Finsko si tak připisuje dva body do tabulky, Rusko jeden. Je paradoxní, že stejným výsledkem skončil vzájemný duel i loni, ovšem s tím rozdílem, že tehdy vzítězila ruská sborná a v prodloužení.
Znovu se potvrdilo, že zápasy mezi Finskem a Ruskem na Karjale jsou opravdu vyrovnané. Rusové drželi od začátku druhé až do poloviny třetí třetiny hubený náskok, avšak domácí devět minut před koncem srovnali a v samostatných nájezdech, do kterých zápas dospěl, byli úspěšnější, když proměnili dva ze tří nájezdů. Hosté se v nájezdech neprosadili ani jednou.
65:00
Finsko právě vstřelilo branku!
Salminen svůj nájezd proměnil a vítězný gól je tak připsán PETTERI NUMMELINOVI.
Střelec ruského gólu Anisimov rovněž nedává. Finové můžou rozhodnout.
Střelec vyrovnávací branky Laine taky neproměnil.
Kuzněcov na druhé straně není úspěšný.
Nummelin jako první jede a proměňuje.
Samostatné nájezdy začínají.
Oba gólmani jsou připraveni na svých místech.
V prodloužení stojí za zmínku především obrovská šance Averina, která ale zůstala nevyužita. Rozhodnout tak musí samostatné nájezdy.
65:00
Prodloužení skončilo.
64:59
Rusko si ještě v posledních vteřinách brousilo drápky na bonusový bod, ale ten si bude muset vybojovat v nájezdech.
64:37
Finy znovu zastavil ofsajd.
63:26
Averin měl na své holi rozhodnutí. Téměř sám se hnal do útočného pásma, dostal se před Rinneho, ale zblízka jej nedokázal prostřelit, nevyšla mu pak ani následná dorážka.
62:43
Hraje se dál.
Hráči, fanoušci, trenéři atd. stále čekají, kdy dá hlavní rozhodčí konečně pokyn, že se může pokračovat.
Stále se nehraje.
62:42
Hra je přerušena, neboť jedno z plexiskel není na své místě.
62:17
A další postavení mimo hru Finů.
61:41
Finský útok pro změnu zastavil ofsajd.
60:40
Šipačjov zajel do pásma a skrz protihráče pálil, jenže pravou tyč o kousek minul.
60:01
Domácím Finům se devět minut před koncem podařilo srovnat a remízový stav zůstal až do závěrečné sirény. Oba celky mohly rozhodnout ještě v základní hrací době, avšak jak Barulin, tak Rinne jsou dnes velice spolehliví.
60:00
59:34
Nejprve Kontiola z pravé strany nepřekonal Barulina mezi betony, na druhé strany jeli dva ruští hráči proti dvě protihráčům, ale tečovaný puk skončil nakonec mimo branku.
58:38
Rinne zachránil svůj tým, když zkrotil nebezpečnou ránu z otočky.
58:02
Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny.
57:47
Je vidět, že oba celky hrají hodně opatrně, každá chyba může mít hodně neblahé následky a může být rozhodující.
57:04
Špatná rozehrávka rudých a puk končí na zakázaném uvolnění.
55:50
Na druhé straně pálil od modré čáry mimo tři tyče Nikulin.
55:10
Tvrdá rána od levého mantinelu Barulina nevystrašila, ruský gólman včas sklapl svoje betony.
54:35
Puk mají hosté za svojí brankou. Třetí část se pomalu chýlí k závěru.
53:20
Šipačjov se dostal sám až před brankáře soupeře, avšak zblízka jej překonat nedokázal. Velká šance Rusů.
52:30
Hra se trochu uklidnila, u puku hosté a začínají ze svého pásma.
51:51
Barulin radši podržel nahozený puk ve své lapačce.
51:34
Finové pokračují v aktivní hře. Rusové vyhodili jen na zakázané uvolnění.
50:47
Po buly se o puk hodně bojovalo, nakonec se dostal k finskému hráči a TEEMU LAINE zavřel oči a pálil vší silou na branku. Trefil se k bližší tyči, kam Barulin nedosáhl a jen se ohlédl za pukem.
Asistence: Petri Kontiola.
49:30
Rusko nadále zůstalo v útočném pásmu, Finsko si pomohlo jen vyhozením přes všechny čáry a to tak šikovně, že to ani nebyl icing.
48:06
Tichonov se prezentoval individuální akcí, střílel přes obránce, ale Rinne puk dobře viděl a jeho střelu kryl.
47:26
Ramstedt tak dlouho míchal s pukem, až jej vyvezl ven z útočného pásma, čímž si asi pochvalu od trenéra nevyslouží.
