MAĎARSKO – János Vas (0+0)
Střely na branku:

USA – 37 (15, 10, 12)
MAĎARSKO – 8 (1, 3, 4)
Američané zvládli utkání s Maďarskem, potvrdili roli favorita a po klidném průběhu zapisují tři body za vítězství 5:1. Ve třetí třetině se prosadili ještě jednou Nick Foligno a také Connor Murphy, Maďaři už dokázali jen korigovat díky brance Istvána Sofrona.
58:51
Tvrdou střelu Widemana chytá Vay. Ten nemá s podobnými zákroky problém, pokud na brankovišti nestojí clona.
57:59
Maďarsko právě vstřelilo branku!
Tak přece jen! Krásně sehraná kombinace po ose Sarauer – Bartalis – ISTVÁN SOFRON. Ten si sjel pro přihrávku zpoza branky přesně do volného prostoru mezi třemi obránci USA a z prvního doteku přesně zakončuje – 5:1. Asistence: István Bartalis a Andrew Sarauer.
57:26
A po střele Bartalise to vypadalo i reálně. Jeho dělovku od modré ale Kinkaid dokázal vyrazit.
56:59
Miles Wood (USA) dostává menší trest za sekání. Maďarští fanoušci by si přáli alespoň jeden čestný úspěch jako proti Kanadě.
56:55
Vay si připisuje další dobrý zákrok. Solidní výkon maďarského gólmana však trošku znevažuje ona laiciná branka od Larkina.
56:48
A teď se tam bude navíc opět vhazovat po icingu Maďarska.
56:22
Američané dohrávají utkání s kotoučem v útočném pásmu.
55:20
USA právě vstřelilo branku!
CONNOR MURPHY dostal nabito na pravém mantinelu a tvrdou dělovkou překonává Vaye. Tomu kotouč propadl mezi nohama a byť jen o pár centimetrů, nakonec se dokutálel až za brankovou čáru – 5:0. Asistence: Nick Foligno.
55:15
Maroonova střela zápěstím míjí maďarskou branku.
54:24
Maron Vas ukazuje, že nemá komu rozehrát kotouč z obranné třetiny.
53:46
István Sofron po dlouhé době prověřil Kinkaida, jeho pokus ale vyprášil jen betony brankáře z New Jersey.
53:18
Přechod přes střední třetinu jim ale moc nevyšel a Vay musel opět zasahovat. Tentokrát proti Hinostrozovi.
53:03
Další vhazování v obranném pásmu Maďaři zvládli a vyrážejí do útoku.
52:31
Po komerční přestávce se bude vhazovat před Vayem.
52:07
Američané přidávají čtvrtý zásah! NICK FOLIGNO si vybruslil od modré čáry na vrchol kruhů, zatáhl si puk pod sebe a svižnou střelou zápěstím trefuje přesně levý horní růžek Vayovy branky – 4:0. Bez asistence.
50:57
Do samostatného úniku se dostal Brock Nelson, při kličce do bekhendu mu ale kotouč sjel z hole, a americký útočník tak vůbec nezakončil.
50:28
Hanifinovo nahození skončilo v rohu kluziště, kde se jej ujali obránci Maďarska.
49:59
Američané hrají v plném počtu.
49:30
Teď už se jim to podařilo a Bartalis se dokonce dostal ke kotouči v mezikruží a mohl zakončovat! Do rány mu ale obětavě padl jeden z obránců a jeho střelu ke Kinkaidovi vůbec nepustil.
49:15
Napoprvé do útočného pásma nepronikli.
48:52
Američané vyhazují a mohou vystřídat. Maďaři budou začínat zase od Vaye.
47:59
Noah Hanifin (USA) dostává menší trest za sekání. Maďaři si zahrají přesilovku.
47:42
Wood přenechával do tandemu na Faschinga, jeho střelu ale zblokoval obránce do rohu kluziště.
47:15
Další zákrok vytáhl Vay i proti střele Wooda z druhé strany.
46:48
Hendricksovu dělovku přizvedává ramenem nad branku Vay.
46:06
Až teď vylétl puk po Vasově vyhození na střídačku Maďarska a rozhodčí přerušují. Bude se vhazovat před Vayem.
45:27
Hraje se v poměrně rychlém tempu. Oba týmy drží puk delší dobu ve hře bez přerušení.
44:24
Vatrano pálil z dobré pozice, buď ale trefil tyčku nebo se puk od jednoho z obránců odrazil těsně mimo branku!
43:16
Wood obkroužil branku Maďarska a vyjel si pro střelu mezi kruhy, Vay ale jeho pokus betonem vyráží.
42:30
Dudás nahazoval od modré, trefil ale jen nohy prvního clonícího obránce a kotouč se odráží do středního pásma.
41:49
První zákrok po změně stran si připisuje také Kinkaid na druhé straně.
41:31
Maďarsko hraje v plném počtu.
41:08
Skjeiův pokus byl zřejmě tečovaný, i tak jej ale Vay dokázal vytěsnit mimo tři tyče.
40:49
Vay si připisuje dobrý zákrok proti tvrdé střele z levé strany a přerušuje hru.
40:33
Nelsonovi přeskočil kotouč čepel na modré čáře. Maďaři okamžitě vyhazují.
40:01
Třetí třetina začne přibližně v 16:51.
Ve druhé třetině dokázali Američané korunovat svou střeleckou převahu i brankami. Nejprve se ve 25. minutě prosadil Nick Foligno, hned po 18 vteřinách na něj ale navázal Vince Hinostroza a na současný stav 3:0 upravoval pět minut před druhou sirénou překvapivou brankou po střele ze záporného úhlu Dylan Larkin.
Střely po 2. třetině:

