KHL - Základní část -  ONLINE PŘENOS -  Riga : Nižněkamsk - 7. listopadu 2020   15:00

Nižněkamsk
19:32' Bikmullin  (Chajrullin, L. Hudáček) • 31:29' Šafigullin  (Čiviljov, Volgin) • 32:33' L. Hudáček  (Bikmullin)
Riga
Lazušin (33. S. Galimov) – Scarlett, Sund, Maione, Mamčics, Ellis, O'Brien, Jaks – Levin, Z. Mitchell, Komarek – Darzinš, Gračov, Dzierkals – Paršin, Lipon, P. Černov – Stoljarov, White, Zabusovs – Polcs.
Naumov, Olenin – Lazarev, Šalagin
Arena Riga
52 diváků
Nižněkamsk
Ivannikov (Barulin) – Volgin, A. Osipov, Semjonov, Rantakari, Sidorov, Loginov, Motygullin – Bjakin, Galuzin, A. Kosticyn – Chajrullin, L. Hudáček, Bikmullin – Chafizov, Šiksatdarov, Šarifjanov – Čiviljov, Bucajev, Šafigullin.

Statistiky zápasu:
Střely na bránu 39:24, vhazování 50:22, hity 12:11, čas v útoku 10:32 – 7:35, vyloučení 5:3, využití 1:1.

Československá stopa:
Libor Hudáček (NIŽ) 1+1, 2 střely, čas na ledě 19:54
V souboji dvou nejslabších mužstev KHL uspěl Něftěchimik Nižněkamsk na ledě poslední Rigy, která nevyhrála počtrnácté za sebou.
Poslední třetina nenabídla tak zajímavý hokej jako úvodních 40 minut hry. Lotyšům patřil úvod utkání, jenže vrcholem jejich snahy byla jedna nastřelená tyčka. V přesilovce pak gólem do šatny otevřel skóre hostující Bikmullin.
V polovině zápasu dorážkou v početní převaze srovnal Mitchell, jenže dorážka Šafigullina a Hudáčkova samostatná akce po levém křídle během dalších tří minut stanovily konečné skóre 1:3.
59:50'
Zakázané uvolnění hostů znovu vrací hru do jednoho z kruhů pro vhazování v jejich obranném pásmu. Dát za 10 vteřin dva góly je však úkol z kategorie nemožných.
59:40'
Ivannikov chytá Maioneho střelu od modré.
59:08'
Riga již nemá co ztratit, Galimov míří na střídačku a domácí to při vhazování v útočném pásmu risknou s šesti bruslaři.
59:08'
Oddechový čas pro domácí.
59:00'
Dnešní utkání sleduje 52 diváků.
58:11'
Marat Chajrullin ustál za bránou souboj s dvojicí protihráčů a jeho nahození se od řemínků betonu málem odrazilo za Galimova, který se naštěstí zorientoval včas.
57:02'
Mathew Maione pálí od modré čáry nepřesně a domácí musejí pro šikovně vyhozený kotouč zpět za vlastní bránu.
56:28'
Po ofsajdu Dinama se vhazuje ve středním pásmu. Čas se poslednímu celku KHL začíná rychle krátit.
54:45'
Pohledná akce Dinama. Denis Paršin hodil kotouč pod sebe a zcela volný Pavel Černov pálil z mezikruží, naštěstí pro hosty přizvedl Bikmullin držadlem hole střelu do ochranné sítě.
54:17'
Uralci si ještě po druhé přestávce nevypracovali šanci a jejich zatím poslední pokus o přechod do útočného pásma končí ofsajdem.
53:16'
52:53'
Až Kosticynova střela přinutila zasahovat Stanislava Galimova.
52:22'
Něftěchimik hraje ve třetí třetině oproti předchozím 40 minutám velmi úsporně, ani v přesilovkách se netlačí do zakončení a šetří čas.
51:16'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Lauris Darzinš – 2 min., vysoká hůl).
51:02'
Matt White přinutil bekhendem pod víko zakročit Ivannikova, pokračovat se bude až po další várce reklam pro prázdný stadión.
50:43'
50:22'
Domácí podnikli v oslabení nebezpečný výpad, teď již mají puk na svých hokejkách opět hráči Nižněkamsku.
49:09'
Stanislav Galimov se roztáhl po celé šířky brankové čáry a nepustil přízemní střelu Marata Chajrullina po ledě z pohledné kombinace na jeden dotek.
48:43'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (J. C. Lipon – 2 min., podrážení).
48:18'
Černý kus gumy přeletěl na střídačku, což po plynulé pasáži umožnilo komerční přestávku.
46:21'
Levinovu křížnou střelu tečoval před bránou ofenzivní obránce Mamčics, kotouč ovšem končí jen v rohu kluziště.
45:15'
Denis Paršin nejprve sólováním zkazil slibný průnik, pak se však stačil vrátit a zneškodnit přečíslení Nižněkamsku.
43:43'
Ofsajdem končí útočná akce Rigy.
42:48'
Hbitý Rafael Bikmullin přinutil zasahovat Stanislava Galimova a vhazovat se bude v obranném pásmu Dinama Riga.
41:38'
Rižané odstartovali náporem, jenž Komarek ani ve své dnešní třetí šanci neuspěl. Od Whitea dostal skvělou zadovku a zblízka jen vyprášil Ivannikovovu vyrážečku.
40:01'
V prostřední periodě se hráčům Rigy podařilo v přesilovce vyrovnat dorážkou Zacha Mitchella, jenže za necelé dvě minuty se obdobným způsobem trefil Bulat Šafigullin a po další minutě zakončil samostatnou akci třetí brankou Libor Hudáček. Ve vzrušující hokejové bitvě se šance střídají před oběma bránami, ale žádná další již v síti neskončila.

