SESTŘIH: Plzeň - Baník 4:0. Bílek má první výhru, trefili se stopeři

2
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

Fotbalisté Plzně uštědřili v 33. ligovém kole doma Ostravě debakl 4:0. Základ položily branky stoperů Lukáše Hejdy a Jakuba Brabce v rozmezí 30. až 51. minuty, kanonádu završili v poslední desetiminutovce náhradníci Zdeněk Ondrášek a Adriel Ba Loua. Západočeši se dočkali vítězství po čtyřech kolech. Trenér Michal Bílek oslavil první výhru po návratu na lavičku Viktorie. Plzeň si díky ní upevnila páté místo a má blízko do kvalifikace o novou Evropskou konferenční ligu. V posledním kole na hřišti sestupující Opavy jí stačí získat bod.

Úvod patřil hostům. Plzeňská obrana inkasovala v předchozích čtyřech kolech 14 branek, teď z ní navíc vypadli pro červené karty Kaša s Havlem a už v páté minutě se projevila její zranitelnost. Po Hejdově hrubce šel Kuzmanovič sám na brankáře, Staňka oklamal, ale trefil jen tyč.

Víc šancí ale měli domácí. Brankáři Laštůvkovi pomohl na brankové čáře Jánoš a při Kalvachově střele z dálky měl veterán mezi tyčemi Baníku štěstí, že se míč po jeho nejistém zákroku odkutálel vedle branky. Bucha se ocitl sám v dobré pozici, ale vysoko přestřelil.

Viktoria hrozila hlavně po rohových kopech. Ve 30. minutě zahrávala už osmý, první centr sice hosté odvrátili, ale míč se po Hybšově přihrávce vrátil před branku k Hejdovi a plzeňský stoper ho zblízka protlačil do sítě.

VZÁJEMNÁ BILANCE TÝMŮ HRAJÍCÍCH O PÁTE MÍSTO

Plzeň–Liberec 0:2, 1:4
Liberec–Pardubice 4:1, 0:3
Pardubice–Plzeň 3:0, 0:2

Při shodném celkovém zisku 55 bodů – tzn. v příštím kole prohra Plzně v Opavě, výhry Pardubic s Jabloncem a Liberce s Olomoucí – rozhodne tato minitabulka.

1. Liberec 10:5 9
2. Pardubice 7:6 6
3. Plzeň 3:9 3

Také při druhém gólu Baník nezvládl pokrýt soupeřovy hráče při rohovém kopu a kapitán Brabec opět zblízka stehnem přidal druhý gól. Před další pohromou uchránil hosty Laštůvka, který si poradil s efektní Čermákovou patičkou i s Hejdovou dorážkou. Při Šulcově střele ho zachránila tyč.

Osm minut před koncem ale vypálil z dálky Ondrášek z dálky přesně k tyči a také o čtvrtý gól se postarali střídající hráči. Káčer našel Ba Louu a útočník z Pobřeží slonoviny výsledek chladnokrevně zkompletoval.

Hosté vypadali rezignovaně a k většímu ohrožení branky se nedostali. Jedinou výjimkou byl únik Sora, nigerijský náhradník utekl plzeňské obraně, ale Staňka nepřekonal. Domácí gólman si poradil i s Tetourovou střelou.

Baník porážkou přišel i o teoretickou šanci podívat se do pohárové Evropy a Viktorii v lize od srpna 2009 neporazil ve 23. utkání za sebou. V posledních pěti duelech jí navíc nevstřelil gól.

Domácí: 30. Hejda, 51. Brabec, 82. Ondrášek, 88. Ba Loua

Hosté:

Domácí: Staněk – Falta, Brabec (C), Hejda, Hybš – Al. Čermák, Kalvach, Bucha (85. Káčer) – Kayamba (79. Mihálik), Beauguel (64. Ondrášek), P. Šulc (85. Ba Loua).

Hosté: Laštůvka (C) – Sanneh (46. Sor), J. Pokorný, Stronati, Fleišman – D. Buchta (75. Fillo), Jánoš (69. Svozil), Kuzmanović (46. de Azevedo), Tetour, Ndefe – Zajíc (69. Šmiga).

Plzeň - Baník: Tetour se proháčkoval ke střele a pořádně protáhl Staňka

Plzeň - Baník: Ondrášek po krásné Mihálikově patičce pojistil výhru Viktorie, 3:0!

Plzeň - Baník: Bucha skvěle našel Šulce, který napálil tyč!

Plzeň - Baník: Velký závar po Kalvachově strandardce, Hejda nepropálil Laštůvku!
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

Plzeň - Baník: Brabec po Buchově rohovém kopu zvyšuje na 2:0!
Plzeň - Baník: Hejda dotlačil míč za Laštůvku, Viktoria vede 1:0!

Plzeň - Baník: Buchova nadvakrát tečovaná rána málem zapadla do sítě!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.