USA – 25 (15, 10)
FINSKO – 4 (1, 3)
40:00
39:31
János Vas (HUN) navíc ještě dostává menší trest za podražení.
39:31
Fasching se dostal do aktivního postavení, jednou kličkou se zbavil obránce a nebezpečně vypálil. Vay ale chytá. Maďaři jsou v koncovce druhé třetiny pod velkým tlakem soupeře.
38:26
Compher teď zkoušel v roli falešného obránce střílenou přihrávku na brankoviště, McCabe jej ale nedokázal usměrnit na branku.
37:36
Skjei přihrával Folignovi, puk mu ale sjel a o mantinel se odráží na icing.
36:58
Bartalis teď příkaldně zabojoval, nadzvedl Hinostrozovi kotouč a ve vlastním pásmu mu jej ukradl. Zakončovat ale musel behendem a trefil jen hůl bránícího hráče USA.
35:47
Faschingův průnik dokázali Maďaři ubránit. Garár následně vyhazuje ven z pásma.
34:12
To teď ale vůbec nevadilo DYLANU LARKINOVI, který z podobné pozice také už zpoza brankové čáry zkusil nahodit kotouč k bližší tyči. Ten pak Vayovi dost nešťastně propadl až do branky – 3:0. Asistence: Jake McCabe a Connor Murphy.
33:44
Maroonovu střelu na vyrážečku dokázal Vay vytěsnit. Puk spadl po nohy Foligna, ten už s ním ale vyjel až brankovou čáru.
33:04
Hinostrozovu ránu zápěstím si stáhl ze vzduchu Vay.
32:37
Kovács protečoval prudkou přihrávku za Kinkaidovu branku, tam ale byli dříve obránci USA.
31:28
Santini teď zahrál dobře pod tlakem a Američané mohou uklidnit rozehrávku. Maďaři jinak hodně vysoko napadají a nedávají soupeři ani chvilku na oddech.
30:32
Fasching se snažil utrhnout do brejku, scházela mu ale rychlost a přes obránce se s kotoučem nedostal.
29:48
Dudásova střela od modré Kinkaida nezaskočila.
28:57
Po odpískaném icingu se bude vhazovat před Vayem.
28:39
Maďarsko v plném počtu.
28:04
Maďaři se poměrně lacino dostali ke kotouči a posílají jej na americkou branku.
27:18
Larkinova nepřesná přirhávka na modrou končí až u Kinkaida.
26:48
Maďaři se i ve čtyřech vydali do ofenzívy, nepohlídali si ale ofsajd při přechodu do pásma.
26:39
Kalvin Sagert (HUN) je také tím, který se provinil proti pravidlům. Dvě minuty za hákování.
26:39
Vatranovu střelu vyklekl Sagert, který následně také přerušuje.
26:08
Američané si zahrají další přesilovou hru. Zatím drží výhodu v útočném pásmu.
24:55
Studená sprcha pro Maďarsko, které během jedné minuty inkasuje už podruhé. VINCE HINOSTROZA si sjel pro přihrávku zpoza branky a tvrdou přesnou ranou z první přes clonu překonává Vaye – 2:0. Asistence: Hudson Fasching.
24:37
Američané využívají početní převahu a jdou do vedení! Sarauer vyrazil ve vlastním oslabení do brejku, ale neuspěl a tým USA následně sehrál vynikající přímočarou akci s gólovou tečkou. NICK FOLIGNO zůstal sám na modré čáře, utrhl se maďarské obraně a přesnou střelou překonal Vaye 1:0. Asistence: Chris Wideman a Noah Hanifin.
24:02
Maďaři vyhazují a mohou vystřídat.
23:26
Bence Szirányi (HUN) dostává menší trest za krosček. Následuje tedy přesilová hra na druhé straně.
22:52
Tým USA je v plném počtu.
22:39
Pěkný průnik po levém křídle až před branku předvedl Wehrs, jeho zakončení bekhendem ale Kinkaid pokryl.
22:20
Hraje se stále za brankou Maďarska.
21:48
Fasching nyní vyvezl kotouč, přesprintoval i obránce a dostal se ke střele. Jeho pokus mířil do horní poloviny branky, Vay si jej ale pohlídal.
21:13
Bartalisovu ránu z první obětavě vyklekl Warsofsky. Američané následně vyhazují.
20:52
Jeden z dvojice hlavních sudích se ještě radil s videorozhodčím ohledně velké šance Maďarska. Nakonec ale rozpažuje.
20:52
Frank Vatrano (USA) dostává menší trest za nafilmovaný pád. Přesilovou hru si tak zahrají Maďaři.
20:49
Zničehonic měli obrovskou šanci hráči Maďarska! Andrew Sarauer se otáčel před Kinkaidem a z dorážky nastřelil tyčku!
20:31
Sražená střela Američanů končí v ochranné síti. Bude se vhazovat před Vayem.
20:01
Kvalitativní rozdíl mezi oběma týmy je jasně patrný, v jedné disciplíně ale zatím Maďarsko se soupeřem dokáže držet krok – při vhazováních. Maďaři jich dokázali vybojovat devět, prohráli jedenáct. Vyhraná vhazování byla ostatně klíčová i pro ubránění oslabení 3 na 5.
Druhá třetina začne přibližně v 16:01.
Střely na branku po 1. třetině:

