Čtvrtfinálový duel mezi Švédskem a Slovinskem končí nakonec jednoznačnou výhrou favorita v poměru 5:0. Rozhodla o tom zejména třetí třetina, ve které již Slovinci fyzicky odpadli a s turnajem se loučí. Na Švédy je připraven boj o medaile, v semifinále se utkají s lepším z dvojice Rusko – Finsko. Příjemné pokračování dne přeje Petr Dejnožka.
60:00
59:26
Běží již poslední minuta dnešního duelu, hraje se s velkým klidem a bez osobních soubojů.
58:20
Edler od modré čáry umístil kotouč do Kristanovy lapačky.
57:34
Slovinsko se zde loučí s turnajem, rozhodně se za své výkony nemusí stydět. Největší úkol na slovinský tým čeká v dubnu, kdy se hráči Matjaže Kopitara musí vrátit do elitní skupiny mistrovství světa.
56:10
Švédsko právě vstřelilo branku!
Švédská suverenita ve třetí třetině nabírá gigantických rozměrů! Erik Karlsson znovu ukázal svůj obrovský přehled, když milimetrovým pasem našel čepel CARLA HAGELINA, jemuž pouze stačilo nastavit hokejku – 5:0! Asistence: Erik Karlsson a Marcus Krüger.
55:52
Gregorc hledal rozjetého Kopitara, jediný zástupce Slovinska v NHL však přihrávku nezpracoval.
54:27
Tičar zakombinoval v útočném pásmu s Jegličem, následně oba hráči o puk přišli. Na druhé straně Steenův průnik se také s úspěchem neshledal.
53:45
Pardubický Blaž Gregorc zpoza modré čáry prověřil pozornost Henrika Lundqvista.
52:34
Utkají se již bude pouze dohrávat, Slovinci již ztratili všechny naděje na medailové boje.
51:27
Oslabení sice dokázal slovinský tým zvládnout, vzápětí však Robert Kristan inkasuje počtvrté! CARL HAGELIN si najel na další pas Jimmieho Ericssona a následně umístil puk mezi betony slovinského brankáře – 4:0! Asistence: Jimmie Ericsson a Nicklas Kronwall.
51:07
A tak to také zůstane, Slovinsko hraje v plném počtu.
50:42
Tato početní výhoda rozhodně nepatří do výstavní síně švédského týmu, Kristan ještě nemusel zasahovat.
49:55
Urban je namlsán po včerejším úspěchu proti Rakousku, po kličce do středu umístil kotouč do náruče Henrika Lundqvista.
49:41
Puk po Muršakově zásahu míří až za Lundqvistovu svatyni.
49:07
Dlouhá švédská výhoda a pobyt Lundqvista na střídačce je nyní ukončen. Robar (SLO) si přidržel u mantinelu Hagelina, za což slovinský hráč obdržel dvouminutový pobyt na lavici hanby.
48:04
O prvním semifinalistovi je již definitivně rozhodnuto! LOUI ERIKSSON dostal přihrávku kousek za modrou čarou, následně nikým nehlídám umístil kotouč střelou zápěstím nekompromisně do levé šibenice Kristanovy branky – 3:0! Asistence: Nicklas Backström a Johny Oduya.
47:23
David Rodman však z protiútoku mohl překvapit Lundqvista! Slovinský útočník prošel mezi obránci jako nůž máslem, jeho následnou ránu však brankář chytající ve službách New Yorku Rangers zlikvidoval!
47:00
Berglund se pokusil vypálit ihned po vhazování, jeho rána byla sražena. Švédové však zůstanou s kotoučem v útočné periodě.
45:45
Marcel Rodman vyslal od modré čáry jedovatou ránu, po teči Urbase musel Lundqvist předvést složitý zákrok! Švédové však stále drží čisté konto a hlavně dvoubrankové vedení!
44:54
Švédsko se i nyní ubránilo a hraje v plném počtu.
44:50
Švédští hráči zatím brání naprosto famózně, dokonce se do útoku dostal Jimmie Ericsson, jeho zakončení však Kristan pokryl.
43:53
Švédové vyhazují až za Kristana. Ani tato početní výhoda není zatím příliš vydařená.
43:11
Marcus Johansson (SWE) to nyní přehnal s tvrdostí, za sekání totiž putuje za katr. Slovinsko dostává šanci na snížení.
