To je od nás vše, do Česka přejeme z Montrealu dobrou noc.
Turnaj se pomalu chýlí ke konci. O sestupujícím už je jasno, ve čtvrtek a v pátek se rozhodne o třech medailistech.
Lotyšsko naopak sestupuje, v Buffalu jej nahradí Bělorusko.
Finsko obhajovalo na MSJ titul, v základní skupině však selhalo a po čtyřech porážkách spadlo do bojů o udržení. Ani v nich nehrálo dobře, Lotyšsko bylo vyrovnaným soupeřem, podle očekávání ale zůstává Finsko v elitní skupině MSJ i pro příští rok.
Lotyšsko odehrálo v barážovém dvojzápase pět dobrých třetin, ta poslední ale rozhodla o jeho sestupu. V čase 41:28 využil přesilovku Saarijärvi, o minutu později se trefil Välimäki. Ve zbytku utkání Lotyši ztratili nervy a fauly se připravili o možnost vyrovnání. Finsko kontrolovalo hru a přidalo čtvrtý gól.
59:52
Zato Finové jsou ve čtyřech – Vehviläinenovo vyloučení za hrubost ale Suomi mrzet nemusí.
59:52
Vhazování u Vehviläinena. Lotyši zůstávají v šesti, chtějí alespoň čestný úspěch v podobě druhého gólu.
59:34
Lotyšsko to zkouší bez brankáře, to už by byl ale velký zázrak, kdyby se mu podařilo vyrovnat.
59:27
Lotyši jsou kompletní. To je snad jediné pozitivum na jejich výkonu ze třetí třetiny.
58:23
Buly před Mitensem.
57:50
Pokračuje finská přesilovka, už ale v pěti proti čtyřem.
57:26
Finsko právě vstřelilo branku!
Je to jasné. Lotyšsko se v elitní skupině neudrží. V závěru utkání takticky selhalo, faulovalo a už je to 1:4 pro Finsko. Střelou s nápřahem se prosadil JUUSO VÄLIMÄKI, dnes už podruhé. Asistence: Aapeli Räsänen, Vili Saarijärvi.
57:00
Finům hraje vše do karet. Mají přesilovku, kombinují v okolí Mitense a jsou blízko záchraně.
55:48
Finsko bude mít už dnes potřetí početní výhodu 5 proti 3. Tentokrát hned dvě minuty. Balcers zbytečně fauloval, je na něm vidět frustrace.
55:36
Vesalainen se nešťastně zranil, spoluhráči ho podepírají a vezou jej na střídačku.
54:55
Räsänen měl výbornou příležitost, Mitens je ale lotyšskou oporou. Zákrokem ve stylu Dominika Haška vyrazil puk nad sebe.
54:49
Buly v obranném pásmu Lotyšska.
54:20
Už se opět hraje, Finové budou mít pět minut přesilovku 5 proti 4.
54:19
Vzájemné vyloučení za předchozí šarvátku – Smirnovs s Väyrynenem dostali po dvou minutách za hrubost.
54:19
54:19
Rozhodčí se rozhodují o výši trestů. Už teď je ale jasné, že Tralmaks v dnešním zápase dohrál, míří do kabin.
54:19
Finská odveta – na ledě se strhla bitka, do které se zapojilo několik hráčů. Je jasné, že sbírka trestných minut se zase rozroste.
54:16
Tralmaksův hit zvedl diváky ze sedadel. Vaakanainen ale leží nehybně na ledě.
54:03
Komerční přestávka, oba týmy ji využívají k taktické poradě.
54:03
Finsko zůstává nadále aktivní, nestahuje se do obrany a vybojovalo vhazování v útočné třetině.
53:54
U puku jsou Finové, kteří nepouští soupeře do závěrečného tlaku.
53:27
Lotyši jsou kompletní.
53:00
Finům zbývá posledních třicet vteřin přesilové hry.
52:52
Nebude – hra se stěhuje ke středovému kruhu.
52:52
Za Mitensovou brankou se nyní strhla menší šarvátka mezi několika hráči. Bude se znovu vylučovat?
51:26
Sudí nakonec Dzierkalsovi udělili dvě minuty za napadení. Finsko bude mít přesilovku a čas Lotyšů na vyrovnání se povážlivě krátí.
51:26
Parádní akce Dzierkalse. Prodral se přes dva soupeřovi obránce a najednou byl sám před Vehviläinenem. Byl u něj ale příliš blízko, nestihl proto zvednout kotouč a navíc se s ním srazil.
