Zahajovací zápas turnaje končí vítězstvím Slovenska nad Francií 6:2, favorit tak potvrdil svou roli. První třetina nabídla spíše vyrovnaný hokej, šance byly na obou stranách, Slovákům se ale podařilo vstřelit první gól utkání. Ve druhé třetině potom převzali iniciativu a navýšili své vedení – to byla pro Slovensko nejlepší pasáž – druhá třetina. Za stavu 5:0 v závěrečné periodě "hosté" vypustili poslední minuty zápasu, Francouzi toho využili a snížili. Poslední slovo měli ale opět hokejisté Slovenska, na konečných 6:2 upravil Hudáček.

Každopádně dnes vyhrál lepší tým, Slovensko získává první body do turnaje. Naopak Francii čekají klíčové bitvy až v pozdějším průběhu turnaje.

Pro dnešek je to vše, příště opět na shledanou.
60:00
59:31
Zápas se už jen dohrává, Slovensko kráčí k prvnímu vítězství na turnaji.
58:57
Slovensko právě vstřelilo branku!
Slovensko zřejmě uzavírá gólový účet dnešního utkání. Lhenry vyrazil Sekerovo nahození, úspěšnou dorážku do prázdné branky si připsal LIBOR HUDÁČEK! Asistence: Andrei Sekera, Roman Kukumberg.
57:47
Fleury dostal přihrávku za obranu a ujížděl sám na branku, Staňa ale vyráží pravým betonem!
56:35
Slováci už jen brání soupeře, Francie je stále aktivní.
55:40
Francie ubránila výpad soupeře, dopředu jdou dnes "domácí".
54:36
Staňa kryje střelu Besche od modré čáry.
53:18
Mezei vyloučen za hrubost, Slovensko si zbytečně přidělává potíže v závěru utkání, vše pramení z vypuštění konce utkání.
52:47
Francouzi vystřídali gólmana, do branky míří Lhenry.
51:58
Francie právě vstřelila branku!
Přesilovku využívá i Francie! DAMIEN FLEURY dostal přihrávku nad levý kruh, odkud útočník Francie trefil z voleje přesně k levé tyči! Krásná rána, pochvalu zaslouží i ex-sparťan Sacha Treille, který clonil před brankou. Asistence: Piérre-Edouard Bellemare, Sacha Treille.
51:24
Sekera vyloučen za nedovolené bránění, Francouzi si zahrají přesilovku.
50:46
Útok Záborského končí ofsajdem. Slováci začínají vypouštět závěr, pramení z toho občasné příležitosti pro soupeře.
50:12
Fleury ujel obraně Slováků a zakončoval nikým nehlídaný z pravého kruhu, puk jde od tyče pryč!
48:49
Roussel protáhl puk do útočného pásma, Henderson puk ale v rohu kluziště ztrácí.
47:50
Po ofsajdu Slováků se vhazuje ve středním pásmu.
46:19
Je tu icing Slovenska.
45:32
Zápas nyní nabízí pohlednou přestřelku. Slovenská obrana zapomněla na zcela volného DAMIENA RAUXE, který v pádu zakončuje bekhendem až nečekaně přesně pod břevno branky Stani. Asistence: Philippe Bozon, Charles Bertrand.
44:40
Slovensko hraje v pohodě a nyní vede už 5:0. Puk putoval od modré čáry na levý kruhu, pot okamžitě křižně na pravý. Odtud pálí kapitán slovenského výběru MIROSLAV ŠATAN, puk končí za zády Hueta. Faul Hendersona, který byl oceněn čtyřmi minutami, tak stál Francouze dvě branky. Asistence: Milan Jurčina, Libor Hudáček.
44:27
Přesilovka Slovenska pokračuje...
43:50
A je tu první přesilovka v zápase, která končí brankou! BRANKO RADIVOJEVIČ využívá skvělou přihrávku Kopeckého, který našel svého spoluhráče u levé tyče. Asistence: Tomáš Kopecký, Mario Bližňák.
43:20
Sekera se dostal ke střele z levého kruhu, Huet vyráží.
42:51
Slovensko drží útočné pásmo a roztáčí kolotoč.
42:02
Henderson vyloučen za hru vysokou holí, Slovensko bude mít k dispozici další přesilovou hru – zranění slovenského hráče bylo navíc krvavé, Francie se tak bude bránit 4 minuty!
40:01
Slováci výrazně přidali oproti první třetině, jejich vedení 3:0 je reálným odleskem jejich dosud zdařilého výkonu. Pokud v něm budou pokračovat, vítězství je nemine. Třetí třetina začne cca v 16:52.
40:00
39:25
O jeden z posledních útoků třetiny se pokusili Francouzi, tento výpad končí ale na nepřesném pasu.
38:19
Slovensko dohrává druhou třetinu s klidem na hokejkách, vše zatím hovoří pro tým kapitána Šatana.
37:49
Slovensko už kompletní, puk navíc dostává do bezpečí.
37:05
Slováci se zatím brání dobře, Staňa navíc působí velmi jistě.
35:36
Miklík vyloučen za hákování, je tu přesilovka pro Francii.
34:38