42:54
Na druhé straně se do velké šance dostal Anže Kopitar, z kvalitní pozice přestřelil břevno Lundqvistovy branky!
41:42
Nyní se již slovinské naděje poněkud snižují. Tre Kronor předvedlo rychlou útočnou akci, Loui Ericsson zpoza branky posunul na volného DANIELA SEDINA, který prudkou ranou z první nedal přesouvajícímu se Kristanovi žádnou šanci – 2:0! Asistence: Loui Eriksson.
41:23
Další útočná akce outsidera přinesla postavení mimo hru, které bylo posouzeno jako úmyslné. Švédové se přesunou do útočné třetiny.
40:54
Úvod třetí části přináší zakázané uvolnění Slovinska.

Robert Kristan – 25 zákroků, 1 gól, 96,1 %
Po čtyřiceti minutách hry by se dala situace Slovinska zhodnotit čtyřmi slovy: Naděje Slovinska ještě žije. Ač mají Švédově více ze hry, slovinský tým kvalitně brání a když je nejhůř, zasáhne neomylný Kristan. Před Slovinci je však ještě velmi těžký úkol, v následujících dvaceti minutách musí alespoň jednou překonat Henrika Lundqvista, pokud chtějí mít šanci na boje o medaile. Třetí třetina startuje asi v 10:37.
40:00
39:43
Edler nyní podpořil útočnou akci Tří korunek a navíc se dostal do zakončení, které však slovinskou branku příliš neohrozilo.
38:56
Jeglič aktivně napadá švédskou rozehrávku, čímž trochu komplikuje pozici favorizovaného celku. Zkušení hráči si se složitou situací dokázali poradit.
38:10
Karlsson vypálil příklepem ihned po vhazování, slovinský gólman vyjel, zmenšil úhel a puk pokryl.
38:07
Závěr druhého dějství opět přináší určité problémy ve slovinské defenzívě, Kristan musel zalehnout kotouč ve svém brankovišti a tím ukončit nepříjemné dorážky hladových švédských útočníků.
37:12
Backström nyní mohl znovu trošku více naklonit misku vah na stranu hokejistů Tre Kronor, na kruzích dostal poměrně hodně prostoru na střelu, jenže brankář Kristan nyní znovu drží svůj mančaft! Nyní byla na správném místě jeho vyrážečka!
36:46
Muršaka nezastavil ani tvrdým zákrokem Edler, Slovinci se snaží vymotat do nějaké střelecké příležitosti.
35:53
Razingar se nepopasoval s rozehrávkou, pas kapitána slovinského výběru doklouzal až na zakázané uvolnění.
35:26
Marcel Rodman odrazil kotouč na švédskou střídačku, přerušení nabízí možnost komerční pauze.
35:00
Do konce třetiny zbývá již jen pět minut, stále pokračujeme beze změny. Slovinci se snaží umazat těsný náskok a napodobit tak Bělorusy v Salt Lake City z roku 2002.
33:57
I Švédové se ubránili, Daniel Sedin již opět krouží po ledové ploše.
33:32
Robar napřáhl na modré čáře a tvrdou ranou prověřil pozornost Lundqvista!
32:58
Outsider duelu je v pěti, začíná jeho zhruba poloviční přesilová hra.
32:24
Loui Ericsson z rychlého protiútoku umístil puk do Kristanovy výstroje, Tři korunky zůstanou před brankářem Slovinska.
31:57
Už to vypadalo na další velkou šanci Švédska, Daniel Sedin (SWE) ale nečekal přihrávku od Backströma a zakončení mu vůbec nevyšlo. Navíc vzápětí hákoval, díky čemuž posílá také Švédy do čtyř.
31:29
Tre Kronor nyní ostřeluje branku soupeře ze všech stran, nebezpečnou Karlssonovu ránu odrazil Kristan betonem do bezpečí.
30:58
Kovačevič (SLO) ve středním pásmu sestřelil naprosto zbytečně Hagelina, za což si půjde posedět za nedovolené bránění za katr. Navíc může být rád, že si za úder na hlavu nevykoledoval vyšší trest.
30:27
David Rodman se dostal do zajímavé příležitosti po slovinském protiútoku, zakončení z pravého kruhu trefilo Lundqvista do hrudi!
30:00
Zápas se nám překlápí do své druhé poloviny, Švédové zatím stále drží jednobrankové vedení. Slovinci rozhodně vycítili šanci.
