KHL - Základní část -  ONLINE PŘENOS -  Čerepovec : Riga - 9. prosince 2020   17:00

Čerepovec
Čerepovec
8:14' Vicharev  • 22:30' J. Morozov (Liška) • 42:10' Provolněv (J. Morozov, A. Garejev) • 55:19' Lalonde (Kapustin, Provolněv)
4:2
(1:0, 1:0, 2:2)
Riga
Riga
46:13' Dzierkals  (Sotnieks) • 53:23' Indrašis
Čerepovec
Podjapolskij (Šugajev) – Provolněv, Vittasmäki, Lalonde, Adamčuk, Sizov, M. Tichonov – A. Garejev, A. Alexejev, Geraskin – Kodola, Vovčenko, Petunin – Liška, J. Jakovlev, J. Morozov – Vicharev, Kapustin, Kazakov – Dumbadze.
Bukin, Oskirko – Galimov, Kanifadin
Ledovyj dvorec, Čerepovec
Riga
Proskurjakov (24. S. Galimov) – Vitásek, Sotnieks, Maione, Mamčics, Zile, Ošenieks, Scarlett, Sund – Lipon, Indrašis, Darzinš – Paršin, P. Černov, Rihards Bukarts – Gračov, Zyrjanov, Švanenbergs – Dzierkals, Gegeris, Berzinš.