Hra nyní ztratila tempo, jsou to ale pochopitelně Francouzi, od koho se očekává, že hru více otevře.
33:31
Staňa vyráží střelu z pravého kruhu, "hosté" se poté dostávají pryč z obranného pásma.
32:08
Následuje komerční pauza. Slovensko má zápas rozehráno ideálně, svého soupeře nyní přehrává a právem vede.
30:58
Proti zakončení Šatana zasahuje pozorný Huet.
30:03
Puk mají Francouzi a připravují si další útok.
28:34
A je to už 3:0! TOMÁŠ ZÁBORSKÝ dostal povedenou přihrávku zpět na mezikruží, odkud se trefuje mezi betony Hueta! Asistence: Roman Kukumberg.
28:18
Staňa teď podržel Slováky, zakončení francouzského útočníka z bezprostřední blízkosti je vyraženo betonem nad branku.
27:27
Slováci jsou při chuti, jejich výkon začíná nabírat o mnoho sebevědomějších a kvalitnějších obrysů. Francie pod tlakem.
25:27
PETER ÖLVECKÝ se dostal k volnému puku v předbrankovém prostoru, jeho zakončení bylo nad síly Hueta, puk končí v síti. Slováci načínají druhou část ideálním způsobem. Asistence: Marek Ďaloga.
24:59
Staňa měl štěstí, zakončení soupeře z předbrankového prostoru jde těsně nad.
22:49
Francouzi se ve druhé třetině zatím spíše hledají, zatím jejich výkon ve druhé části nic moc.
22:36
Mezei vyloučen za držení.
21:27
Úvod druhé třetiny patří spíše Slovákům, kteří jsou aktivnější.
20:01
Slovensko vede po první třetině 1:0, trefil se Miklík. K vidění bylo mnoho větších šancí na obou stranách, branek mohlo padnout i víc. Na začátku druhé třetiny budou Slováci dohrávat přesilovou hru. Třetí třetina začne cca v 16:07.
20:00
19:24
Krásný lob za obranu spadl na hůl Hudáčkovi, který uháněl téměř sám na branku, slovenský útočník byl ale faulován Beschem, je tu přesilovka pro Slovensko. Klidně mohlo být nařízeno i trestné střílení.
18:45
Útok zakládají Francouzi.
18:00
Třetina se blíží ke svému konci, Slovensko nyní hraje především s důrazem na bezchybnou defenzivu.
16:38
Mounier se dostal k pohotové střele zápěstím, kterou musel vyrážet Staňa pravým betonem.
16:23
Hudáček se dostal ke střele z mezikruží, Huet vyráží. Poté se puk znovu dostal k francouzskému brankáři, který puk podrží.
15:16
Puk mají Slováci a zakládají útok...
14:20
Mounier zajel s pukem do ofsajdu, hra opět přerušena.
12:41
A dostávají se do šance, Huet ale proti střele z levé strany zasahovat nemusel, ačkoliv byla branka z velké části odkrytá, puk jde mimo.
12:33
Staňa velmi dobře vykryl zakončení Bertranda, dopředu jdou Slováci.
12:03
Bellemare se dostal ke střele z pravého kruhu, Staňa vyráží do ochranné sítě.
11:42
Desroiers nachytán v ofsajdu, hra přerušena.
11:02
Mounier zpět na ledě, hraje se opět v pěti na obou stranách.
10:27
Oslabení se Francouzům daří na výbornou, puk je převážně mimo obranné pásmo dnes "domácího" týmu.
09:43
Francie vyhazuje přes všechny čáry, oba týmy střídají.
09:01
Mounier vyloučen za naražení na hrazení, je tu první přesilovka zápasu.
08:28
Velmi rychlá kombinace Slovenska končí prvním gólem mistrovství! MICHEL MIKLÍK dostal přihrávku na levý kruh, odkud střelou z voleje trefuje pravý horní růžek branky! Puk ve svém letu lehce zaplaval, Huet na kotouč už nedosáhl. Asistence: Tomáš Záborský.
08:06
Bertrand unikl slovenské obraně a nebýt výborného Stani, mohl udeřit dnešní outsider...
07:50
Šatan zakončuje z velké blízkosti, Huet opět fantasticky vyráží!
07:34
Nepřesnost Slovenska, je z toho icing.
06:23
Tým galského kohouta dokázal hru vyrovnat, Slováci si nyní nevytváří nijak výrazný tlak.
05:30
Roussel se efektně obtočil zpoza branky před Staňu, ten si zakončení soupeře pohlídal.
04:55
Francouzi kombinují v útočném pásmu, zatím ale beze střelby.
03:34
Kopecký se pohlednou kličkou dostal přes obránce Bacheta, ke střele se už ale nedostal.
02:59
Nepřesnost Francie, je z toho icing.
01:55
Na druhé straně zasahuje Staňa proti nastřelení Roussela.
01:15
A další velká šance, Šatan si povodil puk až před Hueta, jeho zakončení proti ležícímu brankáři soupeře však nebylo dostatečné – Huet opět podržel svůj tým.
00:48
Hudáček v první velké šanci zápasu, jeho střela zápěstím z pravého kruhu ale vyráží Huet!
00:01

