Díky za pozornost, přibližně za hodinu a půl se na ledě Air Canada Center střetne domácí Kanada se Slovenskem. Do té doby z Toronta nashledanou.
Nejlepší hráči zápasu
Rudolfs Balcers (LAT)
Kirill Kaprizov (RUS)
Končí jednoznačný zápas, který Rusové rozhodli už v první třetině. Lotyšsko soupeři vůbec nedokázalo vzdorovat, některé z branek, které inkasovalo, navíc patřily do kategorie laciných. Na ruské straně se prosadily všechny čtyři útočné formace, kapitán Kirill Kaprizov si připsal hat-trick.
59:41
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Gvido Jansons – 2 min., hrubost).
Vyloučení v týmu Rusko (Pavel Karnauchov – 2 min., hrubost).
59:41
59:41
Po sérii tvrdších střetů mají hodně práce čároví sudí, aby od sebe odtrhli dvojičky hráčů.
59:35
Nejistý zásah Grigalse proti dalšímu nahození od modré, Rusové se ale ke kotouči nedostali.
59:17
Buncis si odchází sednout za nedovolené bránění a svým spoluhráčům tak ještě hodně zavařil.
59:03
Lotyši bojují o puk v útočném pásmu, ovšem faulovali a Rusové hrají v ponechané výhodě.
58:23
Tečované nahození Alexejeva proskákalo brankovištěm kolem vzdálenější tyče za Grigalsem.
57:53
Kanadské publikum i za stavu 1:9 podporuje lotyšský tým.
57:24
Po ruském tlaku je tu oddechový čas pro lotyšskou střídačku.
57:02
Podle očekávání teď oba celky zabraly, symbolická desítka visí ve vzduchu... Rusové by si na ni chtěli sáhnout. Naopak Lotyši dělají vše pro to, aby tomu tak nebylo.
56:07
Rusko právě vstřelilo branku!
Ruský kapitán KIRILL KAPRIZOV si připisuje hat-trick! Opět to byl poměrně laciný gól z lotyšského pohledu, nahození Rykova od modré čáry propadlo skrz Grigalse do brankoviště a Kaprizov měl ke kotouči nejblíže. Asistence: Jegor Rykov.
55:45
Ruská přesilovka je hodně statická, bez pohybu i střelby.
54:36
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Filips Buncis – 2 min., sekání).
54:36
Dzierkals s Balcersem se dostali až do brankoviště a důrazně zkoušeli dotlačit kotouč za čáru, to se jim ale nepovedlo. Navíc jejich spoluhráč z útočné formace při snaze odclonit obránce fauloval.
53:35
Baranovskis po delší době dokázal zavézt kotouč do ruského pásma a udržet se v něm. Z jeho práce těžil Apfelbaums, ovšem jeho švih na branku nebyl razantní a pro Suchačjova se stal lahůdkou.
52:13
Balcers to zkusil střelou přes obránce z pravého kruhu, branku minul.
50:55
Zbytek oslabení už Lotyši zvládli a jsou v plném počtu.
49:28
Timeout i následná kombinace přinesla gólové ovoce. Grigals sice nejprve předvedl fantastický zákrok proti Kaprizovovi u levé tyče, jenže puk se dostal ke zcela volnému JAKOVU TRENINOVI, a ten zblízka doráží. Asistence: Kirill Kaprizov, Alexander Polunin.
48:55
Rusové si berou oddechový čas, což publikum "oceňuje" bučením.
48:55
Přesně minutu bude hrát sborná v pěti proti třem, poté co Čukste poslal k ledu jednoho ze soupeřů a dostává dvě minuty za faul kolenem.
48:09
Polunin pálí z první z levého kruhu, přestřeluje.
47:55
V útočném pásmu přehnal forčeking Puide, podrazil soupeře a Rusko si zahraje další přesilovku.
47:33
Rusové hrají v signalizované výhodě.
47:05
Apfelbaums to zkusil tvrdou ranou z levého kruhu, branku netrefuje.
46:07
Svůj druhý gól v zápase dává KIRILL KAPRIZOV, který zůstal sám před brankářem, dostal přihrávku na hůl, přehodil si kotouč na forhend a po ledě poslal puk do sítě. Přesilovka je rychle využita. Asistence: Jegor Rykov, Michail Vorobjov.
45:51
Zborovskij nahodil od modré, s čímž Grigals neměl větší problémy. Dotírajícího Urakova pak k ledu velmi důrazně složil Klavinš, za což si vykoledoval vyloučení. Proviněním je krosček.
44:33
V náznaku šance se objevil Karnauchov, jeho pokus z mezikruží vytlačil Grigals lapačkou nad břevno.
43:47
Publikum v Air Canada Centre, které pozvolna houstne, jak se blíží večer a zápas domácího výběru, hlasitě povzbuzuje Lotyše, na žádné drama to ale nevypadá.