28:54
Urbas je ve druhé dvacetiminutovce hodně aktivní, nyní si však slovinský útočník v akci jeden na jednoho na Karlssona nepřišel.
28:06
Po Backströmově zákroku na Kovačeviče končí kotouč mezi diváky, vhazovat se bude na půlící čáře.
27:48
Robar se pokusil překvapit švédskou obranu lobem, zkušení beci Tre Kronor si jeho vyhození dokázali pohlídat.
27:13
Backströmovu střelu ještě slovinští útočníci zblokovali, následnou ránu Oduyi od modré čáry Kristan viděl a bez okolků uklidil puk do své výstroje. Následuje komerční přestávka.
26:31
Na druhé straně Hagelin zabral na levém mantinelu, pronásledován dvěma slovinskými beky vypálil příklepem do levého betonu Kristana.
25:52
Slovinsko zvyšuje aktivitu v útočné třetině, Anže Kopitar po přejezdu modré čáry prudkou ranou těsně minul pravou Lundqvistovu tyč.
25:13
Gabriel Landeskog je po svém příchodu z trestné lavice při chuti, snažil se procpat mezi dvěma obránci, a dokonce se dostal do zakončení, jeho ránu ale Kristan vyrazil.
23:43
Švédové jsou v pěti.
23:35
Až nyní se podařilo Slovinsku vystrašit švédské fanoušky, Kranjcova střela byl tečována a mohla nadělat Lundqvistovi velké problémy, kdyby se však vešla mezi tři tyče.
22:59
Muršak s Kopitarem nedokázali udržet útočnou modrou čáru, ani druhá přesilovka Slovinců není příliš kvalitní.
22:17
Sabolič byl před brankou zahákován Karlssonem, rozhodčí se však tentokrát rozhodli nevylučovat.
21:43
Nyní to však kapitán Colorada Avalanche Daniel Landeskog (SWE) v útočném pásmu přehnal, za držení hole půjde za katr a nabídne soupeři šanci na srovnání skóre.
21:11
A nyní již je vyloučený slovinský hráč na ledě, Slovinsko druhou přesilovou hru seveřanů přežilo.
20:46
Švédové se v začátku druhé části nemohou usadit v útočné třetině, Slovinci se zatím brání velmi kvalitně.
20:01

střely: 10:6
trestné minuty: 2:4
přesilové hry: 1/1 – 0/1
Henrik Lundqvist – 6 zákroků, 0 gólů, 100 %
Robert Kristan – 9 zákroků, 1 gól, 90 %
Úvodní čtvrtfinálová třetina přinesla hodně opatrný hokej a v samotném závěru v přesilové hře také vedoucí branku v podání do prázdné branky doklepávajícího Alexandera Steena. Slovinci zatím hrají velmi sympaticky, mají v hale velkou podporu a všichni doufají, že ještě neřekli poslední slovo. Druhé dějství začne asi v 9:52, v jeho úvodu bude muset outsider duelu vzdorovat další přesilové hře Švédska.
20:00
19:34
Slovincům se daří procpat puk alespoň do střední třetiny, čas se Švédům v první části hodně krátí.
19:11
Švédové si v závěru první části vytvořili silnou převahu, Sabolič (SLO) háčkem sundal Ericssona, což pochopitelně znamená další početní výhodu Švédska.
18:50
A početní výhoda dnešního duelu nám nabízí úvodní branku čtvrtfinálových bojů! Střela od modré čáry se od zadního mantinelu odrazila přímo na hokejku ALEXANDERA STEENA, jenž pohodlně zametl puk za bezmocného Kristana – 1:0! Asistence: Daniel Alfredsson a Erik Karlsson.
18:31
Daniel Alfredsson dostal chvilku prostoru mezi kruhy, tahem však umístil kotouč přímo do náruče Roberta Kristana.
18:17
Hokejisté ze severu se již usadili v útočném pásmu a připravují si kvalitní střelecké pozice.
17:44
To by mohlo Slovince hodně mrzet. Faulem v útočném pásmu se totiž provinil Jan Muršak (SLO), který zasáhl Backströma do obličeje holí. Švédská přesilová hra je na olympiádě drtivá, podaří se jim v závěru první části udeřit?
17:35
David Rodman vyzkoušel štěstí z ostrého úhlu, na pozorného Lundqvista si však nepřišel.