50:45
Takřka pokaždé, co jsou na ledě Vesalainen, Räsänen a Tolvanen, je Lotyšsko pod tlakem. Jako třeba teď.
50:00
Posledních deset minut třetí třetiny. Finové kontrolují hru.
48:23
Björkqvist dostal přihrávku za obranu a jel sám na Mitense. Volil střelu bez předchozího naznačení. Teď už ví, že to nebyla dobrá volba – Mitens jej vychytal.
47:50
Už se zase hraje v pěti na obou stranách.
47:20
A ostřelují Mitense, jenže všechny rány letěly vedle.
47:05
Finům se podařilo usadit v útočné třetině.
46:30
Hra je znovu za Vehviläinenem.
46:10
Finsko musí založit útok od vlastní branky.
45:49
Další komplikace pro Lotyšsko. Dzierkals míří na trestnou, fauloval kolenem.
45:20
Outsider utkání hraje na hranici možností a ve velkém tempu. Z toho ale pramení chyby v rozehrávce.
44:45
Lotyšsko to bude mít hodně těžké. Z Finska spadla nervozita a má více ze hry.
43:30
Lotyši se ještě nevzdávají a z posledních sil, co jim ještě zbývají, se tlačí do útoku.
42:33
Suomi vykročilo k záchraně. Během minuty se dostává do dvougólového vedení. Tentokrát pálil po zmatcích lotyšské obrany – JUUSO VÄLIMÄKI. Mitens zasáhl, puk se přesto došoural za jeho záda. Asistence: Kasper Björkqvist, Janne Kuokkanen.
41:28
Obhájci titulu vstupují do poslední části výborně, využívají zkrácenou početní výhodu. VILI SAARIJÄRVI se golfákem opřel do puku a tvrdou ranou překonal Mitense. Lotyšský gólman sice střelu dobře viděl, nestihl ale zakrýt mezeru mezi betony. Možná, že si tuto branku bude vyčítat. Asistence: Eeli Tolvanen, Olli Juolevi.
41:08
Buly v útočném pásmu Suomi.
41:00
Finsko má nyní zkrácenou přesilovku 5 na 4.
40:30
Na ledě je hodně prostoru, čehož využívají Lotyši, kteří svým pohybem dělají Finům problémy.
40:01
Poslední třetinu začnou reprezentace ve čtyřech.
Hribik se Šírem vjeli se svými kolegy na led, za malou chvíli je budou následovat hráči obou týmů.
Lotyši by potřebovali zlepšit vhazování. Dosud jich vyhráli jen 15 ze 42.
Nejpilnějším střelcem je Eeli Tolvanen, za deset minut hry stihl pět pokusů. Dnes je opravdu vidět.
Zatímco v první třetině vyhrálo Finsko na střely 12:6, v té druhé pouze 12:11.
Nedisciplinovanost, to je téma dnešního utkání. Lotyšsko si odsedělo šestnáct trestných minut, Finové dvanáct.
Poslední třetina začne okolo 1:20 středoevropského času.
Čeští rozhodčí Hribik a Šír udělili během druhé třetiny hned osm dvouminutových trestů! Hra je tedy hodně rozkouskovaná. Přesilovku 5 na 3 měli jak Lotyši, tak Finové, skóre se přesto neměnilo. Blízko k vedoucí brance měl v samém závěru Nättinen, Mitense zachránila tyčka.
40:00
39:54
A Finsko mělo ke gólu do šaten opravdu blízko. Puk po Nättinenově střele rozezvučel tyč.
39:44
Poslední šance pro Finy, aby se ve druhé třetině dostali do vedení. Vhazuje se v jejich útočném pásmu.
38:46
Je to těžko k uvěření, ale přichází další vyloučení. Tentokrát se provinil finský útočník Tolvanen, který sekl Buncise přes ruku. Bude se hrát 4 proti 3.
38:18
Zároveň ale rozhodčí udělili trest Čukstemu, který zdržoval hru. Na trestné lavici Lotyšska je hodně těsno.
38:18
Buly před Mitensem. Finsko bude mít ještě jednu minutu a dvanáct vteřin přesilovku 5 na 3.
38:10
Outsider vyhazuje, publikum v Centre Bell mu fandí a tleská.
37:46
To jsou věci, Lotyšsko jde do tří! Kapitán Zile držel soupeři hokejku.
37:30
Nedisciplinovanost obou týmů neustává, Klavinš se provinil podražením.
36:37
Vhazuje se ve středovém kruhu. Nevyužití početní výhody musí Lotyše mrzet, zvlášť, když je jeho soupeřem silné Finsko.
