Z Hartwall Areny je to prozatím vše. Program v ní dnes pokračuje ještě jedním utkáním, záchranářským duelem mezi Německem a Lotyšskem, který bude obzvláště Rakušany velmi zajímat. Samozřejmě i tento zápas můžete sledovat prostřednictvím onlajn přenosu na našem webu. Děkuji za pozornost.

Starkbaum 36 (83,72 %)
Třetí třetina přinesla brankovou explozi a konečné vysoké vítězství Finů. Začátek tomu ale rozhodně neodpovídal. Domácí hráči totálně podcenili svoji necelou pětiminutovou přesilovku a dovolili Rakušanům, aby v ní vstřelili 2!!! góly a vrátili se do zápasu. Finský trenér na to správně reagoval oddechovým časem, ale přesto dlouho trvalo, než se Finové dostali zpět do pohody. Pomohly jim k tomu dva slepené góly v polovině třetiny. Od té doby bylo na ledě opět pouze jedno mužstvo a skóre tak mohlo ještě narůst do konečné podoby, tj. 7:2 pro Finy.

Finsko právě vstřelilo branku!
Rychlé najetí do pásma, zpětná přihrávka do kruhu a střela nahoru nad rameno gólmana jdoucího do rozkleku. Klasická akce přináší Finům již pětibrankové vedení. Úspěšným střelcem je dnes již podruhé VELI-MATTI SAVINAINEN. Asistence Petri Kontiola, Juhamatti Aaltonen.
56:54
Ve stejný čas jsou ale Rakušané vyloučeni, za vysokou hůl před brankou jde sedět Schuller na 2 minuty.
56:54
Lukas zakončil kombinaci Rakušanů střelou do lapačky Ortiho.
55:23
Rakušané zkusili útočit, ale ztratili puk. Korpikoski zatáhl puk do třetiny po levém křídle, zpětnou přihrávkou našel mezi kruhy najetého JARNA KOSKIRANTU, který prostřelil nebohého Starkbauma. Asistence Lauri Korpikoski.
54:28
Vanek bojoval za brankou, ale nakonec proti dvěma Finům puk ztratil.
53:30
Hytönen obešel dva rakouské hráče, ale třetí mu na poslední chvíli padnul pod nohy a puk mu sebral.
52:27
Latusa z otočky po ledě vystrašil Ortiho.
51:45
Finové jsou opět v pohodě a zápas se vrací do kolejí zajetých v předchozích dvou třetinách. Hala bouří.
50:22
Čtvrtý gól opět nabudil Finy a ti využívají hned další akci. Zpoza branky přihrával Hytönen a NIKLAS HAGMAN zblízka trefil přesně. Asistence Juha-Pekka Hytönen, Marko Anttila.
49:26
Tuhle přesilovku sehráli nakonec Finové velmi dobře. Velmi dlouho obléhali rakouskou branku, stříleli, ale až ta poslední rána od modré znamenala gól. Starkbaum ji totiž vyrazil jen před sebe, kde číhal LAURI KORPIKOSKI a zametl puk do branky. Asistence Jarno Koskiranta, Teemu Laakso.
48:20
Kontiola trefil hráče před sebou a Rakušané opět vyhazují.
47:54
Raffl vyhazuje
47:32
Hietanen ihned pálil, Starkbaum dnes již poněkolikáté použil své rameno k zastavení puku.
47:28
Hrdina předchozích okamžiků Hundertpfund nyní oslabí svůj tým za podražení.
47:00
Dosud dost tichá Hartwall Arena se nyní snaží svým miláčkům pomoct hlasivkami.
46:20
Finové kupí chyby a Rakušané jsou najednou rovnocenným soupeřem.
44:45
Raffl hledal najíždějícího Vaneka a jen milimetry rozhodly o tom, že Vanek nejel sám na branku. Zakázané uvolnění.
43:23
Finové se vrhli do útoku, ale Starkbaum drží jako skála.
42:46
Jukka Jalonen si ihned bere oddechový čas.
42:46
Rakousko právě vstřelilo branku!
Neuvěřitelné! RAPHAEL HERBURGER sebral puk obránci a ze samostatného nájezdu se trefil mezi tělo a vyrážečku Ortiho! Druhý gól Rakouska při pětiminutovém oslabení! Asistence Thomas Hundertpfund.
41:41
Dlouho hledali Finové pozici ke střele, až napřáhl Hietanen. Starkbaum dobře viděl.
40:38
Finové se už soustředili na začínající přesilovku, ale Vanek za brankou získal puk, našel najíždějícího ROBERTA LUKASE, který trefil horní roh nad vyrážečkou Ortiho. Gól v oslabení pro Rakousko! Asistence Thomas Vanek.
40:01
Třetí třetina v Helsinkách začne přibližně v 16:52.
Druhá třetina nijak nevybočila ze zajetých kolejí. Finové tlačí, jsou nastěhovaní v útočném pásmu a ostřelují Starkbauma jak u Verdunu. Pouze Kontiola dokázal dostat puk za záda skvělého rakouského brankáře a domácí tak vedou 3:0. Navíc je krátce po začátku třetí třetiny čeká dlouhá přesilovka po vyloučení Welsera do konce utkání.

