50'
Klíma prohrál souboj s Ndiayem, podržel mu v pádu nohy a také on dostává žlutou kartu.
49'
První střela ševců na branku v celém zápase. Na svědomí ji má Ndiaye z otočky zpoza vápna, ale byla slabá a téměř doprostřed. Bajza sice musel na zem, ale jinak zcela rutinní zákrok.
48'
Kučera se zlobí, chtěl faul před šestnáctkou. Ten se píská až z následného protiútoku, Heidenreich skvěle zakřižoval Reitera, ten hradeckého stopera sekl a zaslouženě vidí žlutou kartu.
47'
Kolář teď ukázal velkou dávku nefotbalovosti a nikým neatakován hrál přihrávku z první tak mizerně, že zařídil soupeři aut zdarma.
46'
Nepřesná kolmice, Vašulín na ni nedosáhl ani proloprovazem.
46'
ze hřiště odchází Samuel Dancák, přichází Jakub Rada.
46'
Hradec o poločase střídá evidentně zraněného Dancáka.
Hráči Zlína již jsou na trávníku, čeká se na Hradec a rozhodčí. Výkop do druhé půle provedou hosté.

Žluté karty 1:1
V prvním poločase se na hřišti odehrávalo po většinu doby to, co se čekalo. Hradec musel poprvé v sezoně hrát nátlakově, Zlín bránil a snažil se vyrážet do brejků, jenže moc často se na útočnou polovinu nedostal. Územní převaha však domácím s výjimkou velmi dobré Pilařovy pozice v 15. minutě nic nepřinesla. Nedostávali se do střeleckých pozic, ani neměli moc dobrých centrů. A hosté je za to mohli potrestat, Janetzký však ve 26. minutě z otočky těsně minul branku. Když už se zdálo, že domácí zůstanou absolutně neplodní, zvládli v nastavení rychle rozehrát aut a centr Kodeše skvele uklidil do branky důrazný Adam Gabriel a zařídil votrokům poločasové vedení, které znamená, že ševci budou muset hrát po změně stran aktivněji.
45+3'
45+3'
Hradec dohrává první poločas v klidu a drží míč.
45+1'
V nastavení první půle jdou domácí do vedení! Ladislav Krejčí rychle rozehrál aut na úplně volného Petra Kodeše, jenž si všiml, že ADAM GABRIEL může hlavičkovat v náběhu, dal mu dokonale přesný centr a hradecký pravý záložník přeskočil protihráče a o zem nezadržitelně zavěsil! Asistence: Petr Kodeš.
45'
Rozhodčí nastavuje 3 minuty.
45'
Leibl táhl míč volným prostorem, Krejčí ho pak stáhl do středu, zasekl a počkal na nabíhajícího Kučeru, jenže mu nedal přesný pas.
44'
Didiba se dostal k centru z pravé strany, míč však poslal pouze do zámezí na druhé straně.
43'
Ztráta Hradce ve středu pole, ale Leibl dobře zasáhl u levé lajny. Cedidla jde vhazovat.
42'
Fantiš tak dlouho zezadu obtěžoval Klímu, až za to dostává žlutou kartu.
42'
Příliš dlouhý centr Kučery z pravé strany zamířil až do rukavic Dostála.
41'
Byl z toho střelecký pokus Kodeše ze střední vzdálenosti, ale trefil pouze prvního protihráče před sebou.
40'
Krejčího centr propadl až skoro na zem v malém vápně, ale míč byl ihned odkopnut. Vzápětí byl Krejčí faulován a domácí rychle rozehráli.
40'
Hradec si z protiakce vybojoval třetí roh.
39'
Z protiútoku zakončoval Cedidlův centr do předbrankového prostoru zády k zařízení Ndiaye a kdyby se trefil, jednoznačný highlight kola. Ale přestřelil.
38'
Zajímavě rozehraný trestný kop na seběhnutého Gabriela, ten zkrotil polovysoký míč a dal pěknou přihrávku na malé vápno, kde úřadoval Dostál.
38'
Až teď se Dancák zvládl postavit na nohy a pomalu odchází mimo hřiště.
36'
Ihned po rozehrání se Dancák dostal do sevření dvou skákajících protihráčů, zůstává na zemi a musí být ošetřen. Trestný kop pro votroky. 3patné je, že Dancák se stále nezvedá.
36'
Dancák se u pravého rohu pokutového území otáčel s míčem, pokusil se ho trefit ze vzduchu, ale výrazně přestřelil.
35'
Krejčí kroutil míč možná přímo na branku a donutil Dostála k důraznému boxování mimo vápno.
34'
Fantiš se provinil proti pravidlům a Krejčí bude zprava rozehrávat zkrácený roh.
33'
Tlak domácích pokračuje, pokus o ekvilibristické prodloužení centru se však domácím nevyplatil.
32'
Příliš dlouhá průniková přihrávka do vápna z kopačky Dancáka na rozběhnutého spoluhráče, míč se ocitl za brankovou čárou.
31'
Po souboji na levém křídle se skácel k zemi Kučera po nárazu z boku od Cedidly, podle rozhodčího šlo o čistý zákrok.
31'
Další nepřesná přihrávka, tentokrát Gabriel od brankové čáry nedal míč do nohy Vašulínovi.
30'
Nepřesná přihrávka na pravé straně zhatila solidně se rozvíjející protiútok Východočechů.
29'
Centr Reitera na malé vápno byl sice jemný a dobrý, ale Bajza si zařbal a nikdo se mu neodvážil jít do cesty.
29'
Cedidla na křídle vytloukl Krejčího a i ševci se dočkali prvního rohového kopu.
28'
Hradecká územní převaha je zatím absolutně neplodná. Pilař dostal přihrávku na dlouhou nohu a vzápětí Kodeš fauloval Cedidlu.
26'