36:15
Lotyšsko na rozdíl od Finska přesilovku 5 na 3 nevyužilo.
35:50
Závar před finskou brankou, to už jsou ale obhájci titulu ve čtyřech.
35:00
Finové vyhodili, vystřídat ale nestihli.
34:40
Nenápadná, ale o to nebezpečnější střela Eduardse Jansonse od modré čáry. Vehviläinen byl pozorný.
34:33
Oddechový čas pro domácí. Lotyšsku se úvod početní výhody nepovedl, trenéři proto využívají oddechového času, aby svěřence uklidnili a rozdali jim pokyny.
34:06
Finům se to komplikuje. Krátce po Borgströmovi míří na trestnou lavici i Välimäki (nedovolené bránění). Lotyšsko má stejně jako v úvodu utkání Finsko příležitost hrát v 5 proti 3.
33:44
A vynutilo si další početní výhodu – Borgström předvedl zápasnický chvat, který neunikl pozornosti rozhodčím. Dvě minuty za hrubost.
33:30
Lotyšsko je ve druhé třetině minimálně vyrovnaným soupeřem.
32:42
Finský útok končí nepřesným nahozením, puk místo na mantinelu skončil v síti za brankou. Vhazuje se proto ve středovém kruhu.
32:22
Komerční přestávka. V přerušení se ještě hokejisté pošťuchovali, emoce dnešnímu duelu rozhodně nechybí.
31:30
Räsänen narazil Zileho na mantinel, tvrdý zákrok se fanouškům nelíbil, bučením proto dávají najevo, že měl rozhodčí vylučovat.
31:00
Outsider ovšem doplácí na nepřesnosti v rozehrávce. Jako teď, když rychle přišel o útočné pásmo.
30:05
Gvido Jansons se v poslední chvíli položil na led a zamezil soupeřově střele z nebezpečné pozice. Lotyši hrají na krev.
28:30
Lotyši hrají v pěti.
28:26
V posledních vteřinách početní výhody si Finové vytvořili velkou šanci. Dvakrát doráželi před brankovištěm, Mitens je ale jako zeď.
27:37
Lotyšsko hraje obětavě, málokterá střela Finska projde až k Mitensovi.
26:57
Lotyšsko vyhazuje po předchozím tlaku soupeře.
26:26
Ti, kdo dnes otevírají vrátka na trestných lavicích, se rozhodně nenudí. Puide zbytečně a mimo hru nedovoleně bránil – už podruhé v zápase inkasoval dvě trestné minuty.
25:35
Tolvanen hraje výborný zápas, tentokrát střílel z mezikruží. Branku minul, ale jen těsně.
25:27
Zakázané uvolnění Lotyšska.
25:00
Vehviläinen uklidnil hru a podržel puk v lapačce.
24:54
Suomi je v pěti.
24:44
Vhazuje se ve středním pásmu, do konce Luotova trestu zbývá osm vteřin.
24:30
Finové vyhazují a brzy budou kompletní.
23:57
V její první polovině se sice usadili u finské branky, Vehviläinena ale pořádně neprověřili.
22:52
Puide si svou aktivitou vynutil faul, podrazil jej Luoto. Lotyši mají třetí přesilovku v utkání.
21:23
Balcers potěšil fanoušky pěknou kličkou, po které vystřelil zápěstím. Jenže doprostřed branky. Vehviläinenovi puk nevypadl a vhazuje se před ním.
20:35
Mitens zaváhal. Puk se podivně odrazil od mantinelu, což lotyšského brankáře zaskočilo a kotouč vyrazil před sebe, jenže tam stál zcela osamocený soupeř. Ten moc času na střelu neměl, do puku jen plácl a Mitens zaváhání napravil povedeným zákrokem.
20:01
Za malou chvíli začne prostřední část utkání.
Na vhazování je to 13:8 ve prospěch favorizovaného Finska.
Druhá třetina začne zhruba v 0:26.
Na začátku utkání se zdálo, že si jde Finsko jasně pro vítězství. Už v čase 1:31 vedlo díky Tolvanenově trefě z přesilovky 1:0. Jenže Lotyši se dokázali vrátit do hry a tři a půl minuty před koncem úvodní dvacetiminutovky vyrovnali. Skóroval Krastenbergs, tradiční lotyšský střelec na letošním MSJ.
20:00
19:13
Finové přesilovku nevyužili, Puide spěchá na led.
19:00
Poslední minuta první třetiny.
18:55
Střely Finů jsou ale buď zblokované, nebo letí mimo.