Francie: Huet – Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand – Treille Y., Meunier, Desroiers – Fleury, Bellemare, Treille S., Henderson, Roussel, Bertrand – Raux, Guttig, Da Costa.

Slovensko: Staňa – Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina, Mihalík – Bližňák, Kopecký, Radivojevič – Stümpel, Šatan, Hudáče – Kukumberg, Miklík, Záborský – Bartek, Surový, Ölvecký.

Rozhodčí: Reiber (SUI), Zalaski (CAN) – Kilian (NOR), Wilmot (CAN).
Francie loni překvapila a právě se Slováky svedla velký boj o postup do čtvrtfinále. Podobně jako loni je tým kouče Davida Hendersona složen z hráčů mnoha evropských lig, od elitních soutěží ve Finsku a Švédsku až po domácí francouzskou soutěž. Mezi hlavní hvězdy týmu patří brankář Cristobal Huet, obránce Yohann Auvitu či českým fanouškům dobře známí bratři Treilleové.
Slovensko čeká na šampionátu těžký úkol v podobě obhajoby loňského stříbra. Na soupisce na první pohled zaujme dvojice veteránů – Jozef Stümpel a Miroslav Šatan. Právě Stümpel je ve svých 40 letech jediným hráčem ze slovenské extraligy na mistrovství. Podle vyjádření trenéra Vladimíra Vůjtka po ranním rozbruslení začne v brance Rastislav Staňa.
Pěkné odpoledne z Helsinek! Finské hlavní město se probouzí do prvního hracího dne hokejového šampionátu slunečným dnem a teplotou kolem 10 stupňů celsia. V okolí Hartwall arény je téměř vše připraveno na první nápor fanoušků, který se dá očekávat dnes večer při souboji domácí reprezentace s Německem. Ještě předtím se však na ledě v otevíracím souboji helsinské skupiny střetnou týmy Francie a Slovenska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.