Za zvuku švédské národní hymny se s vámi loučím, vy dnes, respektive zítra ráno, můžete sledovat on-line přenosy z dalších třech zápasů: od 21:30 USA – Lotyško, od 23:00 Česko – Finsko a od 2:00 Kanada – Rusko. Z Montrealu je to pro tuto chvíli vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek svátečního večera.
Nejlepší hráči utkání:
Felix Sandström – Christian Wejse
Střely ve třetí třetině:
Švédsko – 11 (33)
Dánsko – 5 (22)
První duel mistrovství světa je za námi, v severském souboji potvrdili roli favorita Švédi, kteří si během čtyřiceti minut vypracovali šestibrankový náskok. V závěrečném dějství ho pohodlně bránili, ale nulu pro svého gólmana neuhájili – Dánsko totiž dvě minuty před koncem snížilo na konečných 6:1.
59:30
Už je zase všechno při starém – Švédsko v útoku a bez problému brání svůj dostatečný náskok.
57:53
Dánsko právě vstřelilo branku!
Téměř osmapadesát minut bezchybný Felix Sandström se první nuly na turnaji nedočká, Dánsko totiž dvě minuty před koncem snižuje na 1:6. NIKOLAJ CHRISTENSEN KRAG zamířil z pravého kruhu na bližší tyč a puk poprvé zapadl do švédské sítě. Asistence: Jonas Røndbjerg.
57:19
Jens Lööke ukázal své rychlé nohy a šikovné ruce, když se s kotoučem dostal přes několik hráčů soupeře z obranného do útočeného pásma. Se střelou si opět poradil Petersen.
56:51
Další útočná snaha třech korunek končí na obraně soupeře, střela Larssona zase ve výstroji Petersena.
55:20
Fandění, skandování a dobré atmosféry jsme se dneska nedočkali. Zápas totiž sleduje převážně neutrální publikum, ve kterém sedí jen pár jedinců ve žlutých dresech.
54:42
Další snažení žlutých zastavuje ofsajd.
53:40
Jonas Rondbjerd čekal na svého spoluhráče, ale nedočkal se. A tak svižnou střelou vyzkoušel pozornost Sandströma. Ten zůstává stále bezchybný, poradil si se všemi dvaceti pokusy.
52:50
Následuje poslední komerční přestávka v tomto duelu a odpočinek hráčů před závěrečnou porcí minut.
51:30
Rasmus Dahlin se pokoušel o střelu přes obránce, trefil jen jeho holenní chrániče, přičemž se puk odrazil do středního pásma.
50:58
Zpátky na led, kde se však situace nemění – dominance Švédska pokračuje.
50:00
V ní diváci předvedli asi největší aplaus v průběhu celého utkání, to když se na kostce objevil mladá fanoušek v dresu Canadiens a předváděl své taneční kreace.
50:00
Do konce třetí třetiny, a pravděpodobně i konce zápasu, zbývá posledních deset minut a následuje komerční přestávka.
49:10
Švédsko i nadále prokazuje větší hokejovost a vyzrálost, navíc si dovolí mnohem více než na začátku duelu.
48:18
Tempo se pomalu vytrácí, což při současném stavu není žádné velké překvapení.
46:48
Navíc jsou domácí v plném počtu.
46:22
Jeppe Korsgaard šikovně přejel před brankářem soupeře, kterému zaclonil, ale toho nahození Olivera Larsena jen trefilo.
44:48
Dost možná se ale Dánové dočkají dalšího pokusu, vyzkouší si totiž přesilovou hru. David Bernhardt byl po šanci svého spoluhráče příliš aktivní a jde pykat za hrubost.
44:48
Šance na snížení zůstala nevyužita! Nahození Nicolaie Weichela vyrazil Sandström jen před sebe, ale s pokrytím kotouče byl rychlejší než dojíždějící forvard.
43:24
Petersen si dneska zachytá, teď musel použít pravý beton k tomu, aby vykopl střelu Sebastiana Ohlssona.
42:48
Teď sice jeden přišel, ale letě po ledě mimo tři tyče.
42:15
Tre kronor i nadále kombinují v útočném pásmu, ke střeleckým pokusům se ale propracovat nemůžou.
41:15
Odehráno téměř sto vteřin ze třetí třetiny a teprve teď se poprvé ke kotouči dostali hokejisté Dánska. Přesně to vystihuje, jak na tom oba týmy aktuálně jsou.
40:14
První přerušení ve třetí periodě – svěřenci Tomase Monténa se hned po buly hnali do útoku, zastavil je ofsajd.
40:01
Střely ve druhé třetině:
Švédsko – 13 (22)
Dánsko – 7 (17)
Ve druhém dějství ukázal tým třech korunek svou dominanci, přidal postupně další čtyři góly a po čtyřiceti minutách vede už 6:0! Přestože je na řadě ještě jedno dějství, zdá se, že je o vítězi dnešního zápasu dopředu rozhodnuto. Otázkou však zůstává, kolika gólů se ještě dočkáme. To budeme zjišťovat postupně zhruba od 20:47.
