SESTŘIHY: Pastrňák dal další gól, Boston ale padl. Mrázek schytal debakl

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

David Pastrňák dostal Boston v NHL na ledě Floridy po asistenci Davida Krejčího v čase 59:11 do vedení 3:2, ale domácí hokejisté zápas otočili a vyhráli 4:3 v prodloužení. V sestavě vítězů si připsal jednu přihrávku Radko Gudas. Z českých gólmanů chytal od začátku jen Petr Mrázek, který pustil sedm branek ze 43 střel při prohře Chicaga 3:7 v Edmontonu.

David Rittich naskočil ve 47. minutě do brankoviště Winnipegu, který podlehl Philadelphii 0:4, a ze tří střel neinkasoval. Vejmelka, který minule vychytal čisté konto, tentokrát zůstal na střídačce Arizony, která prohrála v Anaheimu 1:2 v prodloužení. Pavel Francouz kryl záda Alexandaru Georgijevovi, který dovedl Colorado k výhře 4:2 nad St. Louis.

Florida třikrát vyrovnala a na 2:2 upravil ve 49. minutě Sam Bennett z protiútoku, který založil Gudas. V závěru přiblížil Pastrňák Boston k výhře, poté co se prosadil střelou zápěstím z mezikruží a vstřelil 38. gól v sezoně. Aleksander Barkov ale poslal zápas trefou tři sekundy před koncem třetí třetiny do prodloužení, které rychle ukončil Sam Reinhart. Lídr NHL prohrál poprvé v ročníku dvě utkání za sebou.

„Měli jsme dvakrát možnost vyhodit puk a nepovedlo se,“ komentoval trenér Bostonu Jim Montgomery nepovedený závěr normální hrací doby. „Soupeř hrál druhý zápas ve druhém dni a překvapilo mě, že nás ve třetí třetině přehrál. Byl odhodlanější, častěji měl puk. Nevyrovnali jsme se mu v touze vyhrát. Ale to se stává, když se hraje tolik zápasů. Ve spoustě předchozích utkání jsme soupeře v tomhle směru předčili,“ doplnil kouč.

Mrázek inkasoval poprvé v šesté minutě, kdy jej překonal Tyson Barrie v přesilové hře od modré čáry. Na začátku prostřední části vyrovnal Jason Dickinson, ale Edmonton odskočil v pasáži od 27. do 35. minuty na 5:1. Barrie a Zach Hyman se prosadili po dorážkách, Leon Draisaitl využil z blízka početní převahu a individuální akcí se blýskl Connor McDavid. Lídr produktivity NHL, který má na kontě 92 bodů (41+51) z 50 utkání, si vybruslil od zadního mantinelu před branku a bekhendem zvýšil.

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

V poslední třetině se změnilo skóre na obou stranách dvakrát. Mrázek nestačil na střelu Evandera Kanea z levého kruhu a ještě jej překonal spoluhráč Seth Jones, od jehož chráničů se odrazilo do sítě nahození Ryana McLeoda ze záporného úhlu. Ostravský rodák dostal sedm branek potřetí v sezoně.

V závěru utkání se dočkal nečekaného debutu v NHL Matt Berlin. Záložní gólman, který chytá za Univerzitu Alberta a s Edmontonem příležitostně trénuje, podepsal v den zápasu zkušební kontrakt poté, co kvůli nemoci nebyl k dispozici Stuart Skinner. I vzhledem k vývoji utkání jej trenér Jay Woodcraft na návrh hráčů včetně McDavida poslal do hry na poslední dvě a půl minuty.

„Myslel jsem si, že vtipkují, když mi sdělili, abych se připravil. Rychle jsem se protáhl, několikrát zhluboka nadechl a šel do brány. Srdce mi strašně rychle bušilo,“ líčil Berlin. „Celý den byl hektický. Učil jsem se na pondělní zkoušku z psychologie, když jsem se dozvěděl pár hodin před zápasem, že potřebují, abych dělal náhradního gólmana. A skončilo to neuvěřitelně. Nezapomenu na to po zbytek života,“ řekl Berlin, který chytil i jednu střelu.

Logan Couture zařídil dvěma góly a třemi asistencemi výhru San Jose 6:4 v Pittsburghu. Kanadský útočník, který si pěti body v zápase NHL vytvořil osobní maximum, zlomil v 56. minutě nerozhodný stav 4:4. Jeho spoluhráč Erik Karlsson si vedle gólu připsal i padesátou přihrávku v 51. utkání sezony. Této mety dosáhl rychleji mezi obránci naposledy Sergej Zubov v roce 1994. Tomáš Hertl k vítězství bodově nepřispěl.

Tampa Bay porazila na svém ledě Los Angeles 5:2 a dvanáctou domácí výhrou v řadě překonala klubový rekord. Hlavním strůjcem vítězství byl Nick Perbix, který připravil tři branky.

Semjon Varlamov kryl 44 střel včetně trestného střílení a dovedl New York Islanders k výhře 2:1 v prodloužení nad Vegas. Ruský gólman sebral gól skvělým zákrokem hokejkou Riellymu Smithovi, který zakončoval do prázdné branky.