46:50
Rusové sice puk získají, ale jen ho nahodí soupeři do pásma.
45:38
Tuppurainen posunul zpoza branku puk na Pihlströma, ovšem ten trefil jen přesouvajícího se Barulina.
44:16
Rusové hrají v plném počtu.
44:02
Finským fanouškům se předváděná hra jejich miláčků vůbec nelíbí a patřičně to dávají najevo hlasitým pískotem.
43:30
A znovu.
42:55
Hosté vyhazují přes všechny čáry.
42:16
Vyloučen Čudinov (RUS). na dvě minuty za zdržování hry.
40:28
Finové hrají v plném počtu.
40:01
Ve druhé části už gól padl a to hned na začátku. První formace v čele s Anisimovem zajistila svým barvám vedení. K vidění bylo konečně i více šancí, Rusko mohlo svůj náskok ještě zvýšit, naopak Finsko mohlo minimálně vyrovnat. Oba gólmani se ale činili a tak žádná další branka v prostřední dvacetiminutovce už nepadla.
40:00
39:59
Hosté ještě zkoušeli zahrozit, ale Rinne už zasahovat nemusel.
38:28
Ještě se bude vylučovat a Finové budou hrát do konce druhé třetiny ve čtyřech, pokus samozřejmě nedají Rusové gól. Za držení je vyloučen Lehterä (FIN).
37:40
Ale ani oni brankáře neohrozili, puk však mají stále ve své moci. Začínají ze svého pásma.
37:19
Hosté dlouho pobyli v útočném pásmu, avšak ke střele je pozorná obrana soupeře nepustila. Finové útočí.
36:23
Nahození od pravého mantinelu Barulin neudržel, ale puk se naštěstí pro něj dostal k jeho spoluhráčům.
35:34
Salminen se ocitl na levé straně sám před gólmanem, ale místo střely ještě volil přihrávku na svého spoluhráče, který ji však nezpracoval. Soupeř následně puk vyhodil na icing. Už mohlo být srovnáno.
34:55
Nahození z pravé strany kryje Barulin do lapačky.
34:40
Rusy zastavil ofsajd.
33:55
Také Finové přečkali oslabení bez úhony.
33:05
Kotouč končí opět za brankou Barulina.
32:50
Petrov chtěl zblízka dorazit Šipačjovo nahození, ale Rinne puk schoval pod lapačku.
32:20
31:55
Nakonec se vylučuje o chvíli později. Laine (FIN) je vyloučen za hákování.
31:45
Velké šance Finů. Hagman nejprve zblízka na Barulina nevyzrál, akce pokračovala a o chvíli později vznikla před ruským brankářem velká skrumáž, kdy se snad tři hráči Suomi snažili dotlačit puk za čáru, ale ani jednomu se to nepodařilo. Následně vznikla menší potyčka. Uvidíme, zda se bude vylučovat.
31:05
Další rána z hole finského hráče proletěla těsně vedle pravé tyče.
30:20
A Rusko je kompletní.
30:11
Puk končí ve středním pásmu.
29:40
Dvakrát musel Barulin zasahovat proti střele od modré čáry, v obou případech uspěl.
28:50
Hosté se osvobozují a střídají.
28:20
Znovu vyloučení na straně Ruska, za sekání je na dvě minuty vyloučen Medvěděv (RUS).
27:45
Domácí při útočné snaze stavil ofsajd.
27:02
Hosté radši vyhazují na icing.
26:38
Rinne musel znovu zasahovat proti nebezpečné ráně z bezprostřední blízkosti. Domácí gólman drží puk ve své výstroji.
25:52
To samé platí i o soupeři, který snad půl minuty s pukem na holi nedokázal v útočném pásmu ani jednou vystřelit.
24:25
Znovu jsou hosté v pásmu soupeře, ale místo střely si radši přihrávají.
23:49
Kontiola se ocitl v obrovské šanci, když se dostal k odraženému puku a zívala před ním téměř odkrytá brána, ovšem domácí hráč byl tísněn a nedokázal zakončit.
23:09
Rusové radši vyhazují na icing.
22:40
Hra se přelévá ze strany na stranu, ale ani jeden tým se ke střele moc nemá.
21:35
Finové se snaží vyrovnat, ale zatím jsou u puku stále hosté. Čtvrtá formace udělala pořádný vítr v obranném pásmu Finů, ale Rinne zasahovat nakonec nemusel.
20:31
Rusko právě vstřelilo branku!
Je tady první gól. Žerděv přiťukl v útočném pásmu puk ARTĚMU ANISIMOVI a ten z blízka prostřelil domácího gólmana.
Asistence: Nikolaj Žerďev a Jevgenij Dadonov.