18:40
Teď už se Finové usadili v útočném pásmu a přihrávají si.
18:20
Lotyšsko se znovu osvobozuje.
18:00
První polovinu oslabení zvládá Lotyšsko výtečně. Finsko musí založit akci od své branky.
17:13
Útočný faul Puideho, který dohrával souboj u mantinelu, ale nečistě – fauloval kolenem. Jesper Mattila odchází v bolestech do kabin, Puide pro změnu na trestnou lavici.
17:00
Lotyši se oklepali z nepovedeného úvodu, gól je nakopl. Nyní znovu útočí.
16:23
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
RENARS KRASTENBERGS dává svůj třetí gól na turnaji. Dostal přihrávku na kruh a vypálil po ledě přesně mezi Vehviläinenovy betony. Asistence: Karlis Čukste, Maksims Ponomarenko.
16:20
První polovina přesilovky se Lotyšsku nepovedla, teď už je ale v útočném pásmu.
15:26
Hodně zbytečný prohřešek Jespera Mattily – vyhodil kotouč do hlediště. Následuje dvouminutový trest za zdržování hry a přesilovka Lotyšska.
14:57
Ofsajd Finska, které znovu přebírá iniciativu.
13:30
Lotyšsko se drželo před Vehviläinenem, jeho ojedinělý tlak ale k brance ani pořádné šanci nevedl.
12:49
Vhazuje se ve středním pásmu.
12:49
V Montrealu je druhá komerční přestávka.
12:20
Jenže si musí dávat pozor na lotyšské brejky. Soupeř se znovu připomněl, Vehviläinen ale zasahovat nemusel.
12:05
Finové ale rychle obrátili hru a drží puk ve svém útočném pásmu.
11:52
Icing Finska.
11:30
Outsider z Lotyšska hraje tvrdě, jeho hráči předvedli několik hitů.
10:25
V Centre Bell jsou přítomni lotyšští fanoušci, jsou slyšet jejich pokřiky.
09:47
Tak už 5:2. Poslední pokus byl ale jen propagační. Mitens neměl problém puk pokrýt. Vhazuje se před ním.
09:29
Vhazuje se ve středním pásmu, hra má rychlý spád, aktivnější jsou Finové. Na střely je to 4:2 v jejich prospěch.
08:19
Další povedená akce elitní finské formace – Vesalainen, Räsänen a Tolvanen jsou při chuti. Dostali se do přečíslení, chtěli si dát přihrávku do prázdné branky, jenže ta byla nepřesná.
07:53
Okamžitě po vyhraném buly pálil Tolvanen, Mitens střelu vyrazil betonem.
07:50
Po komerční pauze se bude vhazovat v útočném pásmu Suomi.
07:30
Lotyšsko se po tragickém začátku vrací zpátky do hry. Je aktivní.
07:15
Oba týmy jsou v plném počtu.
05:30
Obrovská šance Lotyšů! I když hráli ve čtyřech a soupeř už v pěti, Tralmaks se řítil sám na Vehviläinena. Jenže samostatný nájezd prováhal, v rozhodující chvíli mu utekl puk a ke střele se vůbec nedostal.
05:12
Přesilovka Lotyšska končí, hrálo totiž v šesti. Trest si půjde odsedět Krastenbergs.
04:40
Lotyši jsou v útočném pásmu, ke střele se ale nedostali.
03:23
Početní výhoda pro Lotyše – Vaakanainen vyfasoval dvě minuty za držení protihráče.
03:00
Finům se první zápas o záchranu vůbec nepodařil – vyhráli sice 2:1, ale Lotyšsko je pořádně potrápilo. Teď ovšem Suomi dominuje.
01:31
Lotyšsko pyká za svou nedisciplinovanost. EELI TOLVANEN měl díky výhodě dvou mužů spoustu prostoru ke střele, vypálil zápěstím a trefil se přesně do horního rohu Mitensovy branky. Pokračuje finská přesilovka, tentokrát v pěti proti čtyřem. Asistence: Aapeli Räsänen, Vili Saarijärvi.
00:50
A další faul Lotyšů! To pro ně není dobrý vstup do zápasu. Čukste podrazil soupeře a Finové budou hrát přesilovku 5 na 3.
00:07
Po sedmi vteřinách se přerušuje – Baranovskis zasáhl protihráče vysokou hokejkou a odsedí si dvě minuty. Buly před Mitensem.
00:01
Dvě minuty a padne úvodní buly. Finové, Lotyši i rozhodčí jsou na ledě.
