22. září 2019 • 20:40

SESTŘIH: Sparta – Slavia 0:3. Penalta, dvě červené, vlastňák a triumf lídra

0
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu

Fotbalisté Slavie vyhráli ve šlágru 10. ligového kola v pražském derby na Spartě 3:0. Hosty poslal v 19. minutě do vedení Tomáš Souček z penalty, v 55. minutě si dal vlastní gól Michal Sáček a skóre uzavřel v 89. minutě Lukáš Masopust. Červenobílí dohrávali od 66. minuty bez vyloučeného Josefa Hušbauera, devět minut před koncem dostal červenou kartu i domácí Benjamin Tetteh.

Slavia vyrovnala nejvyšší výhru na Spartě v samostatné historii, o tři góly (4:1) zvítězila na Letné ještě v roce 2008. Obhájce titulu z Edenu neprohrál v devátém soutěžním derby po sobě a dál vede tabulku o tři body před druhou Plzní. Na sedmou Spartou mají červenobílí k dobru už 12 bodů. Slávisté protáhli soutěžní neporazitelnost na 22 soutěžních zápasů, naopak Letenští ztratili body ve třetím z posledních čtyř kol.

Domácí:

Hosté: 19. T. Souček, 55. Sáček (vl.), 90. Masopust

Domácí: Heča – Sáček, Semih Kaya, Lischka, Matěj Hanousek (55. Plavšić) – Mandjeck – Hložek (70. Kozák), Kanga, M. Frýdek (C), M. Hašek (78. Trávník) – Tetteh.

Hosté: O. Kolář – Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil – T. Souček (C) – Masopust, Hušbauer, Stanciu (70. Zelený), Olayinka (90+2. Hora) – Tecl (75. Milan Škoda).

Domácí: Nita, Štetina, Hancko, Plavšić, Trávník, Graiciar, Kozák

Hosté: Kovář, Holeš, Zelený, Van Buren, Provod, Škoda, Hora

Domácí: Kanga, Tetteh (č)

Hosté: Hušbauer, Masopust, Hušbauer, Hovorka, Milan Škoda

Zelinka – Nádvorník, Paták

Generali Arena, Praha-Bubeneč

Slavia nastoupila s jedinou změnou oproti úternímu úvodnímu zápasu skupiny Ligy mistrů, v němž remizovala 1:1 v Miláně s Interem: v útoku dostal šanci Tecl. Sparta překvapivě nasadila Hanouska, který měl původně kvůli zranění chybět několik týdnů.

Při příchodu hráčů na trávník fanoušci naházeli na trávník stovky plyšáků. Z původního protestu domácích příznivců proti bývalým sparťanům v dresu úřadujících mistrů se nakonec stala zčásti i charitativní akce, neboť plyšová zvířata poslali na hřiště ze svého sektoru i slávisté.

Sparta začala aktivněji, ale jako první zahrozili červenobílí po Coufalově střele těsně vedle v 15. minutě. Za čtyři minuty už slávisté vedli. Rozhodčí Zelinka po zákroku Frýdka na Součka odpískal penaltu a sám faulovaný pokutový kop s přehledem proměnil. Reprezentační záložník skóroval už pošesté za posledních pět derby.

Vzápětí mohl přidat pojistku Olayinka, který ale zblízka minul. Sparta zahrozila až v závěru poločasu, kdy hosty dvakrát podržel gólman Kolář. Ve 39. minutě vyrazil Frýdkovu ránu a v nastavení vyškrábl Haškovu hlavičku.

Tři minuty po pauze vypálil Kanga a těsně minul. V 55. minutě udeřili znovu slávisté a ke gólu jim pomohlo štěstí. Heča nedůrazně vyboxoval tečovaný centr před sebe a míč se po skrumáži dostal k Olayinkovi, jehož střelu mířící mimo branku tečoval pozadím do vlastní sítě ležící Sáček.

V 66. minutě svitla domácím naděje na obrat. Slávista Hušbauer trefil vysokou nohou Tetteha a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Domácí útočník se zároveň nacházel v ofsajdu. Sparta si ovšem v přesile počínala zoufale a až v 77. minutě protáhl Koláře střídající Plavšič.

Letenský zmar podtrhl Tetteh, který za ostrý faul na Hovorku dostal rovnou červenou kartu. V 86. minutě mohl snížit Plavšič, ale v úniku napálil pouze Koláře. Naopak v předposlední minutě se dostal do brejku Masopust a přehodil gólmana Heču.

SESTŘIH: Sparta - Slavia 0:3. Další triumf hostů! Derby rozhodly individuální hrubky

Sparta - Slavia: Plavšič mířil sám na bránu, ale únik nezakončil gólem!

Sparta - Slavia: Tetteh sestřelil Hovorku a od sudího dostal rovnou červenou!

Sparta - Slavia: Plavšičovu krásnou táhlou ránu musel Kolář vyrazit na roh

Sparta - Slavia: Domácí tribuny zaházely Bořila pivními kelímky

Sparta - Slavia: Hušbauer trefil nešetrně Tetteha a po druhé žluté musí do sprch!
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

Sparta - Slavia: Olayinkova rána se od Sáčkových hýždí odrazila do sítě, 0:2!

Sparta - Slavia: Kangova nádherná rána těsně minula šibenici

Sparta - Slavia: Stanciu znovu vypálil zpoza vápna, Heča vyrážel nejistě

Sparta - Slavia: Hašek v tutovce nepřehodil hlavičkou Koláře!

Sparta - Slavia: Strkanice mezi Bořilem a Kangou končí jen dvěma žlutými

Sparta - Slavia: Tecl se pokoušel o technický obstřel, nemířil přesně

Sparta - Slavia: Frýdkova parádní bomba z halfvoleje pořádně protáhla

Sparta - Slavia: Olayinka ve stoprocentní šanci! Lischkovu hrubku nepotrestal

Sparta - Slavia: Souček poslal Heču na druhou stranu a proměňuje penaltu - 0:1!

Sparta - Slavia: Frýdek ve vápně podkopl Součka, sudí píská penaltu!

Sparta - Slavia: Rychlý Coufalův výpad po Stanciově pasu, obránce pálí o metr vedle

Sparta - Slavia: Letenští diváci spustili choreo na počest Praze

Sparta - Slavia: Stanciu poprvé v akci, po nápaditém signálu pálil z úhlu

Sparta - Slavia: Domácí fanoušci házejí plyšáky na hřiště pro Stancia

Sparta - Slavia: Křetínský si před zápasem podal ruku se Stanciem

Fanoušci Slavie skandují během pochodu na derby pokřik "kdo neskáče, fandí Spartě"

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.