Statistiky po dvou třetinách:
40:00'
39:55'
38:59'
Libor Hudáček bez přípravy sestřelil jen protistojícího beka, další dělovku už chytá Stanislav Galimov.
37:55'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Jevgenij Gračov – 2 min., vysoká hůl).
V obličeji faulovaného Bikmullina naštěstí není krev, takže se zákrok odbyl menším trestem.
37:38'
Ofsajd pískají čároví hokejistům Nižněkamsku.
35:28'
Rychlou akci Komarka s Whitem zarazil nižněkamský brankář Ivannikov.
35:01'
Hosté ujeli od červené čáry dva na jednoho, avšak k Chajrullinovi se křížná přihrávka nedostala a přeskočila mu hůl.
33:00'
Domácí mohli vzápětí dech beroucí duel zase zdramatizovat. Rakušan Komarek bekhendovým blafákem dostal kotouč mezi Ivannikovovy betony, jenže ten doklouzal napříč brankovištěm vedle.
32:33'
Dinamo Riga střídá brankáře: z ledové plochy odchází Alexandr Lazušin, do brány si stoupl Stanislav Galimov.
32:33'
Nižněkamsk právě vstřelil branku!
LIBOR HUDÁČEK převzal kotouč u mantinelu před trestnou lavicí a elegantní průnik po křídle zakončil přesnou trefou mezi lapačku a zadní tyč.
Asistence: Rafael Bikmullin.
31:53'
Lazušin přikryl puk na ledě před dorážejícím Chajrullinem, v obranném pásmu Rigy se bude vhazovat po komerční přestávce.
31:29'
Uralské mužstvo však brzy odpovídá podobnou dorážkou. Střelu obránce Volgina tečoval Čiviljov a odražený puk doklepával do prázdné brány přes hůl jediného bezmocného obránce BULAT ŠAFIGULLIN.
Asistence: Andrej Čiviljov, Alexej Volgin.
29:30'
Riga právě vstřelila branku!
Domácí se revanšují využitou přesilovkou. Whiteův chytrý pokus po matoucím pohybu ramen vyrážel Ivannikov jen před sebe, kde číhal připravený k dorážce pohotový ZACK MITCHELL.
Asistence: Matt White, Pavel Černov.
29:07'
Vyloučení v týmu Neftěchimik Nižněkamsk (Ildar Šiksatdarov – 2 min., držení).
29:00'
Daniel Bucajev uvolnil diagonálně Andreje Čiviljova, jenž si puk krásně stáhl v plné rychlosti a prověřil tvrdou ranou také domácího Lazušina.
28:24'
Svižnou pasáž nahoru-dolů utnul Matt White, který dostal do jízdy prudkou přihrávku přes dvě čáry a mířil příklepem na zadní tyč nad lapačku Ivannikova, který si připisuje cenný zákrok.
27:12'
26:51'
Maioneho střelu přes obránce má Jevgenij Ivannikov v lapačce.
26:30'
Lotyšskému celku se zatím vůbec nedaří usadit v pásmu.
25:12'
Vyloučení v týmu Neftěchimik Nižněkamsk (Andrej Čiviljov – 2 min., podrážení).
24:30'
24:27'
Tři vteřiny zbývají do konce přesilovky. Vladimir Galuzin střílel zleva na zadní tyč, po teči se natahoval Libor Hudáček, ale rána končí na betonu pozorného Lazušina.
23:28'
V polovině oslabení Dinamo vyhazuje přes všechny čáry a posílá na led čerstvé síly.
22:46'
Vyhrané buly využil Něftěchimik k rychlé kombinaci, kterou zakončil Otso Rantakari dělovkou od modré. Lazušin se blýskl pěkným semaforem.
22:30'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů).
21:16'
Hosté se vrátili z šaten jako politi živou vodou a Galuzinovu tvrdou střelu z levého kruhu chytá domácí gólman.
20:01'
Stav o změně stran je pro lotyšský klub dost krutý. Většinu první třetiny měl výraznou převahu, neproměnil několik šancí a Ivannikov byl mnohem zaměstnanějším mužem s maskou, jednou ho navíc zachránila tyč.
V závěru třetiny domácí ve vlastní přesilovce faulovali a v následné zkrácené početní výhodě hostů tečoval Chajrullinovo nahození do sítě 28 vteřin před sirénou Bikmullin.