16:59
Sledujeme hodně defenzivní bitvu, šancí v první třetině bylo prozatím jako šafránu. Uvidíme, jak se to vyvine s přibývajícími minutami.
16:14
Gregorc se s ničím nerozpakoval, po přejezdu modré čáry pouze nahodil kotouč. Švédsko ho však svou laxností svému soupeři doslova darovalo.
15:48
Hra je nyní výrazně rozkouskovaná, Slovinsko raději nic nevymýšlí a bleskově vyhazuje puk přes všechny čáry na zakázané uvolnění.
15:36
Během minuty a půl se Švédsko dočkalo hattricku. Zatím však jen na poli ofsajdů.
15:10
Neproduktivnější obránce turnaje Karlsson si znovu udělal útočný výlet až za slovinskou klec, dotírající beci soupeře však dokázali švédské počínání si v útočné třetině vytlačit do neutrální zóny.
14:35
Na druhé straně již nebyl Alfredsson tolik za hrdinu, v útočném pásmu byl totiž dříve než kotouč, což podruhé během krátké chvíle znamenalo ofsajd.
14:25
Muršak šikovně zabojoval v útočném pásmu, kdy dokázal sebrat puk dvěma švédským zadákům. Na pomoc poté přišel Daniel Alfredsson, který vystavil stopku problémům Tre Kronor.
14:00
Švédský přechod přes útočnou modrou čáru nevyšel, odpískán je ofsajd.
13:38
Hjalmarsson od modré střílel příklepem do chumlu těl na brankovišti soupeře, naštěstí pro Slovince puk prolétl těsně vedle mimo levé tyče.
12:51
Hagelin zakončil protiútok Tre Kronor ranou příklepem, jeho dělovka však skončila vysoko nad břevnem.
12:18
Slovinsko postupem času mnohem výrazně zlepšuje svoji hru, Švédové již nemají souvislou převahu jako na začátku duelu. Naopak také hrozí v útočném pásmu.
11:20
Steen chyboval ve středním pásmu, jeho zaváhání však Pance využít nedokázal. Rázem se vše opět stěhuje před Roberta Kristana.
10:37
Po trochu nepovedené rozehrávce Kristana střílel Hjalmarsson, pokus z pravé kruhu pozorná defenzíva stihla srazit do rohu kluziště.
09:58
Jimmie Ericsson nahozením od červené čáry vybojoval pro Švédy vhazování v útočném pásmu.
09:34
Karlsson svou střelou od modré čáry trefil pouze Gregorce, čímž nabídl Slovinsku obrovskou šanci! Sám před brankáře se dostal Tomaž Razingar, pokusil se o bekhendový blafák, který ale Henrik Lundqvist dokázal vybruslit a jeho zakončení zlikvidovat!
08:54
Potrestaný Jonathan Ericsson je zpět mezi mantinely, Švédové se znovu mohou vrhnout na útočení.
08:40
Stále stejná písnička, Slovinci se během přesilové hry nedokáží usadit před Henrikem Lundqvistem.
07:34
Outsiderovi dnešního duelu zatím úvodní početní výhoda příliš nevychází, jejich přechod přes střední pásmo je ukončen pro postavení mimo hru.
07:13
Na úvod přichází švédské vyhození až za Kristanovu svatyni.
06:54
Slovinci trpělivě čekali na šanci a ta nyní může přijít. Sabolič pronikal po levém mantinelu, Jonathan Ericsson (SWE) mu vložil hůl pod nohy, za což si půjde na dvě minuty posedět na trestnou lavici.
06:13
Tři korunky mají na svém kontě již čtyři střelecké pokusy, Lundqvist si nyní s kotoučem pohrál podruhé. Tičar se vytočil z rohu kluziště, střelu tahem ale švédský gólman sebral ze vzduchu pohodlně lapačkou.
06:00
Vzápětí si Rodman střelu zopakoval z podobné pozice, švédští beci ji však bruslemi odrazili až do ochranné sítě.
05:48
David Rodman připisuje poměrně lehkým nahozením od levého mantinelu úvodní zákrok na konto zkušeného Henrika Lundqvista. Jeho střelu švédský gólman odpravil vyrážečkou za branku.
05:14
Hagelin si najížděl na prudkou Ericssonovu přihrávku, k jeho smůle nedokázal letící kotouč zasáhnout.