Centr Cedidly zprava byl odvrácen, ale míč se nakonec po výborném Ndiayeho sklepnutí hrudí dostal k Janetzkému, jenž z otočky z hranice šestnáctky těsně minul pravou tyč! První velká šance hostů v zápase.
25'
Pilař přišel o míč ve středu útočné poloviny, avšak ševci nedokázali jít do brejku. Přesto se nakonec do vápna dostali, dokonce dvakrát, neschopnost domácích odehrát míč konstruktivně i odkopem nakonec zařídila Zlínu vhazování.
24'
Pokračuje se ve hře. Fantiš se otočkou pokoušel zbavit protihráče, což by se mu i povedlo, ale prostor dobře pokryl Heidenreich.
22'
A míč se nakonec po nedoskočené Vašulínově hlavičce ocitá za brankovou čárou u rohového praporku a rozhodčí Starý nařizuje přestávku na občerstvení.
21'
Krejčí se snažil hrát 1 na 1 u levého praporku, z prostoru se vymotal, ale zatím z toho nic není.
20'
Kodeš zezadu stáhl protihráče ve středu pole a dostává žlutou kartu.
20'
Jenže i oni brzy přišli o míč a Pilař se rozbíhal na levém křídle, jenže pas na něj byl příliš dlouhý.
19'
Chyba ve středu pole a žlutí se usazují na útočné polovině.
18'
Na druhé straně je pískán útočný faul hostů na pravém křídle.
17'
Kučerův centr odhlavičkoval Čelůstka, o nekolik sekund později však z pravé strany letěl další vysoký míč do vápna, Vašulín sice hlavičkoval, ale tísněn nemohl pořádně zamířit.
15'
Krejčí šikovně našel Pilaře. Tomu ale rána nesedla
15'
Pilař se i přes faul uvolnil na levém křídle a předal míč Krejčímu, jehož polocentr mířil do branky a Dostál musel velmi dobře zasáhnout! Jenže nebezpečí tím neskončilo, do velmi dobré střelecké pozice se vzápětí dostal Pilař, z prostoru penalty však Krejčího přihrávku z voleje netrefil dobře a minul pravou tyč asi o 2 metry. Jinak to byla skvělá pozice.
14'
Velká nepřesnost v kombinaci na půlce dává žlutým vhazování zdarma.
13'
Na pravém křídle se ocitl úplně volný Tkáč, ale ani on se neodvážil proniknout do vápna. Následný centr Cedidly přeletěl i Klímu a při zakládání brejku byl domácí hráč faulován.
12'
Velmi dobrý obranný zákrok Leibla, ale Hradec nehrál s míčem dlouho.
11'
Reiter byl vysunut do pravé lajny, ale 1 na 1 proti Leiblovi si netroufl. Zkusil přihrát do středu nabíhajícímu Ndiayemu, ale dal mu špatný míč, který skončil odrazem od kolene a následným faulem útočníka hostů.
10'
Přetažený centr z rohu vracel do ohně za zadní tyčí Heidenreich, ve změti těl se míč několikrát odrazil, ale černo-bílí nakonec nedokázali vystřelit a Zlín se ubránil.
9'
Kučera tentokrát netrefil dobře centr, ale i tak je z toho další roh.
8'
Nepřesnost votroků v přihrávce na křídle a míč do hry znovu uvádí Dostál.
7'
Ševci poprvé usazeni v postupném útoku, ale ne na dlouho. Křížný pas Simerského od půlky doletěl až za brankovou čáru.
6'
Nakrátko rozehraný roh a centr Pilaře, který odhlavičkoval skvěle pozičně hrající Didiba. Následně domácí faulovali, aby zastavili kontr hned v začátku.
5'
Hraje se podle očekávaných not, Zlín byl zatím na útočné polovině jednou. Kučera dobře odcentroval a po zákroku Didiby je tu první roh.
4'
Kučera na pravém křídle nestihl míč na hřišti a začne se tak opět od Dostála.
3'
Heidenreich si rovnal míč na střelu ve středu pole, zradil ho ale klíčový dotyk a musel předat míč Kodešovi. Akce vyústila v centr z pravé strany a menší závar před brankou, která však nakonec nebyla ohrožena.
2'
Čelůstka dostal na levé straně hodně prostoru k postupu vpřed, ale nedokázal dát přesný centr před branku.
1'
Pilař se hned hnal do šestnáctky za prvním nákopem, ale nebyl k míči připuštěn a Dostál rozehrává.
1'
Výkop do prvního poločasu provedou domácí.
Před výkopem je ještě uctěna památka nedávno zesnulého dlouholetého hlasatele klubu, pana Bohumila Lemfelda.
Krásně zazpívané hymně tleská sice zaplněný stadion, ale zatím zdaleka ne tolik, jak by odpovídalo počtu prodaných vstupenek a permanentek. To je velká škoda a i trochu ostuda hradeckých fanoušků.
Hráči jsou nastoupeni na trávníku a zazní česká státní hymna v podání Gentlemen Singers.
Sektor hostů je pěkně vyzboben 3 vlajkami, ale fanoušků se v něm zatím krčí sotva dvacet.
V Malšovické aréně pomalu končí předzápasový program pro diváky a hlediště se postupně plní. Proti chadnu a dešti z předminulé soboty tentokrát panují v Hradci Králové tropy. Polojasno, 32°C a hlavně pořádné dusno. Vzduch se prakticky nehne. Tohle bude pro hráče těžká písemka.
Oba trenéři udělali proti minulému týdnu v základní sestavě změny. Na levý kraj hradecké obrany se postaví místo Čecha Leibl, od začátku pak bude hrát v záloze Dancák a po drobném zranění se vrací Ladislav Krejčí. To Pavel Vrba vysílá nově do zálohy místo Slončíka Reitera a poprvé bude hrát v této sezoně v základu Ndiaye.

