Deblkajak si dojel pro bronz! Dostál si po boku Šloufa spravil chuť

0
Fantastický Priskeho trojzubec, nové Bazaly, nastoupí Preciado do derby?
Nahlédněte do kabiny Třince: kdo sbírá auta a kdo by mohl být ekonom. Kacetl je...

Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.

Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.

Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.

Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.

Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.

Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.

Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu

Muži:

200 m:

K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.

1000 m:

K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.

Ženy:

200 m:

C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.

500 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.

Medailové pořadí zemí ZDE>>>

ONLINE PŘENOS - Olympiáda minutu po minutě
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Adam Ondra Adam Ondra COVID-19 COVID-19 Jiří Prskavec Jiří Prskavec Josef Dostál Josef Dostál Lukáš Krpálek Lukáš Krpálek Markéta Vondroušová Markéta Vondroušová Program dne Program dne
Obnovit
Zprávy ze dne 26. 7. 2021
16:33
26. 7. 2021
Lukáš Krpálek

VODNÍ SLALOM: Parádní stříbrnou jízdu kanoisty Lukáše Rohana hodnotí pro iSport.cz jeho kolega, vodní slalomář, Tomáš Rak:

„Lukáš je velký profík, co se týče soutěžení i nastavení mimo závodní loď. Jeho leitmotivem je vodní slalom, obětoval tomu spoustu a nikdy to nevzdal. Vždycky si šel tvrdě za svým a ukázalo se, že to funguje. Co se týče rozmístění branek, tak finálová trať byla poměrně obtížná, ale bylo to hodné olympijskému závodu. Několikrát tam organizátoři zařadili přejezdy válečkem, u kterých musí závodník použít notnou dávku techniky, ale i zkušeností a fyzické připravenosti.
Lukáš se nahoře dopustil dotyku, ale paradoxně už v červnu v Tróji se mu stalo něco podobného. Dotkl se dokonce na bráně číslo jedna, což ho vyburcovalo a vyhrál. Teď na čtyřce a skončil druhý. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když dáte šťouch na začátku, tak už nezbývá, než to tam poslat a vymáčknout ze sebe všechno. Chybu už máte za sebou a žádnou další nesmíte udělat, je to i otázka psychické odolnosti. Lukáš na té hlavě hodně zapracoval, byla to asi ta poslední věc, která mu chyběla k úspěchu.“

Zprávy ze dne 22. 7. 2021
7:50
22. 7. 2021

JUDO: Své soupeře už znají i oba čeští judisté v olympijském turnaji. Lukáš Krpálek se na úvod v Tokiu utká buď s Němcem Johannesem Freyem, nebo Džavádem Mahdžúbem z týmu uprchlíků. Druhého českého zástupce Davida Klammerta při olympijské premiéře čeká v prvním kole Izraelec Li Kochman.

Zprávy ze dne 21. 7. 2021
18:26
21. 7. 2021

JUDO: Hvězdný francouzský judista Teddy Riner krátce před začátkem olympijských her v Tokiu přiznal, že si letos v únoru přetrhl zkřížený vaz v kolenu. Obhájce zlatých medailí z Londýna a Ria de Janeiro v nejtěžší kategorii a jeden z velkých soupeřů Lukáše Krpálka se po vážném zranění vrátil k tréninku už po dvou měsících.  Desetinásobný mistr světa se v posledních letech objevoval na tatami jen sporadicky. Na olympijském turnaji proto nebude mezi nasazenými a už na úvod se může teoreticky střetnout s českou nadějí Krpálkem, jenž do nejtěžší kategorie přestoupil po vítězství v Riu ve váze do 100 kg.

Zprávy ze dne 20. 7. 2021
07:20
20. 7. 2021

JUDO: Posadili se na louku před staroslavnou halou na Folimance a skoro hodinku si užívali vzájemného povídání. Lukáš Krpálek je v judu olympijským šampionem a dvojnásobným mistrem světa, herec Ondřej Vetchý se mu závodně věnoval velkou část svého života. K unikátnímu dvojrozhovoru pro deník Sport se znovu sešli po pěti letech. A došlo samozřejmě i na blížící se olympiádu. Více čtěte ZDE>>>

Dva judisté z Jihlavy: Lukáš Krpálek a Ondřej Vetchý
Zprávy ze dne 19. 7. 2021
20:38
19. 7. 2021

JUDO: Do Tokia dnes vyrazil i Lukáš Krpálek. Zlatý medailista z minulé olympiády v Riu se při odletu těšil největší pozornosti. Na letiště dorazil bez manželky i dětí, se kterými se rozloučil již v neděli večer. „Vstával jsem brzy ráno a ještě jsem si odjel trénink. Ráno jsem děti neviděl, jen manželku,“ řekl Krpálek novinářům.

Lukáš Krpálek pózuje před odletem do Tokia
10:34
19. 7. 2021

Další výrazná část českých olympioniků dnes odletěla do Tokia. Do dějiště vrcholné akce roku se hned ráno vydal například obhájce zlata z Ria judista Lukáš Krpálek nebo medailová naděje horských kol Ondřej Cink. V průběhu dne je budou následovat basketbalisté v čele s Tomášem Satoranským, triatlonistka Vendula Frintová nebo šermíř Alexander Choupenitch. Po jejich příletu do Japonska tak bude v Tokiu zhruba polovina z více než stočlenné české výpravy.

Největší pozornosti se dnes těšil Krpálek, jediný český vítěz z předešlé olympiády. Na letiště dorazil bez manželky i dětí, se kterými se rozloučil již v neděli večer. „Vstával jsem brzy ráno a ještě jsem si odjel trénink. Ráno jsem děti neviděl, jen manželku,“ řekl Krpálek novinářům.