Střely ve 2. třetině: 15:8
Střely celkem: 30:11

Vyloučení ve 2. třetině: 2:5, plus Welser 5+DKU
Vyloučení celkem: 2:6
40:00
39:14
Rakouská přesilovka předčasně končí, v souboji na brankovišti Welser nešetrně holí trefil finského obránce a toto utkání pro něj skončilo, je vyloučen na 5 min a do konce utkání. Trest odsedí Latusa.
39:14
Altmannova rána způsobila závar na brankovišti, z něhož vyšla další Vanekova střela, Ortio skvěle zasáhl lapačkou.
39:02
Vanek z první pálil, Ortio připraven.
38:32
Hietanen odblokoval napadajícího útočníka, 2 min nedovolené bránění. První přesilovka Rakouska.
38:17
Ortio po delší době musel zasáhnout proti tvrdé střele od modré z hole Lakose.
37:44
Teď už mnohem těžší zákrok rakouského gólmana. Pouze jeho výkon drží pro Rakušany přijatelné skóre.
37:04
Haatajova střela od modré Starkbauma nevylekala.
36:17
Neustále byli Finové na puku v útočné třetině, ale nyní se sami vyhodili ven a hráč bez hole může konečně střídat.
35:25
Jeden z Rakušanů je bez hole
35:12
Savinainen a Hietanen se snažili dorážet na brankovišti, Starkbaum v rozkleku vše pokryl.
34:40
Dlouhá kombinace u modré čáry končí útěkem puku do středního pásma.
33:55
Reichel, sekání.
33:55
Z té rozehrávky jel nakonec Hagman sám na brankáře, ale byl faulován a je tu další přesilovka Finů.
33:42
Domácí rozehrávají od vlastní branky.
32:30
Pihlström se octnul úplně sám u levé tyče, ale nezpracoval přihrávku a dostal se s pukem za branku.
32:01
31:20
Finové jeli v přesilovce 3 na 1! Gólem to neskončilo.
30:56
Peintner zachycuje akci Finů a vyhazuje.
09:59
Herburger 2 min nedovolené bránění, Pöck 2 min hrubost, na finské straně sedí pouze Melart za hrubost a tak hrají domácí přesilovku.
09:59
Herburger atakoval Kukonena, poté i Ortia a je tu hromadná šarvátka všech hráčů na ledě!
29:44
Rakušané se na chvíli dostali do útočného pásma, ale střelu nevyprodukovali.
29:15
Ofsajd Finů přerušuje jejich trvající tlak.
28:34
Starkbaum se opět výrazně zapotil, aby udržel střelu Salminena z pravého kruhu před čárou.
27:48
Kanonádu Finů dlouho Starkbaum udržel před sebou, ránu PETRIHO KONTIOLY od modré už lapit nestačil. Sekundu před koncem je dvojnásobná přesilovka využita. Asistence Sami Lepistö.
27:15
Lepistö dělovkou trefil rameno brankáře.
26:49
Hietanova střela k brance neprošla.
26:21
A Rakušané jdou do tří! Lakos stáhl protihráče k ledu, držení.
25:49
Lukas si jde sednout za nedovolené bránění za vlastní brankou.
25:44
Mäntylä nahodil od modré, Starkbaum si pohlídal, aby mu puk nevypadl.
25:36
Rakušané teď drželi puk ve své moci asi půl minuty, ale nic nevymysleli a nakonec je z toho zakázané uvolnění.
24:25
Elitní formace Finů ale zůstala na puku v útočném pásmu a dlouze kombinovala. Až Lepistö napřáhl na modré, puk byl zablokován chumlem před brankou.
23:34
Aaltonen hledal místo nad ramenem brankáře, nenašel však ani branku.
23:10
Hagman to zkusil z levého kruhu, netrefil branku.
22:46
Ortio schoval střelu Matthiase Iberera do lapačky.
22:10
Salminen v rychlém brejku nahrával najíždějícímu spoluhráči před branku, ten však byl tísněn obráncem a netrefil puk tak, jak by chtěl.
21:43
Salminen si vybruslil do mezikruží, jeho střela trefila Starkbauma do hrudi.
20:58
Vanek se zkusil rychle obtočit kolem pravé tyče, Ortio udržel beton na místě a rakouská hvězda tak puk za čáru neprotlačila.
20:12
Aaltonen hned zkusil prověřit brankáře z pravého křídla.
20:01
Za námi je první třetina a domácí Finsko na ledě jasně dominuje. Rakušané se většinu času brání ve své třetině, ale i tak se dokázali dostat do několika slibných brejků. Žádný nevyužili, naopak finský tlak byl korunován dvěma zásahy a do kabin jdou rozhodně spokojenější borci v bílých dresech.