FC Hradec Králové: Bajza – Ja. Klíma, Heidenreich, Leibl – Gabriel, Kučera, Kodeš (C), Dancák – Pilař, Krejčí st. – Vašulín.
Náhradníci: Vízek, Zadražil – Pudhorocký, P. Juliš, O. Ševčík, Harazim, Rada, Čech, Horák, Šašinka.
Trenér: Jozef Weber

FC Zlín: S. Dostál – Cedidla, Simerský (C), Didiba, Čelůstka – J. Kolář – Reiter, Janetzký, Tkáč, Fantiš – E. Ndiaye.
Náhradníci: Rakovan – F. Žák, Slončík, Y. Dramé, Bužek, J. Hellebrand, Bartošák, Kovinić, Vukadinović.
Trenér: Pavel Vrba

Rozhodčí: Starý – Kotík, Dresler.
Ohlasy před zápasem

Stanislav Hejkal, asistent trenéra Hradce
Čeká nás úplně jiný protivník než České Budějovice. Dynamo hrálo otevřený fotbal, což nám vyhovovalo, chodili jsme do rychlých protiútoků. Zlín vede zkušený trenér, jehož mužstvo hraje organizovaně z bloku. Bude to tedy naprosto odlišné utkání než s Budějovicemi.

Jakub Kučera, záložník Hradce
Zlín měl ze začátku, stejně jako my, hodně těžké soupeře, přesto s nimi zvládl hrát poměrně vyrovnaný fotbal. Očekávám tedy velice náročné utkání, které však potřebujeme přetavit v tříbodový zisk. Určitě to není stejný tým jako v předcházející sezoně, takže si musíme počkat na to, s čím přijdou. Na všechno ale musíme být stoprocentně připraveni.