04:23
Alexander Steen dostal pobídku od Berglunda a dostal se do velké šance! Z mezikruží si mohl doslova vybrat, kam umístí kotouč, i přesto ho však Kristan skvělým zákrokem vychytal!
04:04
Icing přichází také na straně Švédska, vhazovat se bude před Lundqvistem.
03:48
Tre Kronor výrazně zvyšují svoji aktivitu v útočném pásmu, Slovinci se však zatím brání velmi pozorně.
03:20
Kronwall křižným pasem našel Daniela Sedina, útočník Canucks z první poslal puk pouze do betonu Roberta Kristana.
02:33
Mnohem nebezpečněji již vypadalo vytočení Jimmieho Ericssona zpoza branky, když se útočník čtvrté formace snažil zasunout kotouč k bližší tyč. Zde v Soči skvěle chytající Kristan prozatím náskok favorita nepovolil.
02:01
Robar si s rozehrávkou počínal poněkud neobratně, nabídl puk Nyquistovi, který však byl tak překvapen, že nedokázal ohrozit slovinskou klec.
01:19
Alfredsson následně vybojoval puk a vyvezl ho pryč ze švédské poloviny. Následně mužstvo vedení Matjažem Kopitarem vyhodilo přes všechny čáry na zakázané uvolnění.
00:58
Rok Tičar šikovně zavezl puk do útočné třetiny, jeho kolegové ho zatím honí po rozích.
00:32
Daniel Sedin poslal puk na Backströma, který neváhal a ihned poslal puk na Kristana. Ten si však první zákrok dne nepřipsal, jelikož ránu švédského útočníka přizvedl do ochranné sítě Kovačevič.
00:06
Úvodního vhazování se zmocnili Slovinci, jejich pobyt v útočném pásmu skončil velmi rychle.
00:01
Na ledovou plochu nastupují nejprve rozhodčích, chvíli za nimi poté oba dnešní čtvrtfináloví aktéři.

Švédsko: Lundqvist (Enroth) – Jonathan Ericsson, Kronwall (C), Hjalmarsson, Oduya, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson – Alfredsson, Berglund, Steen – Backström, Eriksson, D. Sedin – Silfverberg, Johansson, Landeskog – Krüger, Nyquist, Jimmie Ericsson – Hagelin. Trenér: Pär Marts.

Slovinsko: Kristan (Hocevar) – Pretnar, Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Pavlin, Tavželj, Podlipnik – Kopitar, Rodman, Muršak – Jeglič, Tyčar, Sabolič – Urbas, M. Rodman, Razingar (C) – Goličič, Musič, Pance. Trenér: Matjaž Kopitar.

Rozhodčí: Meier, Šindler – Carlson, Wheler.
Vítěz tohoto čtvrtfinále se v následujícím semifinále poměří s lepším z duelu Finsko – Rusko. Hlavními sudími úvodního čtvrtfinále bude Američan Brad Meier a Čech Vladimír Šindler! Na čarách jim budou nápomocni Kanaďané Chris Carlson a Mark Wheler.
Slovinsko se dá v tuto chvíli považovat za černého koně turnaje. V základní skupině totiž v úvodním duelu potrápili domácí Rusy, poté dokonce zaskočili slovenské hokejisty a nakonec zdatně vzdorovali Spojeným státům. V osmifinálovém duelu smetli Rakušany v poměru 4:0 a postoupili mezi nejlepších osm týmů na světě, což je pro malou hokejovou zemičku nepopsatelným úspěchem.
Švédsko jako jediné z celé olympiády neztratilo ve skupině ani bod, což ho katapultovalo na první místo ze všech dvanácti týmů. Zároveň mu stanovilo papírově nejlehčího soupeře do čtvrtfinále. Hokejisté Tre Kronor udolali postupně 4:2 Českou republiku, 1:0 Švýcarsko a na závěr základní skupiny B přehrálo dalšího čtvrtfinalistu z Lotyšska v poměru 5:3.
Čtvrtfinálový den na olympijských hrách odstartuje již v devět hodin dopoledne soubojem Švédska a Slovinska. Senzační pouť Slovinců se nezasekla ani v osmifinále, kdy si s naprostou pohodou poradili s mužstvem Rakouska. Nyní je však čeká o mnohem větší kalibr, zaskočit ho bude hodně těžký oříšek. Tři korunky jsou v duelu obrovským favoritem, což budou chtít potvrdit a zajistit si účast v bojích o medaile.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:00.