Rusové nakonec vítězí 4:1 a zajišťují si druhé místo ve skupině A. Čtvrtfinále si tedy zahrají proti Německu. V závěrečné třetině zaznamenali svěřenci Pära Martse jedinou branku v utkání, když se v přesilové hře opřel do puku Mattias Ekholm a trefil přesně růžek Bobrovského brány. Nejlepšími hráči utkání jsou vyhlášeni Mattias Ekholm a Jevgenij Dadonov. Z Ledového Paláce je to pro dnešek vše. Za dva dny se na tomto místě odehrají čtvrtfinále, kde změří síly Česká republika s USA a Rusko s Německem.
59:40
Tělegin ještě napadá Fantenberga při rozehrávce, už se ale nejspíše nic nestane.
59:25
Erik Gustafsson II byl v dobré střelecké pozici, ale Bobrovskij dnes drží svůj tým.
59:00
Utkání se už spíše dohrává. Stadionem obíhá mexická vlna a Švédové se pokoušejí najít cestu na ruské území.
58:44
Stejný osud nyní potkal Franssona. Vhazovat se bude ve středním pásmu.
58:04
Ofsajd nyní zastavil Omarka a jeho spoluhráče v dalším útočném snažení.
57:51
Po Lindholmově zákroku se puk znovu ocitá na ruské střídačce.
57:42
Tečovanou ránu od mantinelu si Bobrovskij pohlídal.
57:29
Mozjakin rychle vyváží puk, odevzdává jej soupeři a odchází se spoluhráči střídat.
57:22
Zakázané uvolnění Rusů. Vhazovat se bude před Bobrovským.
57:00
Sundstrem v útočné třetině přišel u mantinelu o černou pryž a nemohl tak ani ohrozit Bobrovského.
56:27
Tělegin si dobře vybruslil ped Markströma, švédský gólman ale výborně odolal ruskému nájezdníkovi.
55:49
Kotouč končí po souboji u mantinelu na ruské střídačce, vhazovat se tak bude ve středním pásmu.
55:42
Kuzněcov dvakrát v dobré šanci, ani jednou však bránu netrefil.
55:15
Do Franssonovy rány se skvěle položil Orlov.
54:40
Jemelin nepřesně rozehrává a Švédové se tak opět mohou pokusit získat útočné pásmo.
54:27
Panarin s Dadonovem se tentokrát do nebezpečné akce nedokázali dostat, Erik Gustafsson I byl připraven zastavit jejich ofenzivní snažení.
54:09
Bobrovskij kryje nahození ze středního pásma.
53:20
Omark za modrou čárou v útočném pásmu špatně rozehrál a rychle se tak připravil o území.
52:56
Zakázané uvolnění vrací hru před Markströma.
52:45
Ljubimov se pokusil přejít podél mantinelu do útočného pásma, tam ale narazil na tvrdou stěnu v podobě dvou obránců.
52:29
Kalinin vyhrál vhazování v útočném pásmu a ke střele se dostal Bělov, Markström vyráží do ochranné sítě.
51:55
Larsson střílel od modré čáry, jeho pokus se ale nepodařilo nikomu z jeho spoluhráčů tečovat.
51:34
Dnešní utkání sleduje 12181 diváků.
51:16
Ovečkin se opřel do kotouče pár metrů za modrou čárou a těsně minul švédskou bránu.
50:49
Hra se rychle vrací před Bobrovského, finální střela se ale forvardovi s třemi korunkami na prsou nepovedla.
50:30
Orlov rozjíždí další ruský útok středem kluziště.
49:49
Mozjakin obešel švédského obránce na levé straně a svižnou střelou prověřil Markströma, ten raději přerušuje.
49:38
Jimmie Ericsson se natlačil před brankáře Bobrovského, tvrdě ho však odstavil Jemelin. Hra je přerušena, vhazovat se bude před Bobrovským.
49:03
Zajcev pouze odevzdal kotouč na švédské území a ruská pětice odchází střídat.
48:29
Švédsko je kompletní.
47:55
Švédové se osvobodili, Vojnov musí začít další akci až zpoza Bobrovského svatyně.
47:22
Rusové svírají svého soupeře v útočném pásmu, švédská čtveřice se zatím brání.
46:29
Na ledě bylo v jednu chvíli šest švédských hráčů, Rusové si opět zahrají přesilovou hru.
46:29
Čudinovova tvrdá rána do brány neprošla, Markström měl dobrý výhled a jeho pokus z pravé strany zneškodnil.
46:06
A Lundberg je zpět na ledě.
45:50
Švédové se opět osvobozují.
45:41
Čudinovova střela končí v lapačce Markströma.
45:13
Panarin se už už dostával před Markströma, obrana Švédů na poslední chvíli zasáhla.
44:40
Švédové se dvakrát v krátkém časovém sledu osvobozují.
44:06
Přesilová hra pro Rusko. Martin Lundberg putuje na trestnou lavici za nedovolené bránění.
44:06
Panarin s Šipačjovem a Dadonovem opět v akci, ani jeden pokus aktivní ruské lajny si ale nyní nenašel cestu za Markströmova záda.
43:27
Ekholmova rána od modré končí v lapačce ruského gólmana.
43:00
Po dalším švédském útoku přikryl kotouč Bobrovskij. Rusové začali třetí třetinu v poklidném tempu, naopak Švédové se snaží ještě udělat něco s utkáním.
42:23
Backlund střelou z pravé strany minul ruskou bránu.
42:14
Ritola se dostal k odraženému kotouči mezi kruhy, střela mu ale ideálně nesedla. Bobrovskij zasahuje.
41:06
Švédsko právě vstřelilo branku!
Švédové využívají přesilovou hru. MATTIAS EKHOLM se napřáhl na levém kruhu a poslal svůj tvrdý projektil přesně do horního růžku Bobrovského brány. Asistence: Adam Larsson, Alexander Wennberg.
40:45
Domácí se osvobozují, hokejisté ve žlutomodré kombinaci se ale rychle vracejí do pásma.
40:25
Švédové si zahrají přesilovou hru. Za podražení vyloučen Vojnov.
40:05
Kuzněcov i napotřetí úspěšný proti Backlundovi na úvodním vhazování.
40:01
Po čtyřiceti minutách to v Ledovém Paláci vypadá na jednoznačnou záležitost. Sborná přidala další dvě branky a jde si pro druhé místo ve skupině A. Dvě minuty po úvodním vhazování prostředního dějství se prosadil Pavel Dacjuk, krátce před polovinou utkání pak počtvrté rozradostnil moskevskou halu Roman Ljubimov. Třetí třetina začne přibližně v 20:54.