Střely v první třetině: 15:3
Vyloučení: 0:1
20:00
19:48
Vanek se snažil o rychlý protiútok, jeho přihrávka na najíždějícího spoluhráče nebyla přesná.
18:13
Dlouhý pobyt prvního útoku Finů v útočném pásmu ukončují Rakušané vyhozením vysokým obloukem, aby nebylo zakázané uvolnění.
17:25
Savinainen vybojoval puk v rohu a nabil Aaltonenovi na modrou, Starkbaum vyrazil do rohu.
16:27
Pihlström se snažil protlačit před branku, beci dobře zakročili a dobrou spoluprací ho zbavili puku.
15:45
Dobrá obrana Finů ve středním pásmu nedovoluje Rakušanům založit pořádný útok.
15:01
Ani Finové teď nikam nespěchají s rozehrávkou.
14:13
Kontiola v šanci, puk vyklouzl těsně vedle levé tyče.
13:43
Lakos pouze nahodil za branku a zakončil tak krátký pobyt hostů v útočné třetině.
13:00
Rakušané se snaží zklidnit hru pomalou rozehrávkou od své branky.
12:20
11:58
Salminen dorážel po závaru před brankou.
11:00
Finové dlouho kombinovali v pásmu, až dostali puk do levého kruhu na Aaltonena, jeho rána z první nadělala Starkbaumovi potíže.
10:20
Finové si zahrají první přesilovku, vyloučen Oberkofler za hákování.
08:18
VELI-MATTI SAVINAINEN dosta mezi kruhy parádně nabito od Kontioly a zavěsil pod břevno. Asistence Petri Kontiola, Juhamatti Aaltonen.
07:40
Baumgartner střílel z pravého křídla nad.
06:48
Haataja se pokusil zakončit výjezdem zpoza branky, Starkbaum byl u tyčky připraven.
06:01
Thomas Vanek jel od modré úplně sám na brankáře, ale před brankovištěm ztratil puk z hole!
04:13
Väänänen vystřelil z první od modré a jeho polovysokou ránu před brankou stojící ANTTI PIHLSTRÖM tečoval zpátky k ledu. Starkbaum neměl šanci zasáhnout. Asistence Ossi Väänänen, Janne Jalasvaara.
03:31
Laakso nepřesně rozehrál, hra se přesune před Ortia.
03:04
Kolotoč Finů v útočném pásmu zakončil Hietanen střelou od modré, Aaltonen se snažil dorážet, ale neúspěšně.
01:30
Kristler na opačné straně dostal příčnou přihrávku, ale z těžké pozice nedokázal překonat přesunujícího se Ortia.
01:09
Pihlström jel sám na branku, ale trefil pouze lapačku brankáře. Hned první velká šance domácích byla gólová.
00:01

Finsko: Ortio (Raanta) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen,Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Savinainen, Kontiola, Aaltonen – Salminen, Korpikoski, Koskiranta – Haataja, Viitaluoma, Pihlström – Hagman (A), Anttila, Hytönen.
Trenér: Jukka Jalonen.