Připomínáme, že baráž o udržení v elitní skupině MSJ se hraje na dva vítězné zápasy. Finsko už má jeden, v prvním duelu vyhrálo nad Lotyšskem těsně 2:1.
Týmy jsou na rozbruslení, duel o záchranu začne ve 23:35.
Finové nechtějí nic podcenit a i do šestého zápasu na turnaji nasazují Vehviläinena. V brance Lotyšska stejně jako v prvním barážovém utkání nastoupí Mareks Egils Mitens.

Lotyšsko: Egils Mitens (Grigals) – E. H. Jansons, Zile (C), Ponomarenko, Čukste (A), G. Jansons, Rubins, Zeile, Zeilis – Baranovskis, Klavinš, Dzierkals – Krastenbergs, Buncis (A), Balcers – Blugers, Tralmaks, Apfelbaums – Bernhards, Smirnovs, Puide.

Finsko: Vehviläinen (Kaarlehto) – Juolevi (C), Heiskanen, Välimäki, Saarijärvi (A), Je. Mattila, Vaakanainen, Rautanen – Vesalainen, Räsänen, Tolvanen – Luoto, Ju. Nättinen, Koivula – Björkqvist (A), Borgström, Kuokkanen – Ruotsalainen, Ju. Mattila, Väyrynen.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Šír (CZE) – David (USA), Palej (RUS).
Přenos z utkání vám přineseme přímo z Centre Bell, kde máme své reportéry. Zápas startuje od 23:30 středoevropského času. V Montrealu je o šest hodin méně.
První utkání baráže na MSJ 2017
Finsko 2:1 Lotyšsko
Branky a nahrávky: 8. Saarijärvi (Räsänen), 49. Vesalainen (Heiskanen, Tolvanen) – 25. Ponomarenko (Krastenbergs, Tralmaks)
V prvním utkání baráže sice Finsko uspělo, se svou hrou ale nemůže být spokojeno. Hře chyběl moment překvapení, bojovnost i pohyb. Lotyši byli vyrovnaným soupeřem,což se projevovalo i na skóre – stav byl dlouho nerozhodný 1:1. Ve 49. minutě se ale se štěstím trefil Kristian Veselainen, v křeči hrající Finové tak v případě další výhry zůstávají v elitní skupině. Lotyšsku už nezbývá nic jiného než vyhrát v úterý a případně ve čtvrtek.
Lotyšsko
Nejslabším týmem torontské skupiny bylo Lotyšsko, které ze čtyř zápasů nevyhrálo jediný. Dalo jen šest branek, samo naopak inkasovalo devětadvacetkrát.

Nejproduktivnějším Lotyšem je s dvěma brankami a jednou asistencí Renars Krastenbergs. Body sbírá i Martins Dzierkals (1+2). V brance se objevili už tři brankáři – Mitens, Romanovskis a Grigals. V prvním utkání baráže nastoupil Mareks Mitens a vedl si výborně.

Finsko
Pokud by mohlo Finsko nasadit všechny hráče ročníku 1997 a mladší, patřilo by k favoritům. Jenže Patrik Laine, Sebastian Aho nebo Jesse Puljujärvi hrají v NHL. I přes jejich neúčast je výsledek Suomi v základní části MSJ výbuchem. Vedení finského svazu se proto rozhodlo uprostřed turnaje, v době, kdy už bylo o pádu Finů do baráže jasno, vyměnit trenéry. Tým nově vede Jussi Ahokas, který původně v Montrealu dělal televizního experta. S trénováním má ovšem bohaté zkušenosti.

Nejzajímavějším jménem na finské soupisce je kapitán Olli Juolevi, pětka minulého draftu NHL (Vancouver). Na turnaji se ovšem trápí. Velkým příslibem je Eeli Tolvanen, hvězda zámořské USHL a pravděpodobně hráč první desítky příštího draftu NHL. Nejproduktivnějším Finem na MSJ je s dvěma brankami a jednou asistencí Aapeli Räsänen. Branku střeží Veini Vehviläinen, který se účastnil i loňského zlatého šampionátu.

Výsledky Finska na MSJ 2017
Finsko 1:2 Česko
Finsko 2:3 Dánsko
Finsko 1:3 Švédsko
Finsko 2:0 Švýcarsko
V prvním zápase porazilo Finsko Lotyšsko 2:1, baráž o udržení v elitní skupině juniorského mistrovství světa se ale hraje na dvě vítězné utkání. Případný třetí duel by se hrál 5. prosince od 17:00 středoevropského času.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 23:30.