Pavel Vrba, trenér Zlína
Hradec má stabilizované mužstvo, váží si toho, že hraje na novém stadionu, kde mu první zápas herně i výsledkově vyšel. Doufejme, že to zvládneme lépe než České Budějovice.

Tomáš Čelůstka, obránce Zlína
Hradec je podle mě hodně nevyzpytatelný tým. Hraje daleko lépe doma, protože se těší z nového stadionu. Čeká nás velmi těžké utkání, ale věřím, že když budeme předvádět výkony jako od Sparty doteď, budeme bodovat.
Vzájemné zápasy

V historii samostatného Česka spolu votroci a ševci dosud odehráli přesně 20 ligových utkání. Z toho 14 v první a 6 ve druhé lize. Dlouhodobá bilance je příznivější pro Hradec, který z oněch 20 střetnutí vyhrál 8×, dalších 8 skončilo remízou, Zlín se radoval pouze 4×, přičemž naposledy se tak stalo téměř před 7 lety, ještě na ruině Všesportovního stadionu. Od té doby Východočeši s tímto soupeřem v ligovém duelu neprohráli a tato série trvá již 5 zápasů. Zároveň je charakteristická tím, že s jednou výjimkou padalo v jejím rámci v zápasech dost gólů. Onou jednou výjimkou je loňská podzimní bezbranková remíza, v ostatních 4 utkáních bylo vstřeleno pokaždé 3 a více branek a vždy se prosadily oba celky.

Zajímavé je, že ze všech hradeckých střelců ze 4 zápasů od návratu týmu do nejvyšší soutěže jsou členy současného kádru pouze ti z úplně posledního duelu, březnového ze Zlína, kde se trefili Matěj Koubek a Daniel Vašulín. Naopak u Zlína je to přesně naopak. Oba střelci z onoho březnového střetu již v týmu nejsou, kdežto všichni 3 úspěšní ze sezony 2021/22 stále oblékají žlutý dres – jsou to Rudolf Reiter, David Tkáč a Youba Dramé.

FC Zlín

Zlínský fotbal neprožívá úplně nejlepší období. Divácky příliš netáhne a FORTUNA:LIGU zachraňoval v minulém ročníku až v baráži. Sice to znamená, že v nejvyšší soutěži působí 9. rok v řadě, což je nejdelší série v historii klubu, ale ten v současnosti nemá dostatek finančních prostředků na kvalitnější tým a přes angažování trenéra Pavla Vrby se zdá, že i tentokrát bude hrát pouze o holý prvoligový život.

Mnohé však může napovědět utkání na novém hradeckém stadionu. Zde sice budou ševci čelit plnému domu, ale také poněkud nervóznímu soupeři, který ví, že musí vyhrát, a bude muset hrát jinak než dosud. Zlínští mohou jenom získat a hlavně si mohou zvednout sebevědomí, že by to nakonec mohlo nějak jít. Na začátek sezony totiž neměli zrovna jednoduchý los. Nejprve sice jeli k nováčkovi do Karviné, ale poté je čekala smrtící kombinace domácí Sparty a venkovní Slavie. A všechny 3 utkání prohráli, přičemž v obou utkáních venku předvedli opravdu špatné výkony. Karviná je za to potrestala, v Edenu je od debaklu uchránil zcela mimořádným výkonem brankář Dostál. Doma proti Spartě to sice bylo lepší, dlouho drželi remízu, o tu však v závěru přišli po správně odpískané penaltě. Prvního bodového zisku se tak dočkali až před týdnem doma proti Liberci, před mizernou návštěvou necelých 3 000 diváků remizovali 1:1 s Libercem v poměrně otevřeném zápase, v němž měly oba celky blízko k vítězství. Ukázali, že hrát umí, ale to nestačí. Musí začít pravidelně bodovat, pokud nechtějí mít na jaře velké problémy. Utkání na východě Čech by mohlo být vhodnou příležitostí začít. Dokáží to?

Základní sestava z posledního zápasu:
Dostál – Cedidla, Didiba, Simerský, Čelůstka – Kolář – Slončík, Janetzký, Tkáč, Dramé – Fantiš

Bilance Zlína v ligové sezoně 2023/24:
4 zápasy, 0 vítězství, 1 remíza, 3 porážky, skóre 3:8, 1 bod a 15. místo v tabulce FORTUNA:LIGY.