Střely na branku: Rusko 35, Švédsko 21
40:00
39:17
Mozjakin sám před Markströmem. Ruský snajpr se pokoušel nasadit gólmanovi kličku a zakončit bekhendem, tam ale jeho pokus našel pouze beton švédského muže s maskou.
39:00
Před Bobrovským se ke kotouči dostal Ekholm, jeho pokus si ruský brankář pohlídal. Vhazovat se bude v útočném pásmu Švédů.
38:31
Ekholm zakládá jednu z dalších švédských akcí, ta je ale zastavena na modré čáře čárovým rozhodčím. Ofsajd.
37:40
Kuzněcov s Ovečkinem napadají rozehrávku soupeře, nakonec však míří do středního pásma Lindholm.
37:25
Vhazování ve vlastním pásmu zvládli Rusové, přechod do útočné třetiny se jim ale už moc nepovedl. Ofsajd.
37:10
Drtivá většina přítomných fanoušků je s prozatímním výsledkem samozřejmě velice spokojena a Ledovým Palácem nyní obíhá mexická vlna.
37:10
Dobrá Fantenbergova střela míjí Bobrovského klec.
36:10
Tělegina narazil na mantinel Larsson a směr ruské území se mohou vydat svěřenci Pära Martse, důrazná obrana domácích jim ale dobře brání.
35:37
Mozjakin odstaven od kotouče v rohu kluziště.
35:14
Ovečkin clonil před bránou a Markström toho při střele od modré čáry asi moc neviděl, kotouč ale nakonec vyrazil do ochranné sítě.
34:40
Orlov zpoza vlastní svatyně zakládá další akci Rusů.
34:24
Fantenbergovo nahození ze středního pásma kryje Bobrovskij, vhazovat se bude po jeho levici.
33:50
Opět aktivní Dadonov s Panarinem, oba útočníci ukázali svoji rychlost, úspěšné zakončení ale tentokrát nezaznamenali.
33:39
Burakovsky zkoušel trefit horní růžek ruské svatyně, ale nemířil přesně.
33:15
Hra byla vykázána do středního pásma, kde se po vhazování dostali ke kotouči Rusové.
33:08
Následně přerušuje hru Markström.
33:00
Tělegin vybízel k teči Kalinina, který těsně před bránou promáchl kotouč.
32:18
Střela Jimmieho Ericssona byla zablokována prvním stojícím obráncem.
31:47
Kuzněcov si troufl na dva obránce, ale na útočné modré čáře neuspěl.
31:09
Hokejisté se třemi korunkami na hrudi pouze vyhazují do středního pásma.
30:25
A Rusové jsou při chuti, Panarin s Dadonovem a Šipačjovem dělají Švédům velké problémy.
30:13
Střela od modré čáry končí i po dorážce v lapačce Markströma.
29:40
Rusko právě vstřelilo branku!
Krátce před polovinou utkání vede rudá mašina už 4:0. Mozjakin se dostal před bránu, v dobré pozici našel ještě lépe postaveného ROMANA LJUBIMOVA, který přišpendlil kotouč pod horní tyč. Asistence: Sergej Mozjakin, Pavel Dacjuk.
29:05
Norman zkoušel střílet v pádu, z mezikruží ale Bobrovského nepřekvapil.
28:39
Sundström kroužil v útočném pásmu a rozhodl se objet Bobrovského klec a zakončit, ruský brankář se nenechal překvapit.
27:45
