Hezkou neděli přeje Jaroslav Svoboda a loučí se také spolukomentátor Jan Šlapáček.
Nezbývá mi, než se s vámi rozloučit s konstatováním, že Chicago zcela po zásluze získalo druhé vítězství v sérii po výsledku 4:1, tedy naprosto stejném jako v prvním utkání série, snižuje na 2:3 na zápasy a v Detroitu se pokusí vydolovat rozhodující duel zpět na svůj led. Šestý duel série se hraje v detroitské Joe Louis Aréně 27. května.
0+3
Pro Shawa to byl dnes první jeho zápas v play-off NHL kariéry, kdy vstřelil více než jeden gól.
Třetí hvězdou utkání vyhlášen Duncan Keith, druhou pak Jonathan Toews, o vítězi je asi jasno, dvougólový střelec ANDREW SHAW.
Detroit tedy první mečbol nezužitkoval a Chicago snižuje stav série na 3:2. Dvěma góly se dnes o to přičinil Shaw, výborný zápas odehrál také obránce Duncan Keith, který by mezi třemi nejlepšími hráči zápasu také neměl chybět. Zatímco tedy Pittsburgh s Bostonem už vědí, že si to spolu rozdají o postup do finále Stanley Cupu, na prvního finalistu západní konference stále čekáme.
60:00
59:55
Ještě Kindl jako poslední v zápase napřáhl ve středním pásmu a vypálil na Crawforda, ten kryje. Je hotovo.
59:35
Zakázané uvolnění Detroitu, a ještě se vylučuje. Keith dostává dvě minuty za hrubost, přesilovka Wings.
59:00
Se začátkem poslední minuty třetí třetny se směrem k ploše snáší bouřlivý aplaus fanoušků, Detroit nemá možnost cokoliv vymyslet a ještě strkanice u branky Hawks.
58:23
Další rychlý přechod Chicaga do útočného pásma. To je na ledě již formace Toewse, ale předpokládám, že Shaw se ještě na hřiště vrátí...
57:44
Rána domácích minula branku. Shaw na ledě a u puku.
57:16
Fanoušci Detroit, kteří vážili cestu až sem, asi výletu litují, jeden z nich ale právě poslal na led pověstnou detroitskou chobotnici, ale jestli i dnes tento rituál přinese štěstí a nějaký zázračný zvrat, to už si vážně nezkusím tipovat.
57:16
V tuto chvíli na střely 43-25 pro domácí, a hra přerušena, prostor dostává TV reklama.
57:16
Shaw touží po hattricku, Howard je proti, zákrok do lapačky brankáře Wings.
57:09
Ještě Nyquist s Brunnerem vytáhli puk až do akce před Crawforda, k zakončení se ale nedostali.
56:23
Nic světoborného na ledě už asi neuvidíme, duel se dohrává, Detroit se marně tlačí vpřed a Chicago naopak v poklidu brání a nejspíš již šetří síly na šestý duel do Detroitu.
55:00
Posledních pět minut třetí třetiny a Chicago kráčí za vítězstvím, podporované fanoušky v United Center, kteří si vychutnávají cestu za korekcí série.
54:32
Howard připravil Shawa o hattrick zákrokem vyrážečkou.
53:34
Český útočník Chicaga zpět z trestné lavice ve hře a hned se jal útočit, ale byl na poslední chvíli zastaven Kronwallem.
53:26
Puk znovu za Howardem a Frolík už takřka na ledě.
52:51
Hosté jsou zdá se v tomto utkání na lopatě a aktivní hra domácích je staví do role statistů, Chicago nepustilo celou přesilovku Detroit ke kombinaci.
52:03
Inspirovat by se mohli hosté Bostonem a jejich senzačním obratem ze sedmého duelu série s Torontem, ale zatím tomu nic nenasvědčuje, Detroit se nemůže usadit v přesilovce v útočném pásmu.
51:34
Michael Frolík dostává dvě minuty a jedna z posledních šancí Detroitu vrátit se do utkání.
51:26
Kindl nahazoval tahem na teč, puk prošel až ke Crawfordovi a ten vyrážečkou posílá kotouč do rohu kluziště.
50:50
Další zákrok Howarda, který v minulém utkání vychytal střelce Chicaga a po utkání mu přišel popřát až do šatny sám Mr. Hockey, neboli Gordie Howe, zámořská hokejová legenda.