Domácí: 09:22. Newhook, 11:36. Compher, 24:48. Rodrigues, 59:57. Nieto

Hosté: 36:27. B. Schenn, 49:40. Barbašev

Domácí: Georgijev (Francouz) – Makar (A), D. Toews, E. Johnson, Girard, Englund, B. Hunt – Rantanen (A), MacKinnon (A), Lehkonen – Malgin, Compher, Nieto – L. O'Connor, Newhook, Rodrigues – MacDermid, Meyers, Cogliano.

Hosté: Binnington (Greiss) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Krug, Bortuzzo, Mikkola – Kyrou, B. Schenn (A), Saad – Tarasenko (A), Acciari, Barbašev – Leivo, L. Brown, Neighbours – T. Pitlick, Alexandrov, Toropčenko.

Blandina, Skilliter – Murchison, Berg

Ball Arena, Denver

18 137 diváků

Domácí: 28:55. Montour, 48:29. Bennett, 59:57. Barkov, 60:17. Reinhart

Hosté: 16:50. Cr. Smith, 37:55. Coyle, 59:11. Pastrňák

Domácí: Lyon (Guzda) – Ekblad (A), Forsling, Montour, M. Staal, Mahura, Gudas – Lundell, Barkov (C), Reinhart – Verhaeghe, Bennett, M. Tkachuk (A) – Lomberg, Luostarinen, Tierney – Cousins, G. Smith, E. Staal.

Hosté: Swayman (Ullmark) – Grzelcyk, McAvoy (A), H. Lindholm, Carlo, Clifton, Forbort – Hall, Bergeron (C), Marchand (A) – Pastrňák, Krejčí, Zacha – Frederic, Coyle, Cr. Smith – N. Foligno, Greer, McLaughlin.

Pollock, Sandlak – Cherrey, Baker

FLA Live Arena, Sunrise

18058 diváků

Domácí:

Hosté: 15:15. N. Cates, 31:53. Bellows, 43:11. Tippett, 46:48. DeAngelo

Domácí: Hellebuyck (47. Rittich) – Morrissey (A), Pionk, Samberg, Dillon, Stanley, Schmidt – Ehlers, Scheifele (A), Wheeler – Connor, Dubois, Perfetti – M. Barron, Lowry (A), Kuhlman – Mäenalanen, Stenlund, Gagner.

Hosté: Hart (Sandström) – Provorov, York, Sanheim, DeAngelo, Seeler, Ristolainen, Braun – J. van Riemsdyk, Frost, Tippett – Farabee, N. Cates, Konecny – Hayes, Laughton (A), Bellows – Deslauriers, P. Brown.

Dwyer, Charron – Knorr, Apperson.

Canada Life Centre, Winnipeg

14 476 diváků

Domácí: 05:02. Point, 06:21. Bellemare, 15:57. Perry, 35:20. Colton, 56:03. Hedman

Hosté: 10:13. Anderson-Dolan, 39:08. Danault

Domácí: Vasilevskij (Elliott) – Bogosian, Hedman (A), Perbix, Sergačjov, Černák, Cole – Kučerov (A), Point, Stamkos – Killorn (C), Cirelli, Hagel – Maroon, Paul, Colton – Perry, Bellemare, Naměstnikov.

Hosté: Quick (Copley) – Doughty (A), M. Anderson, M. Roy, Durzi, Se. Walker, Edler – Kempe, Kopitar (C), Byfield – Arvidsson, Danault (A), Iafallo – Anderson-Dolan, Lizotte, Fiala – Lemieux, Kupari, Fagemo.

Furlatt, St. Pierre – Pancich, Mahon

Amalie Arena, Tampa

19 092 diváků

Domácí: 20:22. DeBrincat, 27:59. Giroux, 29:32. Giroux, 58:34. M. Joseph, 59:13. Brassard

Hosté:

Domácí: A. Forsberg (Mandolese) – Chabot (A), Holden, Sanderson, Hamonic, Brännström, Zajcev – B. Tkachuk (C), Stützle, M. Joseph – DeBrincat, Greig, Giroux (A) – Brassard, Pinto, Batherson – Kelly, Gambrell, Watson.

Hosté: Montembeault (Allen) – Matheson, Savard, Xhekaj, J. Barron, Harris, Kovacevic (A) – Jos. Anderson (A), Suzuki (C), R. Pitlick – Hoffman, Dach, Ylönen – Dvorak, Dadonov, Beck – Pezzetta, Belzile, Harvey-Pinard.

McCauley, Joannette – Brisebois, Marquis

Canadian Tire Centre, Ottawa

20 034 diváků

Domácí: 05:45. Malkin, 12:55. Crosby, 34:54. Poehling, 50:06. Malkin

Hosté: 01:25. Eyssimont, 19:53. E. Karlsson, 24:54. Gregor, 37:07. Barabanov, 55:35. Couture, 59:50. Couture

Domácí: DeSmith (Tokarski) – Letang (A), Dumoulin, Petry, M. Pettersson, Ruhwedel, P. Joseph – Rust, Crosby (C), Guentzel – Rakell, Malkin (A), Zucker – Carter, Blueger, McGinn – Heinen, Poehling, D. O'Connor.