20:01
V úvodní části se diváci spíš nudili, hráči obou mužstev si mezi sebou vyměňovali puky a do útočení se příliš nehrnuli. Žádnou velkou gólovku jsme za tím neviděli a nic na tom nezměnili ani dvě přesilové hry Finů. Snad bude druhá třetina o poznání lepší.
20:00
19:51
Barulin si ještě sáhl na puk po střele ze středního pásma, ale to je v první části asi tak vše.
19:24
Kuzněcov je zpátky na ledě, ani druhá přesilovka Suomi zůstává nevyužita.
19:01
Ohlášena poslední minuta první třetiny.
18:31
Znovu domácí roztočili přesilovkovou formaci v útočném pásmu, ale bez gólového efektu.
18:01
Rusové vyhazují přes všechny čáry.
17:24
Vyloučen Kuzněcov (RUS) na dvě minuty za hákování. Kousa se ocitl sám v dobré šanci před brankou a dostal přihrávku, ovšem právě nedovolený zákrok ruského hráče způsobil, že v brance skončil sám finský hokejista místo puku.
16:27
A mohlo zaútočit, Tarasenko však z pravé strany trefil pouze připraveného gólmana Finska.
15:30
Rusko je kompletní.
15:14
Domácí roztočili přesilovkový kolotoč a i když motali soupeře skoro minutu, na branku ani jednou nevystřelili. Špatnou přihrávkou se naopak sami připravili o pásmo.
13:30
První vyloučení. Za hákování je na dvě minuty z ledu vykázán Alexandrov (RUS).
12:32
Filppula se tlačil před branku a snažil se zasunout puk za čáru, ovšem Barulin jej měl pod kontrolou.
11:35
Až teď si Barulin po dlouhé době sáhl na puk, když likvidoval střelu Kontioly z hranice kruhu pro vhazování.
10:40
Hra se přesouvá z jedné strany na druhou, ale žádná šance zatím k vidění nebyla. Opravdu strašný hokej zatím předvádí oba týmy.
09:27
Rusové získali sice puk, ale jen nahodili do útočného pásma, aby to nebylo zakázané uvolnění, a střídají.
08:48
Obě mužstva opět střídají, Finové s pukem na holi zahajují útok.
08:13
Špatná rozehrávka domácích a puk končí na zakázaném uvolnění.
07:10
Anisimov se snažil zblízka najít skulinku mezi betony brankáře Rinneho, ovšem ten podržel beton u levé tyče a gól nepřipustil.
06:36
Obě mužstva vystřídala, Finové s pukem na holi zajeli do pásma, ale hra byla nakonec přerušena, neboť puk skončil mimo hrací plochu.
05:45
Nejprve na jedné straně Makarov trefil jen protihráče před sebou, z protiútoku ve stejné šanci a stejným výsledkem pochodil na straně druhé Salminen.
04:57
Znovu se domácí dokázali dostat téměř až před brankáře, ale až do zakončení se nedostali.
03:38
Rychlý brejk Rusů, avšak vše za svého gólmana vyřešila finská obrana.
02:45
Utkání je zatím hodně opatrné.
01:55
První velká šance Finů, Salminen všek před poloprázdnou bránou netrefil puk.
00:27
Finové vyrazili do útoku, ale branku soupeře neohrozili, Rusové vyhazují na icing.
00:01
Obě mužstva jsou na ledě, zní hymny obou států.