50:38
Kindl bombou od modré trefil pouze Saada a domácí rychle otočili hru, Colaiacovo nakonec vytlačil Shawa od možné dorážky své vlastní prudké střely.
50:25
Eaves zkoušel bekhendem překonat Crawforda, i tentokrát brankář domácího mužstva úspěšný.
50:12
Crawford kryje do lapačky bekhendový pokus Wings, přerušená hra a reklamní přestávka.
50:00
Bickell za brankou Detroit sundal Kronwalla tělem, zadák Wings se těžce zvedá z ledu po tvrdém hitu.
49:56
Hosté marně hledají cestu, nyní nejen do šancí, ale i k puku. Chicago kombinuje napříč středním i vlastním obranným pásmem a nedáva šanci Detroitu něco vymyslet.
48:56
Smith provětral Crawforda, ten stačil kotouč chytit i rozehrát.
48:07
Další dva zákroky Howarda, nejprve proti pokusu Kanea, poté pálil Frolík příklepem, Howard znovu úspěšný. Tlak domácích roste, už to připomíná ten obraz hry ze základní části, kdy Blackhawks devastovali v začátku sezóny jednoho soupeře za druhým.
46:58
Chicago právě vstřelilo branku!
A navíc se zdá, že je rozhodnuto! Stalbergova rána se odrazila od zadního hrazení přímo k ANDREW SHAWOVI, který ujel Quinceymu a ani Smith přestupující od Stalberga již nedokázal zabránit střelci, aby vybruslil zpoza branky a za vyjetého Howarda vracejícího se po ráně Stalberga zpět do brankoviště, dostat puk do branky! Asistence: Viktor Stalberg, Michal Rozsíval.
46:24
Hra hostů postrádá klid a myšlenku, pravdou je, že domácí moc Detroitu nedávají čas ani prostor na jakékoliv konstruktivní kreace směrem vpřed.
45:56
Hned po buly další pokus domácích, ale končí pouze na hrazení za brankou.
45:48
Hossa pálil z levého křídla, Howard si ránu na lapačku nad beton pohlídal, Kindl pak odtlačil Hossu od možné dorážky.
45:08
Zakázané uvolnění domácího mužstva. To kontroluje hru, má více času puk na čepelích a nic nenasvědčuje tomu, že by se Detroit ještě mohl vrátit do hry o dnešní vítězství.
44:38
Kindl nejprve pomohl pečlivě uhlídat dvojici Kane – Toews, u které se během jednoho střídání v obranném pásmu protočil, pak sám podporoval útok, ale skákavý puk za hráče nedostal a pokus projít do zakončení mezi kruhy tak skončil pro českého obránce neúspěšně.
43:53
Keithova rána, a Howard schoval puk do lapačky. Znovu dle řešení, které jsem o přestávce naznačil, nic nevymýšlet a pálit.
43:08
Smith si počíná hodně aktivně a zaváží často puk do pásma Chicaga, jenže hosté hrající v bílém marně hledají cest ke střelbě.
42:27
Zakázané uvolnění domácích, ti ale stále vedou o dvě branky a Detroit musí značně otevřít hru a více se tlačit do zakončení.
42:10
Další Crawfordův zákrok, pálil Quincey.
41:50
Nyquist zkoušel střelu z kruhu, sražený puk končí mimo led.
41:20
V obrovské šanci Kane, ale na Howarda nevyzrál, ale tohle byl kolaps defenzívy Wings!
40:50
Cleary se značnou nevolí vysvětluje rozhodčím, že obránce Keith mu několik vteřin nechtěl u hrazení pustit hokejku, na které ležel. Vše se obešlo bez větších strkanic i trestů.
40:33
Kronwallův příklep končí vedle.
40:01
Detroit vyhrál buly a má ještě chviličku času na přesilovku.
40:01
Zajímavým statistickým aspektem duelu je i poměr zblokovaných střel. Zatímco Chicago pouze čtyřikrát zablokovalo ránu hostů, Detroit má na svém kontě hned 9 zblokovaných střel. Svědčit to může nejen o větší obětavosti hostů, ale i o tlaku domácích do zakončení, o snaze střílet při každé příležitosti, i přes hráče.