Hosté: Kähkönen (Reimer) – E. Karlsson (A), Jayc. Megna, Benning, Vlasic, Ferraro, MacDonald – Gadjovich, Hertl (A), Meier – Barabanov, Couture (C), Eyssimont – Gregor, Sturm, Bonino – Lindblom, Lorentz, J. Svečnikov.

Mitch Dunning, TJ Luxmore. Čároví: Kilian McNamara, Kyle Flemington

PPG Paints Arena, Pittsburgh

18417 diváků

Domácí: 23:52. Lee, 64:28. Barzal

Hosté: 36:08. W. Carrier

Domácí: Varlamov (Sorokin) – Pelech, Pulock, Romanov, Mayfield, Bolduc, S. Aho I – Beauvillier, Barzal, Cizikas – Lee (C), Nelson (A), Palmieri – Parise, Pageau, Holmström – M. Martin, Räty, Bailey (A).

Hosté: L. Thompson (Hill) – Martinez (A), Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Hague, Hutton – Cotter, Eichel, Marchessault – R. Smith (A), W. Karlsson, Amadio – W. Carrier, Stephenson, Kessel – Howden, N. Roy, Kolesar.

Nicholson, L'Ecuyer – Kovachik, Smith

UBS Arena, New York

17 255 diváků

Domácí: 03:35. J. Eriksson Ek, 32:39. Spurgeon, . Kaprizov

Hosté: 02:22. Quinn, 29:50. Girgensons

Domácí: M. Fleury (Gustavsson) – Middleton, Spurgeon (C), Brodin, Dumba (A), Merrill, Addison – Kaprizov, Steel, Zuccarello – Boldy, F. Gaudreau, M. Foligno (A) – Greenway, J. Eriksson Ek, Hartman – Duhaime, Dewar, Reaves.

Hosté: Luukkonen (Comrie) – Dahlin (A), Power, Jokiharju, Bryson, Ljubuškin, Clague – J. Skinner, Ta. Thompson, Tuch – Peterka, Asplund, Quinn – Mittelstadt, Jost, V. Olofsson – Girgensons (A), Krebs, Okposo (C).

Pochmara, Lee – Gawryletz, Johnson

Xcel Energy Center, St. Paul

Domácí: 32:32. Max Jones, 63:34. Zegras

Hosté: 16:21. N. Ritchie

Domácí: Gibson (Stolarz) – Fowler, Kulikov, Klingberg, Vaakanainen, Benoit, Beaulieu – Vatrano, McTavish, Max Jones – Henrique, Zegras, Terry – R. Strome, Lundeström, Silfverberg – Comtois, Jays. Megna, Carrick.

Hosté: Ingram (Vejmelka) – Nemeth, Moser, Stecher, J. Brown, Chychrun, Välimäki – Crouse, Bjugstad, Guenther – N. Ritchie, Boyd, Fischer – Keller, Hayton, Schmaltz – Maccelli, McBain, Kassian.

Anderson, Chmielewski – Gawryletz, Mills

Honda Center, Anaheim

16 126 diváků

Domácí: 08:40. Geekie, 28:33. Wennberg, 45:39. Tolvanen

Hosté: 38:59. K. Johnson

Domácí: Grubauer (Mar. Jones) – A. Larsson (A), Dunn, Borgen, Oleksiak, C. Fleury, Soucy – McCann, Wennberg, B. Tanev – Bjorkstrand, Gourde, Tolvanen – Eberle (A), Donato, Burakovsky – Hayden, Geekie, Sprong.

Hosté: Merzlikins (Korpisalo) – Peeke, Gavrikov, Gudbranson, Berni, Christiansen, Bayreuther – Laine, Jenner (C), J. Gaudreau (A) – K. Johnson, Sillinger, Marčenko – Bemström, Roslovic, L. Foudy – Olivier, Kuraly, E. Robinson.

Peter MacDougall, Furman South. Čároví: CJ Murray, Matt MacPherson

Climate Pledge Arena, Seattle

17151 diváků

Domácí: 05:20. Barrie, 26:37. Draisaitl, 32:15. Barrie, 33:12. McDavid, 34:48. Hyman, 48:41. E. Kane, 51:48. R. McLeod

Hosté: 25:25. Dickinson, 48:29. J. Toews, 54:47. Raddysh

Domácí: Campbell (58. Berlin) – Nurse (A), Ceci, Kulak, Barrie, Broberg, Bouchard, Desharnais – Holloway, McDavid (C), Hyman – E. Kane, Draisaitl (A), Ryan – Kostin, Nugent-Hopkins, Janmark – R. McLeod, Puljujärvi.

Hosté: Mrázek (Stauber) – McCabe, S. Jones, J. Johnson, Murphy (A), C. Jones, Mitchell – Athanasiou, Dickinson, P. Kane (A) – Kurashev, Domi, Raddysh – Lafferty, J. Toews (C), Blackwell – Katchouk, Entwistle, R. Johnson.