40:00
39:18
Kotouč na holi mají stále častěji švédští hráči, druhá třetina se už jen dohrává.
38:22
Švédsko právě vstřelilo branku!
A využil toho dokonale, přičemž velkou zásluhu na gólu má tentokrát autor asistence David Bernhardt. Ten od modré čáry našel střílenou přihrávkou přesně hůl ALEXANDRA NYLANDERA, který ji jen nastavil a jel se se svým spoluhráče radovat se šestého gólu. Asistence: David Bernhardt, Jöel Eriksson Ek.
37:50
Vedoucí tým teď využil hybridního icingu, aby se dostal do útočného pásma.
36:54
Navíc to mohlo být už 6:0! Stačilo, aby dobře postavený Sebastian Ohlsson lépe usměrnil kotouč letící na Dánskou bránu. Jeho jemná teč takhle skončila jen na výstroji brankáře.
35:56
Dánsko se momentálně víceméně jen brání a vyhazuje kotouče do středního pásma, aby si obrana aspoň na chvilku odpočinula.
35:08
Žlutomodří navíc podnikají další útočné výpady, a tak se musí mít Lasse Petersen stále na pozoru.
33:58
Přestože zbývá do konce zápasu ještě čtyřiadvacet minut, zdá se, že o vítězi tohoto souboje je už teď rozhodnuto.
33:12
Domácí završují bůra. Teprve šestnáctiletý RASMUS DAHLIN se na modré čáře neunáhlil, počkal si na vhodný okamžik a střelou švihem poslal puk na bránu. Ten si našel volnou cestu a zapadl pod horní tyč – 5:0. Asistence: Gabriel Carlsson.
32:48
A to ani v tomto případě. Rondbjerg ujížděl se svým parťákem Hoegem na jediného obránce, přihrávku zblokoval právě hráč Švédska.
32:18
A podobný trend pokračuje i nadále, útoky nejsou schopny nic kloudného vymyslet.
31:39
O kotouč se bojuje ve středním pásmu, ani jeden z celků se s ním nemůže dostat za modrou čáru.
30:10
Skoro jsem to zakřikl, hosté se mohli dočkat první trefy na turnaji. Po závaru zkoušel obkroužit bránu Christian Wejse, ale nevyjel s kotoučem dostatečně před brankovou čáru, a poslal ho jen do betonu gólmana.
29:34
Dánsko naproti tomu není v tuto chvíli nebezpečné, kvalita je na straně soupeře.
28:48
Po ní už se dostávají do útočných akcí zase zejména svěřenci Tomase Monténa, kteří už dokázali dopravit do soupeřovy brány čtyři kotouče.
27:58
Po pasáži, během které mohli být oba brankáři v klidu, následuje komerční přestávka.
26:26
CARL GRUNDSTRÖM se po parádní přihrávce dočkal také hezkého gólu. Ujel ve vlastním oslabení a celkově třetí samostatný únik svého týmu proměnil, když zamířil naprosto chladnokrevně přesně do pravého horního rohu – 4:0. Bez asistence.
25:55
Dánsko dostává dobrou příležitost na snížení, na trestnou lavici totiž putuje Larsson za vysokou hůl.
24:30
Tohle byla hokejová paráda, jak se sluší a patří! Carl Grundström se ujal kotouče ve svém pásmu, přejel s ním celé hřiště, překřížil se s JONATHANEM DAHLÉNEM a naservíroval mu parádní přihrávku. S tou už neměl švédský forvard vůbec žádný problém a poslal ji za přesouvajícíseho Petersena – 3:0! Asistence: Carl Grundström.
23:39
Rozruch i na druhé straně, defenzíva ale byla i tentokrát pozornější než útočníci soupeře.
22:58
Rasmus Andersson jen lehce nahodil puk na švédskou bránu, její ochránce měl s neposedným kotoučem práce mnohem více, než by se na první pohled zdálo. Pomohla mu ale jeho obrana, a tak se skóre nemění.
21:41
Přestože atmosféra není na tomto utkání nikterak skvělá, už podruhé se stalo, že hráči přeslechli hvizd rozhodčího a drali se dále do akce. Že by přehnaná nažhavenost mladíků?
21:05
Larsoon nahazoval od modré, Carl Grundström šikovně clovil, ale Petersen si připsal další zákrok.
20:39
V rychlém protiútoku se však objevil dánský kapitán, proti jehož pokusu musel Sandström zasáhnout.
20:29
Domácí povzbuzení dvoubrankovým vedením se ihned dostávají do útoku.
20:01
Střely v první třetině:
Švédsko – 9
Dánsko – 10
První třetina prvního zápasu je minulostí, severský souboj zvládají zatím lépe podle očekávání Švédi. Po úvodním poznávání soupeře se osmělili v 11. a 19. minutě a dostali se do vedení 2:0. To mohlo být ale klidně vyšší, Lasse Petersen v bráně Dánska vychytal zkraje zápasu další dva samostatné úniky. Co nám nabídne druhá část, která startuje přibližně v 19:55, poznáme po přestávce.