Kuzněcov vyzkoušel pozornost Markströma střelou zápěstím, tím ale švédského gólmana tolik nevylekal.
26:28
Švédové se na chvíli udrželi v pásmu, následně se ale do rychlého protiútoku vydali jejich protihráči a mezi kruhy opět zakončoval Panarin, Markström byl připraven.
26:19
Nahození Fantenberga ze středního pásma si Bobrovskij vychutnal v lapačce a přerušuje hru.
25:47
Nyquist se nedostal do útočného pásma, Svěřenci Znaroka mají dobře pokrytou modrou čáru.
25:21
Hráči ve žlutých dresech již hrají v pěti.
24:37
Přesilovková formace Rusů se opět rozestavila v pásmu Švédska a Mozjakin v dobré pozici hledal ještě spoluhráče před bránou, švédská obrana ale zastavila jeho pas.
24:16
Opět Panarin v dobré střelecké příležitosti, Markström přerušuje hru.
24:00
Erik Gustafsson I osvobozuje svůj tým a vyhazuje přes všechny čáry.
23:46
Panarin přihrál Orlovovi, který z první neprostřelil švédského fantoma v masce.
23:21
Jen co se Jimmie Ericsson vrátil z trestné lavice, hned se tam zase odchází posadit. Dvě minuty mu rozhodčí udělují za hákování.
23:05
Oba celky už hrají v pěti a ruský tlak pokračuje, domácí navíc mají výhodu.
22:48
Vojnov nehlídaný mezi kruhy, opět v akci Markströmova lapačka.
21:34
Při hře ve čtyřech na obou stranách Rusové zvyšují už na 3:0. Střela od modré čáry se zastavila u jednoho z ruských hráčů před bránou, čehož si nejrychleji všiml PAVEL DACJUK a dorazil puk z mezikruží za Markströma. Asistence: Sergej Mozjakin.
21:27
Ljubimov se po akci s Panarinem dostal ke střele na levém kruhu, Markström však vytasil svou rychlou lapačku.
21:02
Rozhodčí nakonec po závaru před Bobrovským vylučují. Jimmie Ericsson inkasuje dvě minuty za sekání.
21:02
Po střele Larssona dorážel ještě Nyquist, což se vůbec nelíbilo ruským obráncům.
20:46
Ekholmovu ránu od modré čáry kryje Bobrovskij.
20:17
Poměrně nevídaná situace. Rozhodčí udělují dvouminutový trest za zdržování hry, vykázali totiž dvakrát Rusy z vhazování v útočném pásmu. Trest odpykává Alexandr Ovečkin.
20:17
Ruská hvězda s číslem 92 na zádech se však nyní těžce zvedá po souboji u mantinelu v útočném pásmu.
20:05
Na vhazování opět úspěšnější Kuzněcov.
20:01
Dvacet minut utkání mezi Ruskem a Švédskem je za námi. Rudá mašina se od první minuty rozjela na plné obrátky, obrana tří korunek ale dokázala velkému náporu domácích miláčků dlouho odolávat. Skóre otevřel poměrně šťastnou střelou v patnácté minutě Jevgenij Dadonov, který se dostal ke kotouči na pravém kruhu a procedil puk přes Markströmův beton. O tři minuty později zvýšil ruský náskok Artěmij Panarin, který po přečíslení tří na jednoho neměl problém zavěsit černou pryž do švédské sítě. Druhá dvacetiminutovka startuje zhruba ve 20:01.