Rakousko: Starkbaum (Swette) – Pock, Lakos, Schumnig, Lukas, Altmann, Iberer F., Reichel – Koch (C), Welser (A), Vanek (A) – Raffl, Hundertpfund, Herburger – Iberer M., Kristler, Schuller – Latusa, Peintner, Baumgartner – Oberkofler.

VZÁJEMNÉ ZÁPASY na MS
V moderní historii se Finsko s Rakouskem na MS střetli celkem 4x, vždy v základní skupině.
2003 Helsinki: Finsko – Rakousko 5:1
2001 Nürnberg: Finsko – Rakousko 5:1
2000 Sankt Peterburg: Finsko – Rakousko 3:3
1995 Stockholm: Finsko – Rakousko 7:2
V prvním souboji dnešního helsinského programu porazili Američané Francii 4:2 a tabulka skupiny B před začátkem zápasu vypadá takto:

8. Lotyšsko – 3 b.
Finsko: Finové, mistři světa z roku 2011, loni před svými fanoušky nedokázali získat medaili a letos by to rádi napravili, ač se o medaile bude bojovat na druhém břehu Baltu. V pozici jednoho ze spolufavoritů skupiny B po pátečním vítězství nad Ruskem (3:2) zvýšili svoje šance na první místo a tím pádem schůdnějšího soupeře ve čtvrtfinále. Aby se jim to splnilo, musí ve svých zbývajících zápasech s papírově slabšími soupeři (dnes s Rakouskem a v úterý s Lotyšskem) získat aspoň o 2 body více, než výběr USA ve svých utkáních s Francií, Německem a Slovenskem. Naposled s Rusy předvedli hráči se zlatým lvíčkem na prsou velmi dobrý výkon a pokud ho dnes zopakují, nemělo by pro ně být Rakousko významnou překážkou. Po 5 dosud odehraných zápasech mají Finové 11 bodů za 3 vítězství v zákl. hrací době, 1 vítězství v prodloužení a 1 porážku při skóre 13:10.
Rakousko: Rakušané přijeli na MS s přáním přerušit svoji sinusoidu postup – sestup, kterou pravidelně opakují od roku 2005, a zatím se jim to celkem daří. Vyhráli možná klíčové utkání s Lotyšskem (6:3) a po pátečním překvapivém vítězství na nájezdy nad Slovenskem (2:1) mají na 6. pozici náskok na poslední místo, okupované právě Lotyši, dva body. Navíc se skupina natolik zamotala, že naši jižní sousedé stále živí teoretickou šanci na postup do čtvrtfinále! Sice je v posledních dvou utkáních ve skupině čekají krom Finů ještě Rusové, tedy nejtěžší možní soupeři, ale jak jsme v posledních dnech ve Stockholmu a Helsinkách viděli, nic není nemožné. Samozřejmě každý získaný bod rapidně zvyšuje šance na hlavní cíl, záchranu v elitní skupině MS. Po 5 dosud odehraných utkáních mají Rakušané 5 bodů za 1 vítězství v zákl. hrací době, 1 vítězství po nájezdech a 3 porážky při skóre 12:14.
Vítejte u sledování utkání základní skupiny B mezi Finskem a Rakouskem. Před turnajem by se zdálo, že půjde o tuctový zápas favorita s trpaslíkem, kde jediné zajímavé bude výše skóre, ale realita tohoto MS přidala zajímavostí a motivací mnohem víc. Oba celky jdou do zápasu povzbuzeni výhrou z předchozího dne a oba mají velkou motivaci porvat se o co nejlepší výsledek.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.