Co se statistik dnešního utkání, tak v hitech vedou hráči Detroitu o tři střety 20-17, na buly je statistika zcela vyrovnaná, 21-21. Rozhodující je zatím, jak už to bývá, hra v oslabení/přesilovkách. Chicago skórovalo ve druhé třetině dvakrát, v obou případech při početní výhodě týmu.
Co se týče vytížení jednotlivých hráčů, tím nejvíce nasazovaným je zatím Nicklas Kronwall, který má odehráno 18 minut a 33 vteřin, přibližně o deset více než český zadák Wings Jakub Kindl. I v tom jsou oba týmy rozdílné, zatímco Detroit hodně těží z dvojice Kronwall – Ericsson, která má v play-off největší ice-time ze všech beků Wings, to Chicago dělí porci času více rovnoměrně.

Zatímco Quincey, třetí nejvytěžovanější zadák Wings v letošním play-off, má tak průměrný čas na ledě přes 18 minut, déle času v průměru stráví na ploše hned pětice zadáků Chicaga. Nejvíce v případě Keitha, následují Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval i Seabrook.
Pro kapitána domácího mužstva Jonathana Toewse byl dnešní zásah prvním gólem v play-off 2013, hodně se probíralo, že Detroit vede překvapivě 3:1 v sérii i díky tomu, že Toewse a celou jeho formaci s Kanem a Sharpem úspěšně brání. Dnes se tedy Toews poprvé prosadil, i tak to byl jediný gól této formace v zápase, který momentálně sledujeme. O zbývající dvě trefy se postarala druhé a třetí útočná řada, zajímavostí je, že v tu chvíli významnou roli hrál pokaždé obránce Duncan Keith.
Poměr střel po dvou třetinách: 28-22 pro Chicago.
Chicago získalo ve druhé třetině vedení 3:1, hostům se nejprve podařilo srovnat, pak ale dvakrát domácí trestali fauly hostů. O branky se postarali ve 30. minutě Cleary, ve 34. srovnával Shaw tečí Keithovy bomby od modré, zadák Duncan Keith pak stál u zrodu i třetího gólu Blackhawks, kdy jeho přihrávku předal Hossa na volného Toewse, od kterého na chvíli odstoupil Quincey a už se ke kapitánovi domácího mužstva nestačil vrátit.
40:00
39:30
Jenže Detroitu přesilovka vůbec neklape, většinu času je puk ve středním pásmu.
38:42
A teď zase zbytečný trest na druhé straně, kdy Bolland podrazil po přerušení Abdelkadera, přesilovka pro Red Wings. Ještě si něco vyříkávají Cleary s Hjalmarssonem.
38:31
Dacjuk proskočil mezi dvěmi hráči na modré čáře, ale zakončení nedopadlo ideálně.
38:15
Kindl nepustil Saada do nějaké vážnější šance, ještě dorážel Shaw, tedy spíše se snažil vyklepat puk někde z Howardovy výstroje.
37:21
Brunner znovu v palebné pozici, Crawford jeho pokus kryje. Ale švýcarský střelec je teď velmi aktivní.
37:05
Tři na jednoho ujížděli hosté, ale Brunnera vybruslil Nick Leddy a pro hosty tak přečíslení dopadlo nejhůř jak mohlo.
36:35
Hosté zbraně nesložili a snaží se hrát aktivněji, více se tlačit do pásma – nyní ale pískám ofsajd.
35:47
JONATHAN TOEWS dostal od Hossy přihrávku na pravé křídlo, sice do poměrně ostrého úhlu, ale chicagský aspirant na trofej pro nejlépe bránícího útočníka tentokrát skóroval nad Howardovo rameno a vyloučení Abdelkadera je tak potrestáno! Asistence: Marián Hossa, Duncan Keith.
35:35
Další trest pro Abdelkadera, tentokrát za krosček u hrazení, a nyní podstatně přísnější vyloučení než v předchozích případech. Na Detroit čekají další krušné chvilky.
35:08
Po Dacjukově bombě lovil Crawford puk v rukavicích jako horký brambor, nakonec mu vypadl před sebe a až jeho spoluhráči odklidili kotouč před najíždějícími soupeři.