Střely na bránu: Rusko 18, Švédsko 9
20:00
19:55
Širokov se dostal mezi kruhy ke kotouči a před koncem prvního dějství mohl zvýšit náskok svého týmu, Markström ale vytasil svou lapačku.
19:28
Ke střele se dostal Omark, Bobrovskij ale dobře viděl. Hra je přerušena.
19:20
Ekholm rozehrává další akci až od své brány.
18:40
Svěřenci Znaroka opět okupují švédské území. Hokejisté ve žlutých barvách jsou, stejně jako většinu třetiny, pod tlakem.
18:10
Backlund dostal kotouč ze středního pásma zpět do útočné třetiny Rusů, ale pouze na chvíli.
17:59
Vhazovat se nyní bude v útočném pásmu Švédska. Nyquist se staví proti Dacjukovi.
17:52
Rusové se ujímají dvoubrankového vedení. Po obrovské šanci Zajceva se dostali domácí do přečíslení tří na jediného obránce, Šipačjov našel na druhé straně najíždějícího ARTĚMIJE PANARINA, který už neměl složitou situaci. Asistence: Vadim Šipačjov, Alexej Marčenko.
17:10
Backlund s Omarkem se snaží napadat ruskou rozehrávku.
16:39
Tělegin zkoušel vystřelit z ostrého úhlu, Markström opět zasahuje.
16:27
Ovečkin si vybruslil zpoza brány před Markströma, ten si ale pravou tyč dobře hlídal a nedovolil ruské superhvězdě vstřelit druhý gól domácích.
16:07
Franssonova střela sražena za Bobrovského svatyni.
16:01
Švédové se snaží rychle odpovědět, Bobrovskij raději přerušuje hru.
15:48
Omarkova střela jen o milimetry minula pravou tyč Bobrovského!
14:43
Rusové se ujímají vedení! JEVGENIJ DADONOV dostal ideální pas na pravou stranu odkud střílel, jeho pokus byl sice nepovedený, Jacobu Markströmovi však záhadným a zároveň pro gólmana nešťastným způsobem přeskočil beton. Asistence: Artěmij Panarin, Vadim Šipačjov.
14:25
Kalinin sbírá kotouč za vlastní bránou a čeká až dostřídají spoluhráči, aby mohl rovněž střídat.
13:38
V akci opět Ovečkin, který se vrhl do odvážné akce, když se zkoušel dostat mezi tři obránce, což se mu dokonce podařilo, jeho střela však postrádala přesnost.
12:55
Ovečkin už se chystal na svoji pověstnou střelu z levého kruhu, kotouč mu ale v ideální chvíli přeskočil čepel hole.
12:25
Dacjuk vybruslil před bránu, byl ale tísněn obránci, tak nezakončil přesně.
11:55
Panarin s Dadonovem dělají problémy Švédům v rohu kluziště.
11:08
Dadonov střílel od modré čáry a kotouč se těsně před Markströmem odrazil od švédských bruslí, naštěstí pro žluté barvy mimo tři tyče.
10:25
Ljubimov s Těleginem a Kalininem jeli tři na jednoho, Ljubimov ale nepřihrál přesně.
10:00
V polovině první třetiny stále čekáme na první branku, u kotouče Švédové.
09:30
Ovečkin s Marčenkem si vyměnili kotouč a druhý jmenovaný střílel z mezikruží, Markström opět pozorný.
09:20
Nepřesná rozehrávka svěřenců Pära Martse. Zakázané uvolnění.