Mistrovská utkání v ročníku:
Zlín-Liberec 1:1
Slavia-Zlín 2:1
Zlín-Sparta 0:1
Karviná-Zlín 4:1
FC Hradec Králové

Východočechy čeká dost možná nejdůležitější období v téměř 120leté historii klubu. V tomto století totiž z 22 možností odehrál v nejvyšší soutěži pouze 9 sezon, přičemž nejvíce 3 v řadě. Nyní má za sebou nečekaně úspěšné 2 roky v mladoboleslavském azylu a po návratu domů, nikoliv na ruinu s názvem Všesportovní stadion, ale do moderní Malšovické arény, chce co nejvíce využít nastalý boom. Bez přehánění téměř celé město se těší, že v domově, na kterém se výhledově chystá hrát i český národní tým, se hradecký fotbal stane pevnou součástí FORTUNA:LIGY a nebude v ní hrát jen o záchranu. Že se stane celkem pravidelně se pohybujícím v horní polovině tabulky, jenž bude bojovat i o účast v evropských pohárech. Aby onen mimořádný zájem veřejnosti rychle neuhasl, je potřeba doma pravidelně vyhrávat, což na dřívějším nefotbalovém stadionu byl pro votroky problém.

A hned premiéra s Českými Budějovicemi naznačila, že by tomu tak mohlo být. Vyprodaný stadion se před 14 dny v deštivém a chladném počasí nejdříve bál při úvodních šancích Jihočechů, aby poté nestačil žasnout nad skvělou produktivitou svých miláčků, kteří, ač nebyli herně ani zdaleka o tolik lepší, přejeli soupeře 5:1. Nedá se očekávat, že by se takové výsledky v aréně pravidelně opakovaly, ale přesně takovou premiéru nový stánek potřeboval, aby fanoušky navnadil. A souboj s předposledním Zlínem je v tom potřebuje dál utvrdit. A zároveň Hradec potřebuje ukázat, že umí hrát i do plných.

Přesně to ho totiž vůbec poprvé v sezoně čeká. A na tom, jak to zvládne, bude záviset, zda bude moct být považován začátek sezony 2023/24 za úspěšný, nebo ne. V dosavadních 4 kolech totiž votroci získali 4 body, kromě zmíněného domácího vysokého vítězství nad Českými Budějovicemi 5:1 už získali pouze cenný bod za vydřenou remízu v Plzni. Další dva duely na hřištích soupeřů prohráli shodně 0:2, ale zatímco na Slavii prohrávali prakticky celý zápas, v Ostravě drželi zuby nehty remízu až do nastavení 2. poločasu. Obě utkání však mají jeden společný jmenovatel – Hradec směrem dopředu téměř neexistoval a většinu zápasu se bránil na vlastní polovině. Takovým způsobem ale z dlouhodobého hlediska nemůže uspět a právě domácí střet se Zlínem ukáže, zda umí hrát i z pozice papírově silnějšího týmu. Výsledek je důležitý i pro udržení dobré atmosféry v kabině i ochozech, jelikož porážka by naznačila, že letos čeká votroky spíše boj o záchranu než cokoliv jiného. A to by nikdo nechtěl. Tlak na hráče tak pravděpodobně nějaký bude. Ustojí ho?

Bajza – Klíma, Heidenreich, Čech – Gabriel, Kučera, Kodeš, Horák – Šašinka, Vašulín, Pilař

Bilance Hradce v ligové sezoně 2023/24:
4 zápasy, 1 vítězství, 1 remíza, 2 porážky, skóre 6:6, 4 body a 10. místo v tabulce FORTUNA:LIGY.

Ostrava–Hradec 2:0
Hradec–Budějovice 5:1
Plzeň–Hradec 1:1
Slavia–Hradec 2:0
Vítám všechny fotbalové fanoušky! Zbrusu nová Malšovická aréna po otevíracím, porodními bolestmi souženém, utkání s Českými Budějovicemi jde po 14 dnech znovu do akce a všichni od prezidenta klubu Richarda Jukla po posledního fanouška doufají, že tentokrát už vše proběhne bez komplikací s dodávkami elektřiny a veškeré systémy budou fungovat, jak mají. Podle informací zbývají v prodeji poslední stovky vstupenek, na utkání FC Hradec Králové – FC Zlín se dá očekávat opět skvělá atmosféra, ač i tentokrát bez výraznějšího zastoupení příznivců hostů. Naváže druhý zápas na ten premiérový i výsledkově?
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.