Ondřej Vitásek (RIG) 0+0, 6 trestných minut, čas na ledě 16:12
Závěrečná třetina přinesla rozhodně nejzajímavější hokej, ovšem český reprezentant Ondřej Vitásek si ji mezi nejlepší momenty kariéry rozhodně nezařadí. Nechal se zbytečně vyloučit nejdříve za najetí do brankáře na 2 minuty a poté ještě dostal 2+2, v obou případech poslal hosty do tří a Čerepovec vždy trestal.
Dinamu se povedlo nečekaně zdramatizovat zápas a snížit z 3:0 na 3:2, jenže nesmyslné počínání Lipona, který se po oslavě gólu jako šílenec pustil do rvačky, a následné dva Vitáskovy prohřešky znemožnily hostům pomýšlet na bodový zisk. Zůstávají tak utopeni na dně tabulky, naopak Čerepovec uspěl v základní hrací době po pěti zápasech a polepšil si v boji o play-off.
59:32'
Jednu z posledních akcí Dinama zastavuje postavení mimo hru.
58:54'
58:27'
Z brejku se ještě pokusil zdramatizovat zápas Indrašis, po pěkném slalomu zblízka přestřelil.
57:30'
Domácí zůstávají v útočném pásmu v přesilovkové formaci i proti pěti. Vicharev se dostal k nebezpečné střele z mezikruží, Galimov vyráží bleskurychlým rozklekem.
55:19'
Čerepovec právě vstřelil branku!
I podruhé využívá Severstaľ dvojnásobnou početní výhodu. Dělovým příklepem napnul síť SHAWN LALONDE, který měl po Kapustinově zpětné přihrávce spoustu času si ránu připravit. Domácí to stihli 4 vteřiny před vypršením Liponova trestu, takže Vitásek zůstává na trestné lavici.
Asistence: Kirill Kapustin, Vladislav Provolněv.
54:54'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Ondřej Vitásek – 2+2 min., podrážení + nesportovní chování).
53:23'
Výsledkem série trestů je tedy klasická přesilovka pro Čerepovec a předčasný odchod bývalého hokejisty Winnipegu do šaten. To je bezprostředně po snížení na 3:2 neomluvitelně hloupý prohřešek.
53:23'
Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Anton Sizov – 5 min., bitka).
53:23'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (J. C. Lipon – 2 min., vyprovokování bitky).
53:23'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (J. C. Lipon – 5 min. + 10 min. osobní trest, vyprovokování bitky).
53:23'
Po gólu vypukla bitka mezi Liponem a Sizovem, vítězem vyhlašujeme kanadského útočníka hostů. Rozhodcovský kvartet se už nějakou dobu radí u boxu časoměřičů o udělených trestech, ještě si chvilku počkáme.
53:23'
Riga právě vstřelila branku!
No a náhle je tu drama! Vyloučený Kapustin se ještě nestačil zapojit do hry, zbylá čvteřice si všímala jen jedné půlky obranného pásma a MIKS INDRAŠIS dostal skvělou přihrávku do volného prostoru, kterou využil přesnou střelou pod víko.
53:21'
51:39'
S Darzinšovou pumelicí z pravého kruhu si Podjapolskij poradil.
51:21'
Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Kirill Kapustin – 2 min., vysoká hůl). Faulem zastavil Dzierkalsův průnik.
50:35'
50:05'
Adamčuk nabil na levý kruh Kodolovi, který si ještě najel blíže k bráně, jeho dobře mířenou střelu zápěstím vyráží Stanislav Galimov.
49:50'
Rižanům se daří zašlapovat a držet kotouč v oslabení v rozích.
48:35'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Jevgenij Gračov – 2 min., držení).
46:13'
Vyhozený puk zachytil Sotnieks a jeho střelu po ledě šikovně tečoval do horního růžku MARTINŠ DZIERKALS. Bezmocný Podjapolskij nemohl na náhlou změnu reagovat.
Asistence: Kristaps Sotnieks.
45:37'
44:23'
Čerepovečtí hokejisté pokračují v drtivém náporu, ale ani Geraskin z bezprostřední blízkosti nepřekonal položený beton Stanislava Galimova. Byla to prakticky totožná situace jako před chvílí v podání Petunina.
43:40'
Petunin střílel z mezikruží po přihrávce zpoza brány jen do gólmana Galimova.
43:15'
V pokračující přesilovce má Severstaľ obrovský tlak, nakonec se Rižanům přece jen daří vyhodit kotouč kousek za modrou čáru, ale domácí se do pásma rychle vracejí.
42:10'
V dvojnásobné přesilovce trefil Morozov zblízka Galimovův beton. Jeho střelu dorážel VLADISLAV PROVOLNĚV. Kotouč zůstal v nepřehledné situaci ležet na brankářově výstroji a až po okamžiku váhání ho domácí obránce pohotově došťouchnul do brány.
Regulérnost gólu potvrdilo i video, Morozov sice přepadl na brankáře, ale bylo to po jasném krosčeku rižského obránce Scarletta.
Asistence: Jegor Morozov, Arťom Garejev.
42:10'
Morozovovu střelu dorazil nadvakrát do sítě Vladislav Provolněv. Domácí se radují z třetího gólu, ale ještě si musejí počkat – lavička Dinama si bere trenérskou výzvu.
41:58'
41:27'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Ondřej Vitásek – 2 min., nedovolené bránění).
Český obránce ztratil stabilitu v souboji a najel plnou rychlostí do domácího brankáře. Z přesilovky je náhle oslabení 3 na 4.
40:37'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Denis Paršin – 5 min. + osobní trest do konce utkání, sekání).
40:22'
Pavel Černov pálil z pravého kruhu, Podjapolskij hrábl po jeho projektilu lapačkou, ale kotouč nesevřel, jen ho přesměroval hranou do výšky a teprve po pádu na svou přilbu ho dostal s námahou pod kontrolu. Toto byla největší šance hostů!
40:01'
Prostřední část hry přinesla stejné skóre i obrázek hry jako ta zahajovací, opět padl jediný gól do sítě Rigy, když Jegor Morozov dorazil bekhendem Liškovu střelu, a opět to před prázdnými sedadly vypadá spíše na přípravný zápas. Poslední celek KHL zatím názorně demonstruje, proč je jeho útok jasně nejhorší v lize.
Útěchou může být Lotyšům bez dvou vteřin kompletní přesilovka, která je čeká v úvodu třetí třetiny.