08:30
Mozjakin hledal spoluhráče v útočném pásmu, jeho přihrávka však mířila přesně na hůl Normana, který se vydává do protiútoku.
07:57
Ovečkin na pravé straně neobešel Erika Gustafssona s číslem 29 na zádech.
07:25
To už však neplatí, hokejisté ve žluté barvě se osvobodili a posílají na led čerstvé síly.
07:05
Švédové pod tlakem, Nyquist bez hokejky.
06:26
Vojnov projel celé hřiště a za modrou čárou vystřelil, Markström jeho pokus dobře viděl a vytěsnil jej mimo nebezpečné území.
05:52
Omarkovu ránu tečoval na brankovišti Backlund a kotouč proklouzal podél levé tyče gólmana Bobrovského.
05:40
Které zvládl dobře Šipačjov, nicméně do protiútoku se vydal Ericsson, svým pokusem zpoza obránce našel pouze Bobrovského lapačku.
05:30
Markstömova svatyně je už na svém místě, vše je připraveno na vhazování v útočném pásmu Rusů.
05:30
Orlov nahazuje do švédského pásma a odchází střídat. Následně je hra přerušena, Markströmova klec není na svém místě.
04:47
Přesnou ránu zápěstím vyslal Kalinin, Markström puk vytěsnil maskou.
04:42
Orlovův pokus dopadl úplně stejně.
04:37
Bělovova rána z levého kruhu končí po zákroku Markströma v ochranné síti. Vhazuje se po jeho pravici.
04:05
Nyquist sice vyhrál buly, nikdo na modré čáře ale nedokázal kotouč zpracovat. Hokejisté se třemi korunkami na hrudi se vyhánějí z pásma.
04:00
Zakázané uvolnění, hra se vrací před Bobrovského.
03:32
Ljubimov se po pravé straně dral směr švédská brána, důrazná obrana ale nepovolila ruskému forvardovi dostat se do šance.
03:08
Backlund s Omarkem dělají Rusům problémy v rohu kluziště. Švédové se drží na puku v útočném pásmu.
02:40
Za vlastní bránou nyní zpracoval kotouč Bobrovskij, který rozehrává další akci.
01:59
Ritola bojoval v rohu útočného pásma, ruská obrana ho ale o kotouč včas připravila a sborná se vrhá vpřed.
01:43
Šipačjov byl před odkrytou bránou, trefil neuvěřitelně pouze beton Bobrovského! Tak to byla první obrovská šance v utkání.
01:00
Zajcev neuspěl v útočném pásmu, následně se však kotouč vrátil k Mozjakinovi, jehož střela nebyla vůbec špatná.
00:25
Širokov u švédské střídačky nechal pocítit Omarka tvrdost ruské hry, když ho narazil na mantinel.
00:07
Kuzněcov proti Backlundovi úspěšnější, Rusové ale po sedmi sekundách nepřesnou rozehrávkou stěhují hru před Bobrovského. Zakázané uvolnění.
00:01
Za ohromného potlesku přicházejí na led hráči Ruska, následováni celkem ve žlutých dresech, tedy Švédy.
Do bitvy o druhé místo v tabulce skupiny A zbývá necelých čtyřicet minut. Na ledě právě probíhá rozbruslení a je zřejmé, že domácí Rusové nastoupí v červené barvě, jejich protivník bude bojovat ve žluté.