42:15
Krátký pobyt Lotyšů v útočném pásmu zakončil Klavinš povedenou ranou z levého kruhu, Suchačjov vyráží betony do bezpečí.
40:51
Střelu Rykova od modré kryje Grigals. Lotyši už jsou v pěti.
40:38
Rusko dohrává přesilovku z konce druhé třetiny a nastěhovalo se do útočného pásma.
40:01
Střely po 2. třetině: 21 – 20.
Po čtyřiceti minutách je rozhodnuto. Pětibrankový náskok dal Rusům klid a pohodu, Lotyši až na občasný protiútok nemají co nabídnout. Pouhou epizodou se pak stalo střídání brankáře Romanovskise, který na začátku druhé části dostal 3 góly ze 4 střel a zamířil opět na střídačku. Další třetina začne přibližně ve 23:51.
40:00
39:42
Rusové se v přesilovce příliš dopředu neženou a spíše třetinu dohrávají.
38:50
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Maksims Ponomarenko – 2 min., podražení).
37:46
Grigals si vylepšuje čísla. Teď si roztažený na brankové čáře poradil s pokusem Gurjanova i jeho následnou dorážkou.
36:27
Zile od modré přeci jen prověřil Suchačjova, záhy se ale hra opět stěhuje před Grigalse.
35:40
Tempo zápasu opadlo, je to i pochopitelné, Rusové mají v nohou večerní zápas s Kanadou a nahráno. Lotyši se snaží, ale aktuálně se s pukem na holi nedokáží dostat do útočného pásma.
33:19
Kvartalnov se dostal do střelecké pozice na levém kruhu, jeho prudká střela se odráží od břevna do ochranné sítě.
32:33
Dzierkals dostal přihrávku na útočnou modrou, chtěl se kličkou zbavit ruského obránce, ale neuspěl.
30:18
Kuriozní situace, Rusové málem inkasovali poté, co Suchačjov vyrazil z branky rozehrát, ale kotouč hokejkou netrefil, ten mu projel mezi betony a proskákal těsně vedle pravé tyče.
30:12
Lotyši jsou v plném počtu.
29:55
Lotyšská čtveřice už je na ledě dlouho, ruskému tlaku zatím odolává.
29:19
Karnauchov z otočky trefuje pravou tyč.
28:12
Bernhards po odpískání sekl brankáře Suchačjova přes lapačku a oslabuje svůj tým.
27:45
Rusové hrají v klidu a pohodě, pětigólové vedení je pro ně samozřejmě velmi komfortní. Lotyši se musí rychle zkonsolidovat.
26:46
Nepřesná rozehrávka přináší ruské zakázané uvolnění.
25:04
Romanovskis vydržel v brance pět minut, po třech inkasovaných gólech jej opět střídá Grigals.
25:04
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Denijs Romanovskis, přichází Gustavs Davis Grigals.
25:04
Lotyši vyrábí vzadu obrovské chyby, o pár vteřin později zůstali dva hráči na jediného obránce a KIRILL BELJAJEV z otočky rychlým švihem překonává Romanovskise. Asistence: Danil Jurtajkin, Denis Alexejev.
24:21
Jenže sborná bleskově odpovídá! Tři Rusové zůstali trestuhodně volní před brankou, Rykovovu střelu ještě Romanovskis zázračně vytáhl na tyč, ale neobsazený ALEXANDR POLUNIN záhy doráží z hranice brankoviště do sítě. Asistence: Jegor Rykov. Asistence: Michail Vorobjov.
24:06
Hala povzbuzuje Lotyše a přeje si zdramatizování doposud jasného průběhu.
23:42
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Lotyši mažou nulu na svém kontě v přesilovce. Hala aplauduje RUDOLFSU BALCERSOVI, který se elegantní kličkou na levém křídle zbavil obránce a překonal Suchačjova prudkým švihem k bližší tyči. Asistence: Martins Dzierkals.
23:15
Menší strkanice před Suchačjovem poté, co ruskému brankáři nadělil pořádnou spršku sněhu pod masku brzdící Dzierkals.
23:00
Volkov ve středním pásmu podtrhl lotyšského hráče a nabídl Lotyšsku šanci vymanit se z tlaku v přesilovce.
22:30
Lotyši jsou otřeseni a zůstávají pod tlakem.
20:56
Romanovskis vydržel s čistým štítem přesně 56 sekund. Poté Vorobjov našel zpoza branky volného KIRILLA KAPRIZOVA a ruský kapitán nedal nové tváři na ledě tvrdou ranou šanci. Asistence: Michail Vorobjov, Alexandr Polunin.
20:01
Na nepřesvědčivý výkon Grigalse reagují Lotyši střídáním, do branky se staví Denijs Romanovskis.
20:01
Střídání v týmu Lotyšsko: ze hřiště odchází Gustavs Davis Grigals, přichází Denijs Romanovskis.