20:00
19:48
Ještě jedna snaha švédského národního týmu o vstřelení gólu, tohle už ale Dánsko zvládne.
18:24
Švédsko to vůbec nemusí mrzet, jejich kapitán JÖEL ERIKSSON EK posílá svůj tým do dvoubrankového vedení. Petersen si sice s ránou Rasmuse Dahlina poradil, ale na pohotovou dorážu už byl krátký. Asistence: Rasmus Dahlin, Oliver Kylington.
18:00
Dvě minuty před první sirénou našel Jens Lööke dobře najetého spoluhráče mezi kruhy, jenže Jonathan Dahlen vystřelil jen do betonu Petersena.
16:44
Rasmus Andersson v útočném pásmu dlouho přemýšlel, co s kotoučem udělá. Nakonec přihrál svému spoluhráči nepřesně, do útoku se vydávají zase domácí.
15:54
První větší emoce, i když nikterak zásadní, byly k vidění u střídaček. Vylučovat se ale nebude, pokračuje se v plném počtu na obou stranách.
15:46
Švédsko je podle očekávání aktivnějším týmem, jejich soupeř se soustředí zejména na obranu středního pásma.
15:22
Útočné snažení Dánska zastavuje ofsajd, vhazování ve středním pásmu.
14:15
A to už se druhý potrestaný hráč v dnešním zápase vrací na led.
14:02
Tre kronor jsou zase v útočném pásmu, ale nestřílí. Lucas Carlsson si připsal jen pramálo nebezpečné nahození.
13:12
Kombinace dobrá, střelba nic moc. Respektive žádná. Oliver Kylington měl ideálně nabito na modré čáře, ale vůbec netrefil kotouč. A tak se Dánsko osvobozuje.
12:15
Christian Wejse se provinil sekáním a nabízí první přesilovku pro vedoucí tým. Jak mají Švédové nacvičené početní výhody? Dočkáme se druhého gólu? To uvidíme po komerční přestávce.
10:58
Také Dánové se na druhé straně osmělili, nic extra
nebezpečného z toho ale nebylo.
10:11
První desetiminutovka turnaje nám přinesla spíše oťukávanou, krátce po jejím konci jsme se už dočkali branky. A nutno říct, že ALEXANDER NYLANDER to udělal hodně hezky. V útočném pásmu se dostal ke kotouči, sjel si na osu hřiště, počkal si a zasunul puk mezi Petersenovy betony – 1:0. Asistence: Filip Ahl.
09:28
Grundström vyzkoušel Petersenovu pozornost znovu, z nulového úhlu měl ale velmi malou šanci uspět.
08:28
To už ale naskočil před dvěma minutami potrestaný hráč na ledovou plochu a bude se pokračovat v plném počtu.
07:17
Jenže do vedení mohli jít zase domácí. Andreas Wingerli upaloval ve vlastním oslabení sám na bránu, ale i podruhé se blýskl Lasse Petersen.
06:28
Uvidíme první přesilovou hru, a to za nepříliš obvyklý prohřešek. Sebastian Ohlsson dojížděl kotouč, který před ním Petersem přikryl lapačkou. Švédský forvard nahodil gólmana sprškou sněhu a je za to na dvě minuty vyloučen.
05:50
Jen nahození od modré čáry v podání Anderse Kocha. S pukem mířícím doprostřed brány neměl Sandström sebemenší problém.
04:58
Grundström se snažil uvolnit na útočné modré čáře, kotouč mu ale utekl a získávají ho Dánové. Předvedou s ním něco zajímavého?
04:28
Aréna na větší pozdvižení teprve čeká, dočkala se zatím jedné větší šance a jednoho hitu, který nezapomněla ocenit.
03:39
Jenže to se žlutým nepovedlo, naopak kontr předvedl jejich soupeř – vhazuje se před Sandströmem.
03:16
Sandström rozehrává za svou bránou, Švédsko bude zakládat útok.
02:35
Následoval závar kolem dánské brány, první branka z toho ale nebyla.
01:44
Ale první gólovku jsme viděli na druhé straně, Grundström uháněl sám na bránu. Gólmana soupeře rozhýbal, ale nepřekonal.
00:58
Ti se také dostali jako první do útočného pásma, pozornost Sandströma vyzkoušel od modré Oliver Larsen.
00:05
Úvodní buly celého turnaje získali po velkém boji Dánové.
00:01
Ti už jsou na ledové ploše, na řadě je hymna hostitelské země.
V Bell Centre probíhá zahajovací ceremoniál, čekáme na aktéry dnešního prvního mače.
Ještě jednou hezký podvečer do Čech. V Montrealu skončilo rozbruslení obou týmů, po ledě krouží rolby a připravují plochu pro úvodní utkání letošního světového šampionátu juniorů. Za pět minut jdeme na to!