Statistiky první třetiny:
20:00'
19:32'
První, ještě k tomu zkrácená přesilovka, stačila hostům k vedení. Křížnou střílenou přihrávku Chajrullina přizvedl šikovnou tečí RAFAEL BIKMULLIN.
Asistence: Marat Chajrullin, Libor Hudáček.
18:55'
18:07'
Vyloučení v týmu Dinamo Riga (Martinš Dzierkals – 2 min., podrážení).
Za vyhozeným pukem sprintoval Chajrullin, domácí útočník mu skočil šipku pod nohy a hokejkou pod brusle jeho únik zmařil v rozporu s pravidly.
16:55'
Vyloučení v týmu Neftěchimik Nižněkamsk (Timur Šarifjanov – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).
15:08'
Po přihrávce zpoza brány pálí švihem Morgan Ellis, teč Zacha Mitchella posouvá ránu těsně vedle.
14:56'
Potyčku na ledě mezi Maionem a Šiksatdarovem rozhodčí netrestají, dvířka od trestné lavice se dnes ještě neotevírala.
12:57'
Ukázali se jediní dva krajánci v mužstvu Něftěchimiku. Po Hudáčkově zadovce střílel obránce Rantakari do lapačky gólmana Rigy.
12:18'
Ofsajd hokejistů Nižněkamsku umožnil druhou reklamní přestávku.
10:34'
Největší šance Něftěchimiku! Odražený kotouč se nečekaně dostal před Timura Šarifjanova, kterého vychytal bleskovým zásahem pravým betonem Alexandr Lazušin.
8:56'
Nádherný slalom kolem dokola útočným pásmem předvedl Denis Paršin, jeho střelu po ledě se ještě pokusil tečovat Lipon, jenže to už měl Ivannikov puk pod lapačkou.
8:27'
Teprve druhý zákrok Lazušina, který rozklekem vyřešil Kosticynovu střelu po ledě. Jeho protějšek už má zákroků osm a jednou mu pomohla tyčka.
7:07'
Největší hvězda Rigy Lauris Darzinš dostal zpoza brány přihrávku od Dzierkalse, na malém prostoru si skvěle obhodil obránce, ale nakonec tečovanou střelou netrefuje bránu.
5:46'
Zaváhání se dopustil také domácí Janis Jaks, na střídačce snad poděkuje parťáku Sundovi, který vystihl následný nižněkamský brejk ve třech na jednoho.
4:57'
Rižané dále hrozí, Gennadij Stoljarov zblízka tečuje nastřelený kotouč od levého mantinelu jen do výstroje Jevgenije Ivannikova.
4:45'
V rozehrávce chyboval hostující Alexej Volgin a přečíslení dvou na jednoho zmařil Jevgenij Ivannikov, když před Darzinšem utěsnil prostor u levé tyčky.
3:44'
Na modré čáře napřáhl Mathew Maione a za brankářem Nižněkamsku zvonila tyčka!
3:03'
Lazušin pomáhá s rozehrávkou zpoza vlastní brány podél mantinelu a z rychlého protiútoku trefuje Andrew O'Brien do masky hostujícího brankáře Ivannikova.
1:17'
Po prvním přerušení hry se vhazovalo před nižněkamskou bránou, hosté vyhráli buly a vrátili kotouč do středního pásma.
00:01'
Po ruské hymně zní arénou lotyšská. V Rize se hraje na rozdíl od ruských hal bez diváků, kromě hokejistů ji tak v hledišti poslouchá jen hrstka funkcionářů a nezbytného technického personálu.