Statistiky po 2: třetině:
Střely na bránu 12:9, vhazování 15:18, hity 8:5, čas v útoku 10:26 – 6:15, vyloučení 2:4, bez využití.
40:00'
39:58'
Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Shawn Lalonde – 2 min., sekání).
39:31'
Rižané se v závěru druhé třetiny vzepjali k náporu, Tony Sund však nevyužil dobrou přihrávku a střílí vedle.
38:44'
38:12'
Rižané zabetonovali prostor před bránou a Vovčenko golfákem z levého kruhu jejich hradbu nepropálil.
37:38'
Domácí přesilovka je zatím bezzubá, hosté vyhazují přes všechny čáry.
36:44'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Janis Švanenbergs – 2 min., vysoká hůl). Je to vůbec první trest lotyšského křídla v sezóně.
35:07'
Čerepovec sehrál výborně přečíslení 3 na 2. Vladislav Kodola zprava naservíroval na levé křídlo Petuninovi, jenž z první sklepl na centr Vovčenkovi. Ten zblízka trefuje pouze beton Stanislava Galimova, který šel prozíravě do rozkleku.
33:54'
Zile nastřelil kotouč o spoluhráče Gračova na rižskou lavičku, vhazuje se ve středním pásmu.
33:14'
Domácí hokejisté kroužili útočným pásmem dobrou minutu, jenže bez střelby to bylo čisté bago, než jim kotouč utekl do středního pásma. Naopak z rychlého brejku hned zahrozil Bukarts, domácí brankář byl na místě.
31:14'
Vladislav Provolněv se dopouští zakázaného uvolnění a hra se přesouvá znovu do obranného pásma Čerepovce.
31:01'
Obránce Robert Mamčics si najel po levém křídle a bekhendem po 11 minutách hry poprvé prověřil ztuhlého Vladislava Podjapolského.
30:00'
Zápas se překulil do druhé poloviny, hra probíhá plynule, ale bez vzruchu před oběma bránami. Poměr střel na bránu je zatím po změně stran 5:0.
28:31'
Z pravého kruhu letí těsně vedle zadní tyče střílená přihrávka domácího Vladislava Kodoly.
26:57'
První komerční přestávka druhé třetiny.
26:29'
Celá přesilovka se odehrála na jeden zátah, až na Alexejevův pokus v jejím závěru nemuseli Lotyši čelit vážnějšímu nebezpečí.
24:29'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Kristaps Zile – 2 min., držení).
23:58'
Střídání v bráně Dinama Riga: kvůli potížím s výstrojí nebo lehčímu zranění míří na střídačku Ilja Proskurjakov, na led míří Stanislav Galimov.
23:40'
Útočné pokusy se na obou stranách omezily na nastřelení kotouče podél mantinelu a ztroskotaly na pozorných obranách.
22:30'
Hosté dost lehkovážně vyrazili vpřed a do otevřené obrany vnikl Liška. Z pravého kruhu naznačil přihrávku, načež švihem poslal puk na Proskurjakova. Do odkryté klece doráží sedm vteřin před vypršením trestu bekhendem JEGOR MOROZOV.
Asistence: Adam Liška.
21:22'
Gól v přesilovce visel na vlásku. Poskakující kotouč však nedokázal před odkrytou bránou zpracovat Daniil Vovčenko.
20:37'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Lauris Darzinš – 2 min., držení).
20:01'
První třetina nepřinesla příliš zajímavý hokej. Poslední Riga se nadále herně trápí, jediný gól padl z úniku Vichareva, vracejícího se z trestné lavice. Čerepovec tak po 20 minutách hry vede nejtěsnějším poměrem 1:0.