Švédsko: Sandström – Kylington, G. Carlsson, Ja. Larsson, Gunnarsson, Bernhardt, Carlsson, Dahlin – Ahl, A. Nylander, Eriksson Ek (C) – Asplund (A), Lööke, Dahlén – Pettersson, Andersson, Grundström (A) – Karlström, Ohlsson, Wingerli – Söderlund.

Dánsko: Petersen (Krog) – Gatz Nielsen (A), Weichel, Larsen (A), Mieritz, Koch, Røndbjerg, Jensen – Thykjær Andersson, Andersen (C), True – Blichfeld, Røndbjerg, Krag Christensen – Boysen, Høeg, Madsen – Korsgaard, Wejse, Ladehofd.

Rozhodčí: Marian Rohatsch (GER), Anssi Salonen (FIN) – Nicolas Fluri (SUI), Sakari Suominen (FIN).
Dočká se prvních bodů jeden z horkých favoritů na medaili, nebo uvidíme hned v zahajovacím duelu překvapení? To začneme zjišťovat na Štěpána v 19:00.
DÁNSKO – do třetice čtvrtfinále?

Pro Dány byly poslední dva šampionáty úspěšné, přestože nemají takové ambice jako právě jejich pondělní soupeř. V obou případech dokázali v základní skupině skolit Švýcary a dostat se na jejich úkor do čtvrtfinále.

A ani letošní příprava nebyla vůbec špatná, ba naopak. Bitvu s Ruskem muselo rozseknout až prodloužení, v něm byl úspěšnější jasný favorit zápasu – 2:1. V generálce si pak Dánsko poradilo s Lotyšskem 3:2.
ŠVÉDSKO – dočká se po dvouletém čekání medaile?

Zlato, stříbro, stříbro – taková je bilance Tre kronor z mistrovství světa juniorů 2012, 2013 a 2014. V posledních dvou letech ale neuspěli, a to i přesto, že v obou případech neztratili v základní skupině ani bod. Jenže po úspěšných čtvrtfinále přišel krach jak v semifinále, tak v následných soubojích o bronz.

Že by mohl tým vedený Tomasem Monténem letos zase usilovat o příčky nejvyšší, dokazují výsledky přípravných zápasů – sílu žlutomodrých pocítilo Slovensko, které padlo po nepovedené třetí třetině 3:4, a hlavně Rusko. Sborná musela skousnout porážku 0:4!
Hezký den z Montrealu, který je spolu s Torontem dějištěm letošního světového šampionátu juniorů. Sledovaná akce, jejíž vyvrcholení přijde na řadu 6. ledna, startuje právě dnes v Bell Centre soubojem severských celků – Švédsko vyzve Dánsko.

Kromě těchto týmů se ve skupině A představí také Finsko, Švýcarsko a český národní výběr.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.