Dinamo Riga: Lazušin (Galimov) – Scarlett, Sund, Maione, Mamčics, Ellis, O'Brien, Jaks – Levin, Mitchell, Komarek – Darzinš, Gračov, Dzierkals – Paršin, Lipon, Černov – Stoljarov, White, Zabusov – Polcs.

Něftěchimik Nižněkamsk: Ivannikov (Barulin) – Volgin, Osipov, Semjonov, Rantakari, Sidorov, Loginov, Motygullin – Bjakin, Galuzin, Kosticyn – Chajrullin, Hudáček, Bikmullin – Chafizov, Šiksatdarov, Šarifjanov – Čiviljov, Bucajev, Šafigullin – Golubovič.

Rozhodčí: Naumov, Olenin – Lazarev, Šalagin.
Československá stopa
Ondřej Vitásek (RIG) 9 / 0+2
Libor Hudáček (NIŽ) 15 / 3+7
Vzájemné zápasy
Za posledních pět sezón si oba dnešní soupeři připsali po pěti vítězstvích, v případě Rigy to jednou bylo až na nájezdy.
Loni vyhrál oba duely Nižněkamsk – 4:0 doma a 2:1 v lotyšské metropoli.
Něftěchimik Nižněkamsk (4-2-0-14, 41:74, 22. místo)
Hosté těžko zopakují účast v prvním kole Gagarinově poháru jarní nedohrané sezóny. Obdobně jako Riga na Západě uzavírají hokejisté z Uralu tabulku Východní konference.
Od nečekané výhry 4:3 v Magnitogorsku nezískal v následujících šesti zápasech Něftěchimik ani bod, přestože čtyřikrát hrál na domácím ledě. Před reprezentační přestávkou podlehl Chabarovsku i Novosibirsku shodně 1:3.

Kanadské bodování:
Pavel Porjadin 4+6
Libor Hudáček 3+7
Alexandr Kučerjavenko 6+3
Dinamo Riga (1-1-3-11, 27:57, 23. místo)
Lotyšský klub obsadil v loňském ročníku KHL předposlední místo před Minskem, v nové sezóně uzavírá tabulku osamocen.
Jediné vítězství v základní hrací době dobylo Dinamo 8. září proti Viťazu, kdy dvěma góly Laurise Darzinše otočilo na 4:3. Od té doby čekají Lotyši na další výhru 13 zápasů, poslední bod vybojovali doma za remízu 2:2 a nezdar v nájezdech s Jaroslavlí.
Z následující čtyřzápasového výjezdu nevytěžili ani bod a vrátili se domů se skóre 3:18.

Lauris Darzinš 3+4
Zach Mitchell 4+2
Konstantin Komarek 2+4
Nový termín zápasu je stanoven na 7. listopadu v 15:00.
U sedmi hráčů Něftěchimiku byl po příletu do Rigy zjištěn koronavirus, hostující výprava se tak vrátila do Ruska a zápas byl odložen na neurčito.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.