Statistiky první třetiny:
20:00'
19:33'
Liška zavezl volnou ulicí u levého mantinelu kotouč do pásma, přes Provolněva se po jeho akci dostal k ráně golfákem Veli-Matti Vittasmäki, ale mezi tyče finský bek nezamířil.
18:11'
Ofsajd Severstali, vhazuje se ve středním pásmu.
17:24'
Pět minut a 21 vteřin se hrálo nepřetržitě. Vovčenko z přečíslení 3 na 2 žabičkou hledal spoluhráče na zadní tyči, kotouč se ale jen od mantinelu po pár vteřinách odráží pod výstroj Ilji Proskurjakova.
16:29'
Do hry poprvé naskočil i čerepovecký třináctý útočník Dumbadze a hned si nabruslil do výhodné pozice. Tvrdou ranou jen těsně minul rižskou bránu.
15:00'
Opět sledujeme dlouhou pasáž bez přerušení, plnou osobních soubojů.
12:47'
12:03'
Znovu musel Adamčuk pro puk za vlastní bránu, tentokrát se domácím podařilo alespoň nastřeleným kotoučem, tečovaným do ochranné sítě, vybojovat vhazování v útočném pásmu.
11:20'
Adam Liška ztratil hůl, Severstaľ musí opustit útočné pásmo. Zatím se přesilovka příliš nedaří.
10:47'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Reece Scarlett – 2 min., sekání).
8:53'
Mohlo být vyrovnáno, ale Podjapolskij skvostným zákrokem vychytal v dobré příležitosti hostujícího Dzierkalse.
8:14'
DENIS VICHAREV si odpykával trest za vyloučeného brankáře a z trestné lavice si naskočil rovnou do samostatného nájezdu, který proměnil přesnou střelou zápěstím do růžku. To bylo velké selhání celé rižské sestavy, která na soupeřova hráče úplně zapomněla. Bez asistence.
8:05'
7:54'
Až v závěru přesilovky si Riga vytvořila šanci. Po Maioneho přihrávce pálí těsně vedle Indrašis.
6:05'
Vyloučení v týmu Severstal Čerepovec (Vladislav Podjapolskij – 2 min., zdržování hry / posunutá branka).
4:44'
Darzinš za brankou atakoval Podjapolského, kterého pochopitelně spoluhráči přijeli bránit. Menší potyčku rozhodčí netrestají.
3:51'
Za vyhozeným kotoučem spěchal hostující Rihards Bukarts, kvůli ofsajdu bývalého hráče Zlína a také Čerepovce je tu vůbec první přerušení hry.
3:12'
Po Vicharevově zadovce nepřekonal Adamčuk, tvrdou střelou Proskurjakova, který betonem vyráží do strany. Stále se hraje plynule od úvodního buly.
02:04'
Úvod utkání se odbýval hlavně ve středním pásmu, jako první vyzkoušel soupeřova brankáře domácí Kazakov.
00:01'
Čerepovec hraje ve žluto-černých, Riga v bílých dresech.
00:01'

Severstal Čerepovec: Podjapolskij (Šugajev) – Provolněv, Vittasmäki, Lalonde, Adamčuk, Sizov, Tichonov, Karimov – Garejev, Alexejev, Geraskin – Kodola, Vovčenko, Petunin – Liška, Jakovlev, Morozov – Vicharev, Kapustin, Kazakov – Dumbadze.

Dinamo Riga: Proskurjakov (Galimov) – Vitásek, Sotnieks, Maione, Mamčics, Zile, Ošenieks, Scarlett, Sund – Lipon, Indrašis, Darzinš – Paršin, Černov, Bukarts – Gračov, Zyrjanov, Švanenbergs – Dzierkals, Gegeris, Berzinš.

Rozhodčí: Bukin, Oskirko – Galimov, Kanifadin.
Vzájemné zápasy
Poslední plnohodnotné vítězství Dinama Riga se datuje do října 2018, od té doby v sedmi utkáních třikrát zvítězila Severstaľ a čtyřikrát se prodlužovalo (zajímavost – vždy vyhráli hosté). Do prodloužení šly i všechny tři poslední vzájemné zápasy.
Letos se oba celky utkávají po pouhých pěti dnech, minulý pátek v Rize zvítězili hosté z Čerepovce 4:3 po prodloužení.

Adam Liška (ČER) 26 / 2+3
Jindřich Abdul (ČER) 6 / 2+0
Ondřej Vitásek (RIG) 17 / 1+4
Dinamo Riga (2-3-5-22, 58:103, 23. místo)
Lotyšský celek je v Západní konferenci beznadějně poslední a podobně jako loni se soustředí spíše na boj o předposlední místo v celé lize – na nejhorší klub Východu Kunlun ztrácí čtyři body.
Riga má nejhorší útok a jen o něco málo povzbudivější je pohled na obrannou fázi, kde čtyři mužstva inkasovala více gólů.

Kanadské bodování:
Lauris Darzinš 4+12
Miks Indrašis 8+7
Denis Paršin 5+8
Severstaľ Čerepovec (10-7-2-14, 72:90, 13. místo)
Domácí čekají pět zápasů na vítězství v základní hrací době, avšak po třech porážkách v řadě zabrali právě na ledě Rigy. Výhru 4:3 urvali po prodloužení a následně uspěli v nájezdech 2:1 proti silnému Omsku.
Čerepovec tím navýšil náskok na devátý Viťaz v Západní konferenci na tři body.