USA – 15
Maďarsko – 1
První třetina je za námi a skóre po ní zůstává bezbrankové, jasnou převahu mají ale Američané, kteří během prvních dvaceti minut promarnili i dvouminutovou přesilovou hru 5 na 3! Nejaktivnější jsou zatím Matthews s Vatranem, oba ale trápí brankář Ádám Vay, který tady před dvěma dny podobně zlobil i útočníky Finska.
20:00
18:57
Maďaři nahazují za Kinkaida a střídají.
18:13
Ofsajd zastavuje přechod Američanů do útočné třetiny.
17:54
Hinostrozu čistě trefil Magosi, sám ale zřejmě inkasoval nějaký úder, možná hokejkou. Okamžitě po nárazu se totiž hlásí o střídání.
17:07
Motte a Wehrs se ještě mimo hru trošku pošťuchovali, nakonec ale oba odjíždějí střídat. Hra zatím pokračuje v útočné třetině Maďarska.
16:16
Vay si pohlídal střelu z ostrého úhlu. Kotouč ho trefil zřejmě do masky.
16:00
Maďarští fanoušci jsou opět skvělí a ubráněné oslabení 3 na 5 je jen nabudilo.
15:24
János Vas se ještě zlobil na rozhodčí, že mu v závěru oslabení jeden z Američanů vysekl hůl z rukou, další vyloučení to ale nebude. Po icingu Maďarů se bude ještě jednou vhazovat před Vayem.
15:06
Maďarsko je v plném počtu.
14:49
Larkinova střela mizí v lapačce Vaye. Američanům zbývá před dalším vhazováním ještě sedmnáct sekund.
14:29
Maďarsko zvládlo vhazování a opět vyhazuje.
14:20
Vay teď neskutečně! Několika skvělými zákroky pokryl maďarský gólman snad čtyři dorážky od Vatrana a Matthewse. Bude se vhazovat.
14:08
Matthews z dobré pozice ranou bez přípravy netrefil.
13:32
Američané se po prohraném buly rychle vracejí do pásma.
13:06
První přesilovka pro Spojené státy a hned to budou celé dvě minuty v převaze 5 na 3!
13:06
12:44
Výbornou práci teď odvedl Matthews, který si sjel mezi kruhy do volného prostoru pro přihrávku od Vatrana a po stahovačce si vytvořil i vynikající pozici pro střelu. Tu ale mladému útočníkovi zřejmě někdo ztečoval, puk totiž po zvláštní trajektorii proskákal okolo maďarské branky.
11:56
Santini teď pálil po přihrávce do pravé strany, Vay vyráží.
11:23
Stipsiczovu ránu dokázali Američané zblokovat nad branku Kinkaida.
10:12
Hinostroza inkasoval tvrdý ale zároveň i čistý hit v útočné třetině.
09:12
Matthews proklouzl s kotoučem mezi kruhy, odkud také nebezpečně vypálil, Vay ale vytáhl další výborný zákrok betonem!
08:42
Tato přesilovka se Maďarům moc nepovedla. Vyjma zakončení Galla se nedokázali na delší dobu dostat před Kinkaida.
08:37
07:43
Další vyhození Američanů.
07:12
Galló to teď zkoušel chytře pod obráncem, Kinkaid byl ale s pravým betonem připravený.
06:42
Tým USA vyhrál vhazování a ihned vyhazuje.
06:37
Dylan Larkin (USA) je prvním trestaným hráčem dnešního utkání. Dvě minuty za krosček a Maďarsko bude hrát přesilovou hru.
06:05
Maroon pálil z podobné pozice jako Motte, jen na druhé straně. Ani on se ale nedokázal prosadit.
05:39
Američané se teď nastěhovali do pásma, jako by hráli přesilovou hru. Zpětná přihrávka Foligna je však vyhání ven.
04:41
Po ztrátě Maďarů na útočné modré vyrazil do přečíslení Motte s jedním ze spoluhráčů. Motte se to rozhodl vzít na sebe, Vay ale vytáhl výborný zákrok vyrážečkou a i nadále drží čisté konto.
04:12
Teď se nevyvedla rozehrávka Američanům a i oni se dopustili zakázaného uvolnění.
03:53
Další icing Maďarska.
03:24
Po akci Matthewse a rozehrávce přes beky se dostal ke kotouči Vatrano. Ten se pěknou kličkou zbavil protihráče a pak prudkou střelou prověřil Vaye, ten ale puk dokázal schovat někde ve své výstroji.
02:48
Folignovo nahození zpoza modré Vay rychle vytřepal z lapačky a rozehrává.
02:26
Vzápětí vyhazují Maďaři na zakázané uvolnění.
02:21
Vatrano po dlouhém střídání nahazuje kotouč do pásma a míří na střídačku.
01:09
Motte se po pravém mantinelu prodral do útočného pásma, už však ne do zakončení.
00:33
Sofron vyhazuje kotouč z vlastního pásma. Icing to nebude, Maďaři mohou vystřídat.
00:01