Rusko: Barulin - Medvěděv, Nikulin, Rjasenskij, Bělov, Čudinov, Denisov, Alexandrov, Birjukov - Dadonov, Anisimov, Žerděv - Petrov, Šipačjov, Kuzněcov - Makarov, Tichonov, Tarasenko - Averin, Kazionov, Kokarev.

Finsko: Rinne - Nummelin, Väänänen, Heikkinen, Kousa, Laakso, Eronen, Hietanen, Jalasvaara - Haataja, Ramstedt, Hagman - Joensuu, Kontiola, Laine - Salminen, Lehterä, Enlund - Pihlström, Filppula, Tuppurainen.

Rozhodčí: Morgan Johansson, Marcus Vinnerborg - Joonas Saha, Masi Puolakka.

Vzájemné zápasy

Finové mají svému soupeři před vlastním publikem co oplácet. Vždyť nad Ruskem zvítězili na Karjale naposledy 10. 11. 2007, kdy zvítězili poměrem 2:1. Poté vyhrávali pouze Rusové, avšak nutno podotknout, že vyjma jednoho zápasu to bylo vždy velmi těsné. Z posledních deseti vzájemných duelů si výhru připsali Finové jen třikrát.

Rusko

Ruský mančaft v minulém roce celý finský turnaj vyhrál, když po třech výhrách - kromě Finska ještě nad Švédskem 4:1 a Českem 2:1 - obsadil se sedmi body první pozici. Kouč obhájců poháru Zinetula Biljaletdinov sice nenominoval největší hvězdy Ovečkina, Malkina nebo Kovalčuka, přesto jména jako Alexander Radulov, Vladimír Tarasenko nebo Dmitrij Kulikov budí u soupeřů respekt.

Finsko

Finové skončili loni na druhém místě se čtyřmi body, když podhlehli Rusku 1:2 po samostatných nájezdech, následně si vyšlápli na Českou republiku, kterou deklasovali 4:0 a celý turnaj zakončili divokým utkáním proti Švédům, kterým nakonec podlehli těsně 3:4. V letošním ročníku může trenér Jukka Jalonen počítat se čtveřicí hráčů z NHL, mimo jiné i brankářem Plzně Tuukka Raskem. Dalšími hráči ze zámoří jsou Mikko Koivu, Jesse Joensuu a Pekka Rinne.
Přeji krásný den všem hokejovým fanouškům. Opět se rozbíhá kolotoč Euro Hockey Tour a první přichází na řadu finský turnaj Karjala cup, který bude však jiný, než v předchozích ročnících. Zúčastněná mužstva totiž mohou využít hráčů z NHL, kteří v době výluky hrají právě v evropských ligách. Oba dnešní soupeři toho patřičně využili, i když některé velké hvězdy nakonec nedorazí.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.