20:01
Po dvaceti minutách vede Rusko jednoznačně 3:0, i když na střely to tak jednoznačné nebylo a sborná je aktivnější pouze poměrem 12:10. Jenže na rozdíl od Lotyšů své šance využila, navíc je minimálně dvakrát od branky zachránil brankář Suchačjov. To Grigals na druhé straně spoluhráče dvakrát nepodržel. Další třetina začne přibližně ve 22:57.
20:00
19:26
Grigals si tentokrát poradil proti střele Trenina z pravého kruhu.
18:19
Puideho ránu hned po vyhraném buly likviduje Suchačjov.
17:39
Brankáři Grigalsovi se zatím moc nedaří. Kudakovu střelu od modré vyrazil jen před sebe a číhající PAVEL KARNAUCHOV zády k brance doklepává do sítě. Rusko střílí svou jedenáctou střelou už třetí branku. Asistence: Denis Gurjanov, Vadim Kudako.
16:42
Sergačjov střílel od modré, jeho pokus byl však zblokován. Rusové nyní drží kotouč na hokejkách.
15:39
Rusko je v plném počtu.
14:45
Obrovskou šanci Lotyšska zazdil Dzierkals, poté co jej v situaci dvou na jednoho našel zcela volného Buncis. Dzierkals měl hodně času, zkusil blafák, ale padající Suchačjov jeho úmysl vystihl a drží čistý štít!
14:19
Lotyši nastěhováni v útočném pásmu, ale bez většího efektu.
13:39
Po souboji u mantinelu si Lotyši zahrají další přesilovku, na trestnou lavici odchází na dvě minuty Sergačjov.
12:10
Čtyři minuty si odpočinul a hned po návratu dává gól. ALEXANDR POLUNIN naskočil na led z trestné lavice, obdržel přihrávku do jízdy a prudkým švihem trefuje mezeru mezi Grigalsovými betony. Asistence: Kirill Kaprizov, Michail Sidorov.
11:53
Rusové vyhazují a dlouhé oslabení zvládnou.
11:35
Suchačjov vykopává střelu Buncise z levého křídla.
11:10
Dzierkals to zkusil z pravého kruhu, branku míjí.
10:37
V oslabení zahrozila i sborná, Urakovův bekhend vyráží Grigals.
09:48
První hezká přesilovková akce. Na modrou čáru dostal nabito Rubins, opřel se do svého příklepu, ale Suchačjov na ránu viděl a chytá.
09:20
Ruská čtveřice se zatím brání s přehledem a vyhazuje puky daleko od své branky.
08:32
Lotyši jsou v plném počtu a začíná jim více jak tříminutová přesilovka.
08:05
Polunin ve středním pásmu zasáhl soupeře holí do obličeje, navíc se v obličeji lotyšského hráče objevila krev. Ruský útočník tedy dostává 2 + 2 minuty a Lotyše čeká delší přesilovka.
08:05
V signalizované výhodě zahrozili Lotyši, Klavinšův pokus z pravého kruhu vyráží Suchačjov.
07:46
Ruská přesilovka postrádá nápad a zatím není nebezpečná.
06:32
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Kristians Rubins – 2 min., nedovolené bránění).
06:27
Rusové mají navrch, Grigals musel krýt další střelu od pravého mantinelu.
05:33
Favorit duelu se prosazuje, poté co hezký individuální průnik předvedl DANIL JURTAJKIN. Ve velké rychlosti se vyhnul padajícímu Rubinsovi, dostal se před Grigalse a bekhendovým blafákem zasunul kotouč pod betonem do sítě. Asistence: Grigorij Dronov.
03:35
Lotyši na druhé straně ujeli do brejku a Klavinš tvrdě pálil z pravého kruhu. Jeho pokus neměl potřebnou přesnost.
03:02
Rusko zamčelo soupeře před Grigalsem, ovšem zámku chybí střelba. Zkoušel to od modré čáry Kudako, ale jeho nahození bylo zblokováno.
01:10
Velmi podobně se prezentovali Rusové, Urakov měl ale přeci jen méně času a Grigals si prostor u bližší tyče pohlídal.
00:51
První šanci zápasu měli Lotyši! Po rychlé kombinaci na útočné modré se sám na Suchačjova řítil Baranovskis, ale v obrovské šanci míjí branku.
00:01
Na něm již krouží čtveřice rozhodčích včetně českého čárového sudího Libora Suchánka.
V hale právě probíhá tradiční úvodní show na kostce, oba týmy za okamžik vyjedou na led.
Ještě jednou příjemný večer do Česka přímo z Air Canada Centre. Oba celky dnes nastoupí s jinou brankářskou jedničkou než v úvodních zápasech. Lotyšskou branku bude střežit Grigals, na ruské straně je jako jednička uvedený Suchačjov.