USA: Kinkaid (Condon) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), Skjei, Santini, Warsofsky, McCabe – Maroon, Larkin, Foligno (A) – Wood, Matthews, Vatrano – Hendricks (C), Compher, Motte – Nelson, Hinostroza, Schroeder – Fasching.

Maďarsko: Vay (Rajna) – Dudás, Sagert, Wehrs, Szirányi, M. Vas (C), Stipsicz, Mestyan, Garát – Sofron, Bartalis, Kovács (A) – Galló, Sarauer, Sebök – Magosi, J. Vas, Benk – Banham (A), G. Nagy, Kóger.

Rozhodčí: Gofman (RUS), Olenin (RUS) – Lhotský (CZE), Suominen (FIN).
Vážení hokejoví příznivci, přeji pěkný den! Petrohradskou skupinu dnes otevře souboj USA s Maďarskem, který pro vás budeme přenášet online prostřednictvím textového přenosu. Připíší si Američané pohodlnou výhru, nebo je národ poháněný skvělými fanoušky dokáže překvapit? Sledujte utkání od 15:15.

USA
Američané za sebou mají úvodní čtyři střetnutí, ve kterých sice dva slabší soupeře porazili, proti silnějším zemím se jim ale nedařilo. Možná i proto ještě Spojené státy americké posílí útočník Brock Nelson, jehož Islanders vypadli v play-off NHL. USA včera nastoupilo proti Francii a dlouho se čekalo na první gól. Ten přišel až ve 35. minutě z hole Widemana a do konce druhé části následovaly ještě další tři trefy USA. Vzhledem k tomu, že výborně chytající Mike Condon nepustil za svá záda jediný puk, mohli se Američané radovat z vítězství 4:0.

Zápasy USA na MS:
USA – Kanada 1:5
Bělorusko – USA 3:6
Finsko – USA 3:2
USA – Francie 4:0

MAĎARSKO
Nováček elitní skupiny ještě na turnaji neuhrál jediný bod, to ale neznamená, že hraje špatně. Výborně si Maďaři vedli v prvním zápase se Slováky, zřejmě ještě lépe však zahráli ve středu, kdy hodně potrápili favorizované Finsko. Tomu se podařilo poprvé propálil vynikajícího gólmana Vaye až na sklonku druhé periody. Maďaři se drželi i tak stále ve hře a Finové se nakonec na tři body poměrně nadřeli. Bude zajímavé sledovat, zda se Maďarsku povede něco podobného i proti USA.