34:36
Franzén vyhrál další buly, tentokrát v souboji s Toewsem, pro kterého je to během pár vteřin druhý neúspěch na vhazování.
34:13
Detroit vyhrál vhazování, chvíli se nehrálo, nejspíš nějaké technické problémy, které ještě rozhodčí konzultovali s pořadateli.
34:00
Jenže zdaleka dnešní zápas není odrazem vzájemných duelů obou celků z Original Six tak, jak jsme je znali ze základní části. To Chicago přehrávalo Detroit, v play-off je tomu ale krom prvního zápasu zatím jinak, Detroit hraje vyrovnanou partii, ačkoliv až v minulém utkání to bylo poprvé, co Red Wings přestřileli v zápase svého velkého rivala.
33:08
A domácí svůj drtivý tlak využili, ANDREW SHAW tečoval na brankovišti bombu obránce Keitha a Howard byl tentokrát již bez šancí. Hosté znovu jeden gól ztrácí. Asistence: Duncan Keith.
32:50
Hosté hrají už delší dobu prakticky ve třech, protože Dacjuk nemá hůl, Howard kryje další bombu, i tentokrát Seabrookovu!
32:10
A další souboj Seabrook – Howard a znovu lépe pro brankáře Wings.
32:00
Howard fantasticky kryje Seabrookovu bombu!
31:39
Drew Miller dostává dvě minuty za velmi nešťastný zákrok, hákování, kdy mu hokejka zůstala zaklíněna pod rukou Toewse, ten následně upadl na hrazení. Přesilovka pro Chicago a šance pro favorita jít zase do vedení.
30:55
Na druhé straně Nyquist vystrašil Crawforda, ten si s jeho ránou poradil.
30:48
Howard kryje příklep Hjalmarssona, teď to zase bude hodně o brankáři Detroitu, který v posledních zápasech zářil.
29:37
Detroit právě vstřelil branku!
DANIEL CLEARY předvedl perfektní tah na branku, sám akci rozjel, Zetterberg mu vrátil puk až na zadní tyč a Cleary, který ujel Frolíkovi, nedal Crawfordovi šanci. Je vyrvonáno! Asistence: Henrik Zetterberg.
28:50
Ericsson si najel až do zakončení, jeho bekhend z velkého úhlu ale na Crawforda nestačil.
28:14
A taky se na obou stranách vylučuje, ven zamířili právě Kindl a Stalberg.
28:14
Howard v dalším zákroku, Stalberg tečoval Bickellovo nahození a brankář Wings skvěle podržel svůj tým. Od dorážek tlačil bryč z brankoviště Stalberga Kindl a ten pak dostal od Stalberga naloženo.
27:36
Bickell valil sám na Howarda, na poslední chvíli se ještě po puku vrhl Smith, Bickell stejně zakončoval, ale minul branku Red Wings.
27:07
Quincey prověřil Crawforda, ten kryje.
26:30
Dacjuk trefil tyčku branky Blackhawks, domácí teď měli obrovské šatěstí.
26:01
A Toews na druhé straně zahrozil vybruslením za Smithe, Howard se musel roztáhnout na brankové čáře a i přes radost domácích, která však přišla až po odpískání, udržel gólman Detroitu stav 0:1!
25:51
Zetterberg se mezi dvěmi soupeři hnal do zakončení, Crawford si s jeho pokusem poradil.
25:14
...jenže Detroit si přesilovku nezahraje, Abdelkader pak Bollanda zbytečně trestal a po svižném seknutí už po odpískání jde také na dvě minuty odpočívat na trestnou. Na ledě bude při hře 4 na 4 trochu více místa.
25:14
A bude se vylučovat, Bolland poslal k ledu unikajícího Dacjuka...
24:32
Rychle po buly si Chicago opět našlo cestu do útočného pásma, v United Center vidíme zatím ve druhé třetině spíš přetahovanou a naháněnou.
24:01
Blackhawks v útočném pásmu moc nevymysleli, jejich soupeř získal kotouč na své hole, ale i jejich přechod do pásma končí neslavně, puk se ocitá mimo ledovou plochu.
23:30
Eaves svou šanci nezužitkoval, navíc přišel o hokejku, bez zlomené hole se vrací na střídačku a Chicago obrací hru.