Rusko: Bobrovskij (Sorokin) – Jemelin, Vojnov, Orlov, Čudinov, Bělov, Marčenko, Zajcev – Ovečkin, Kuzněcov, Širokov – Mozjakin (A), Dacjuk (C), Sannikov – Panarin, Šipačjov (A), Dadonov – Ljubimov, Kalinin, Tělegin – Burmistrov.

Hlavní trenér: Oleg Znarok

Švédsko: Markström (Fasth) – Larsson, Erik Gustafsson I (A), Fransson, Ekholm, Erik Gustafsson II, Fantenberg, Lindholm – Omark, Backlund (A), Ericsson (C) – Burakovsky, Wennberg, Nyquist – Ritola, Sundström, Klasen – Norman, Sjögren, Lundberg – Rosén.

Hlavní trenér: Pär Marts

Rozhodčí: Kubuš (SVK), Rantala (FIN) – Chartrand-Piche (CAN), McIntyre (USA).
Statistiky Ruska na turnaji

Nejvíce vstřelených branek: Sergej Mozjakin, Artěmij Panarin (4 branky)
Nejvíce asistencí: Vadim Šipačjov (8 asistencí)
Brankáři: Sergej Bobrovskij – 5 zápasů (93,04%), Ilja Sorokin – 1 odchytaný zápas (100%)
Úspěšnost střelby: 12,84% (28 gólů, 190 střel)
Úspěšnost přesilových her: 26,67% (8 ze 30)
Vstřelené góly v oslabení: 0
Inkasované góly v přesilové hře: 0

Statistiky Švédska na turnaji

Nejvíce vstřelených branek: Gustav Nyquist (7 branek)
Nejvíce asistencí: Alexander Wennberg, Linus Omark (6 asistencí)
Brankáři: Jacob Markström – 4 odchytané zápasy (91,67%), Viktor Fasth – 2 odchytané zápasy (90,20%)
Úspěšnost střelby: 9,52% (22 gólů, 209 střel)
Úspěšnost přesilových her: 28,12% (9 z 32)
Vstřelené góly v oslabení: 4
Inkasované góly v přesilové hře: 1
Rusko dominuje od počátečního klopýtnutí, Švédové mají co vracet

Svěřenci Olega Znaroka po úvodní prohře proti českému týmu jasně dominují a po dobu dalšího průběhu turnaje již neztratili jediný bod. Nejlepší duel odehráli proti Dánsku, které smetli deseti brankami. Naposled odcházeli jako vítězové ze včerejšího duelu s Norskem, když brankami Tělegina, Panarina a Ljubimova porazili vzdorující Nory 3:0.

Rusko se se Švédském utkalo na Mistrovství světa také loni, kde ve vypjatém čtvrtfinále v Ostravě vedli Rusové již 3:0, nicméně hokejisté se třemi korunkami na prsou dokázali pět minut před koncem třetí třetiny vyrovnat utkání. Avšak ani ne o půl minuty později rozhodl Jevgenij Malkin svým třetím bodem v zápase o postupu svého týmu do semifinále.

V případě Ruska je jasné, že si boj o semifinále zahraje v Ledovém Paláci v Moskvě. Co je však, zatím stále ve hvězdách, je finální umístění a zároveň tedy i soupeř do čtvrtfinále. Nepodaří-li se partě kolem kapitána Dacjuka bodovat, Rusy by na čekal jeden ze silné dvojice Finsko – Kanada.

Tým Švédska už má stěhování do Petrohradu jisté, nicméně stejně jako Rusové si určitě nepřejí vzdorovat silné Kanadě nebo skvěle hrajícím Finům.
Dobrý večer z Ledového Paláce, kde v posledním utkání skupiny A změří síly domácí tým Ruska se silnými Švédy. Utkání startuje v 20:15 moskevského času, tedy o hodinu dříve v České republice.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.