Lotyšsko: Grigals (Romanovskis) – Rubins, Čukste, Ponomarenko, Zile (C), E. H. Jansons, G. Jansons, Zeile, Zeilis – Dzierkals (A), Balcers, Buncis (A) – Puide, Baranovskis, Apfelbaums – Tralmaks, Krastenbergs, Klavinš – Blugers, Bernhards, Smirnovs.

Rusko: Suchačjov (Samsonov) – Sidorov, Rykov (A), Kudako, Sergačjov, Zborovskij, Voronkov, Dronov, Volkov – Kaprizov (C), Polunin, M. Vorobjov – D. Kvartalnov (A), P. Karnauchov, Gurjanov – Urakov, Rubcov, Trenin – Beljajev, Alexejev, Jurtajkin.

Rozhodčí: Burchell (CAN), Linde – Dahmén (oba SWE), Suchánek (CZE).
Uvidíme, zda se ruská ofenziva prosadí dnes ve 22:00 českého času.
RUSKO

Rusové vedení zkušeným koučem Valerijem Braginem sehráli v pondělí večer místního času atraktivní úvodní duel s Kanadou. Podobně jako Lotyši dlouho drželi vyrovnané skóre 1:1 a dokázali si místy vytvořit i platonický tlak, tomu však chyběla střelba. Za dvě třetiny vystřelili mladíci ze sborné jen devětkrát, a to je příliš málo.

I když ve třetí třetině se poté dvakrát prosadili, v tu dobu už prohrávali o tři branky, a tak je konečné skóre 3:5 asi pravdivým odrazem toho, jak utkání vypadalo. Trochu se tak potvrdily prognózy, že Rusové mají letos netradičně kvalitního brankáře v Iljovi Samsonovovi, nadprůměrnou obranu, ale na svoje poměry horší útok. Tři góly Kanadě jsou sice dobré, minimálně na jednom z nich měl ale velký podíl kanadský gólman.
LOTYŠSKO

Lotyši v úvodním duelu statečně vzdorovali papírovému favoritovi ze Spojených států, dlouho s ním hráli vyrovnanou partii a držel je nad vodou výborný výkon brankáře Mitense. Postupně se ale Američané přeci jen prosadili, nakonec nováček elitní skupiny hlavně kvůli špatným posledním minutám podlehl 1:6.

Ani dnes nebude mít situaci jednoduchou, Rusko je finalistou posledních dvou let a tým, který sehrál zajímavý úvodní duel s domácí Kanadou. Právě tenhle fakt by Lotyšům mohl trochu hrát do karet, na odpočinek totiž měli více času než jejich soupeř.
Hezký den z Toronta! V prvním dnešním utkání místní skupiny B se utkají dva týmy, kterým včerejší vstup do turnaje nevyšel a jsou zatím bez bodu. Lotyšsko při svém návratu do elitní skupiny vyzve favorizované Rusko.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.