22:58
Domácí se zlobí, signalizují příliš mnoho hráčů na ledě ze strany Detroitu, kdy se střídajícím hokejistům zamotal puk pod brusle.
22:34
Crawford zasahoval vyrážečkou proti Brunnerově ráně, ale poradil si.
22:04
Ofsajd domácího mužstva při snaze rychle vrátit puk do útočného pásma.
21:32
První zákrok třetiny i na straně Howarda, který vyrážečkou vytěsnil nahození od modré.
20:39
Hned v úvodu první výpad hostů směrem na Crawforda, Blackhawks se v poklidu ubránili.
20:01
Vše připraveno na úvodní buly druhé třetiny, to vyhrál Detroit.
Nicméně, zatím má blíž k tomu navázat na Boston a Pittsburgh a postoupit do finále konference, i dnešní utkání je stále otevřené. První třetina nabídla vyrovnaný hokej, za malou chvíli se dozvíme, jak to bude probíhat v části druhé.
Začátek 3. třetiny se blíží, Detroit je zatím o krůček pozadu a prohrává v Chicagu 1:0.
Skončila nám první třetina, ve které se hrál vyrovnaný hokej. Šťastnějším týmem je Chicago, které se dokázalo dostat v 15. minutě po brance Bickella do vedení a to si po zbytek třetiny dokázalo udržet. Detroit ale hraje i dnes velmi dobře a je Chicagu vyrovnaným soupeřem. Druhá třetina začne přibližně ve 3:15.

Střely na branku: 12:11
20:00
19:50
19:35
V oslabení postupoval do útoku Eaves, ale Keith dokázal napravit svojí chybu a dostal se k puku.
18:55
Chicagu se zatím přesilová hra nedaří, když se nedokáže udržet v útočném pásmu.
18:00
Detroit začal oslabení velmi dobře a vyhodil puk do středního pásma.
17:50
Chicago bude hrát přesilovou hru, když je za držení vyloučen na 2 minuty Colaiacovo.
17:31
Shaw se dostával do slibné pozice pro střelu, ale Colaiacovo výborným obranným zákrokem vybojoval puk.
16:30
Hra je v posledním střídání velmi nepřesná a proto se hraje převážně ve středním pásmu.
15:42
Chicago dlouho kombinovalo v útočném pásmu, ale k ohrožení Howardovi branky se nedostalo.
14:52
Detroit se snažil o rychlé vyrovnání, ale proti Crawfordovi neuspěl jak Emmerton, tak i Andersson.
14:08
Chicago se dostává do vedení! Howard neudržel na své hrudi střelu Kanea, která mu vypadla přesně na hůl BRYANA BICKELLA, který pohotově uklidil puk do branky. Asistence: Patrick Kane, Michal Handzuš.
10:48
Howard opět předvedl výtečný zákrok proti střele Kanea, který střílel do odkryté klece.
10:00
V prvních deseti minutách jsme viděli vyrovnaný hokej, ve kterém bylo mírně aktivnější Chicago, které se tlačilo do útoku. Také pár šancí měl díky přesilové hře Detroit, ale utkání zatím kralují brankáři obou celků.
00:01
Dobré, velice brzké ráno u pátého a možná posledního utkání semifinálové série Západní konference mezi Chicagem Blackhawks a Detroitem Red Wings.

Papírové předpoklady před začátkem série favorizovaly Chicago, které základní částí proletělo jako vítr a i v prvním kole play off se se svým soupeřem z Minnesoty moc nemazalo.

Jenže předpoklady míní a Detroit mění. Celek, který do poslední chvíle nevěděl, zda se vměstná do postupové osmy, najednou stojí krůček před konferenčním finále. Dokonale využil domácího prostředí, vyhrál oba zápasy a vede 3:1 na zápasy. Stojí za tím vyrovnaná hra všech útoků a hlavně – famózní Howard v bráně. Ten přivádí hvězdy Blackhawks k šílenství a zařídil tak pro Chicago "must win" situaci.

Podaří se Chicagu dnes vyhrát? Nebo poznáme postupujícího? Na tyto otázky začneme dostávat odpovědi od druhé hodiny ranní, kdy se v United Center vhodí úvodní buly. Určitě proto nechoďte spát, přichystejte si kávu a pochutiny a sledujte náš onlajn!